המשטרה חוקרת חשד שחתימת ראש העירייה אבי גרובר זויפה על בקשת היתר מחברת חשמל להקמת לוחות סולאריים בכפר הירוק. חילופי ההאשמות בין גרובר למנכ"ל הכפר ד"ר קובי נווה העלו לשיא חדש את המאבק בין הכפר הירוק לעירייה, על רקע כוונתה לקחת מהכפר שטח להקמת מבנה חדש לבית הספר האנתרופוסופי "אורים", שפועל מזה שנים בכפר הירוק.
3 צפייה בגלריה
מימין: לוחות סולארים ובית ספר אורים
מימין: לוחות סולארים ובית ספר אורים
מימין: לוחות סולארים ובית ספר אורים
(צילומים: הכפר הירוק)
קראו גם >>>>
בפוסט נגדי הסביר מנכ"ל הכפר ד"ר קובי נווה שהחתימות זויפו על ידי היזם שהתקין את הלוחות סולאריים על כמה גגות בכפר, והטיפול בהשגת ההיתרים היה באחריותו המלאה. "אין לכפר הירוק נגיעה לכך", הדגיש נווה. במקביל, הנהלת הכפר הודיעה ליזם שהיא שוקלת לנקוט סנקציות נגדו. מנכ"ל הכפר ציין שיועציו המשפטיים שוקלים גם הגשת תביעת לשון הרע כנגד ראש העירייה גרובר.

חתימה מזויפת

המשטרה חוקרת כאמור חשד לזיוף חתימתם של ראש עיריית רמת השרון אבי גרובר ומהנדס העיר הקודם ולדימיר לוין על מסמך שהוגש לחברת החשמל לקבלת אישור להתקנת לוחות סולאריים בכפר הירוק. החקירה החלה בעקבות תלונה שהגיש גרובר במשטרה לפני כשבועיים וחצי. בפוסט עוקצני שפרסם גרובר השבוע הוא הפנה אצבע מאשימה לעבר הנהלת הכפר הירוק. גרובר כתב שאינו יכול לחתום על האישורים הנדרשים על ידי חברת החשמל, כי "גג שלא נבדק ואין לו היתר, עלול לקרוס על הילדים שנמצאים תחתיו. יש פה סיכון של ממש לחיי הילדים". לטענתו, "ניסו להחתים אותנו בעירייה על הטפסים, אבל כשהבינו שאין בכוונתנו להעלים עין מכל עבירות התכנון והבנייה בכפר, ועל הכסף הם לא מוכנים לוותר שם, אז מה עושים? מזייפים".
3 צפייה בגלריה
ד"ר קובי נווה
ד"ר קובי נווה
ד"ר קובי נווה
(צילום: יובל חן)
לדבריו, לפני כשבועיים וחצי הופתע לראות את חתימתו מתנוססת על בקשה לאישור מחברת החשמל. "המסמך עליו מתנוססת חתימתי נעשה בצורה כה חובבנית, שכל מי שהסתכל עליו הבין שמשהו בו לא כשורה ומהר מאוד פנו מחברת החשמל לברר האם המסמך אמיתי. את כל זה תצטרך לבדוק המשטרה בהמשך לתלונה שהגשתי".
מהמשטרה נמסר: "המשטרה פתחה בחקירה עם קבלת התלונה. מטעמים ברורים לא ניתן למסור פרטים מחקירה מתנהלת".
השבוע, גם מנכ"ל הכפר הירוק הגיש תלונה במשטרה. לדבריו, למחרת פרסום הפוסט של גרובר הוזמן היזם לבירור. "היזם הודה במעשה והגדיר אותו כמעשה טפשי שנבע מתוך מצוקה, כי מדובר היה במבנה האחרון שהוא היה צריך לסיים ובעירייה נמנעו מלסייע לו". לעצם העניין, הדגיש המנכ"ל: "כל המבנים שעליהם הוצבו פאנלים סולאריים עברו ביקורת של מהנדס, יש להם אישור קונסטרוקטור וכיבוי אש - וקיבלו היתר".

הקרב על "אורים"

חילופי ההאשמות בעניין הלוחות הסולאריים הגבירו את האנרגיה השלילית שנוצרה בשנים האחרונות בין ראש העירייה לכפר, שמוכר כמוסד חינוכי חשוב ובעל הישגים רבים. משפט הפתיחה בפוסט של גרובר ולפיו מנהלי הכפר "יותר משהם אוהבים ילדים, הם אוהבים כסף", העלה לשיא חדש את הסכסוך המר.
לטענת גרובר, הנהלת בית ספר האנתרופוסופי "אורים" הפועל מזה שנים בשטח הכפר, נדרשת לשלם דמי שכירות בסך כשני מיליון שקלים בשנה. "זה יוצא כ- 4,000 שקל לשנה לילד", חישב גרובר, "תבינו את האבסורד, יושב לו גוף על קרקע ציבורית שקיבל בחינם לטובת יצירת מוסדות חינוך וגובה דמי שכירות גבוהים מגופים אחרים שעושים בדיוק את זה. כמו שהילדים באוסישקין או גולן לא משלמים תמורת השימוש שלהם בקרקע עליה יושבים בתי הספר, אין שום סיבה שילדי 'אורים' ישלמו שכירות".
3 צפייה בגלריה
אבי גרובר
אבי גרובר
אבי גרובר
(צילום: מוטי קמחי)
לדברי גרובר, כדי לפטור את "אורים" מדמי השכירות הגבוהים, החליט להקצות שטח לבית הספר ולהקים לו מבנה ראוי, כמו לכל מוסדות החינוך בעיר. "ביקשתי ששטחים שאמורים להילקח מהכפר הירוק יועברו לידינו ועליהם נבנה בית ספר לטובת ילדי 'אורים'. אבל בכפר הירוק מאוד לא רוצים להיפרד מהפרה החולבת הזו".
בתגובה על טענת גרובר אמר מנהל הכפר ד"ר נווה: "גביית תשלום דמי השכירות מכל הגורמים היושבים בכפר הירוק נעשית באישור כל הגורמים המוסמכים במדינה. כל הכספים המתקבלים מדמי שכירות מופנים לרווחת התלמידים בכלל ותלמידי הפנימייה והמשפחתונים בפרט, להשלמת תת התקצוב של המדינה. תלמידי רמת השרון מקבלים תקצוב מהמדינה, והעירייה מוסיפה אלפי שקלים לכל תלמיד במערכת החינוך שלה. העירייה אינה מוסיפה שקל אחד מתקציבה עבור כלל תלמידי הכפר הירוק, אף לא עבור מאות תלמידי רמת השרון הלומדים בכפר".
ד"ר נווה מביע תמיהה מדוע ראש העיר דואג דווקא ל"אורים" ולא לבתי הספר האחרים הפועלים בכפר הירוק. "כך או אחרת, היות שרמת השרון 'מייבשת' את הכפר הירוק כבר שנים, וממאנת לחתום על בקשות להיתרי בנייה לכיתות לימוד עבור תלמידינו, בכוונתנו לקחת חזרה את המבנה שבו שוכן בית הספר 'אורים' עם סיום תקופת החוזה בעוד שנתיים. לך, ראש העיר, יש די והותר זמן כדי לבנות להם בית ספר מפואר כלבבך ברמת השרון. הכפר הירוק לא ייתן לך אף שעל משטחו". ד"ר נווה מזכיר שכבר נלקחו משטחי הכפר למעלה מ-500 דונם לבניית בתי מגורים בשטח המוניציפאלי של רמת השרון.
לדברי אקולוג הכפר הירוק רוני שושן, "הכול קשור למאבק שאנו מנהלים נגד לקיחת השטח האקולוגי שבו תלמידי הכפר הירוק משיבים לטבע מיני צמחים ובעלי חיים כדי להציל אותם מהכחדה. גרובר הבטיח לי שאינו מעוניין בשטח אבל מאחורי הגב פעל מול רשות מקרקעי ישראל כדי לקחת השטח לטובת בית ספר אחר".
על טענה זו מגיבה העירייה: "ההחלטה לקחת שטח מהכפר הירוק היא של רשות מקרקעי ישראל, ואנחנו לא קבענו איזה שטח יילקח. הכפר הירוק כולו יושב על שטח של רמת השרון ושטח שיילקח מהכפר טבעי שיעבור לרשות. העירייה מעוניינת לבנות מבנה קבע חדש לבית הספר 'אורים' על השטחים שאמורים לעבור לרשותה".
מנהלת בית הספר "אורים" רעות וילף: "איננו צד בסכסוך בין. עמותת אורים תמשיך לדאוג לרווחת תלמידי בית חינוך אורים".