"אני מאחלת לכל אחד ואחת שתהיה לו אסתר בחיים שלו - אני זכיתי", כך כתבה תלמידת כיתה י' ב"כפר הירוק" רונה ניסן, כשהיא מתכוונת לאסתר הראל (75), המורה המיתולוגית שמלמדת בכפר כבר 52 שנה. את דרכה בכפר הירוק החלה בגיל 23, לאחר שלמדה בסמינר הקיבוצים הוראת ביולוגיה וספרות, שירתה בצה"ל כמורה-חיילת ולימדה עולים חדשים.
1 צפייה בגלריה
אסתר הראל. "לא הייתי משנה דבר"
אסתר הראל. "לא הייתי משנה דבר"
אסתר הראל. "לא הייתי משנה דבר"
(צילום: בני פרדה)
קראו גם >>>
לרגל יום המורה החל בשבוע הבא זכתה אסתר לפרחים ולברכות מתלמידיה. "היא לא הייתה רק המורה שלי לספרות, היא הייתה הרבה יותר מזה", כתבה רונה, "אסתר לימדה אותי כל כך הרבה יותר מבלדות סקוטיות ומש"י עגנון. היא לימדה ספרות, וזה חשוב. אבל היא לימדה אותי על החיים ועל עצמי, גרמה לי להסתכל על העולם מנקודה חדשה – וזו העשייה האמיתית. היא אף פעם לא ויתרה על אף אחד, לא התייאשה עד שלא מיצינו את הפוטנציאל שבנו".
רונה ניסן חברה לתלמידת כיתה ט' מיקה רוטברט, והשתיים נפגשו עם מורתן לשעבר לריאיון עבור העיתון שהן עורכות בבית הספר התיכון.
מה חיבר אותך דווקא ל'כפר הירוק'?
"'הכפר הירוק' היה בית להמון ילדים שלא היה להם שום סיכוי אחר להצליח. ראיתי אותם בתור חלום והצבתי לעצמי מטרה, לעזור להם לטפס למעלה".
מהו בעינייך תפקידו של מורה ומחנך?
"לאהוב את תלמידיו ולראות את צרכיהם. לראות כל ילד בנפרד, לאתר את הקשיים והחוזקות שלו ולעבוד על פי זה. להסתכל לתלמידים בעיניים ולראות אותם כבני אדם".
מהי החוויה המעצימה ביותר שלך כמורה?
"כשאני מסתכלת על תלמיד או תלמידה בסוף י"ב ורואה שהם אנשים שהתחילו מאפס סיכויי הצלחה והגיעו לרמות הגבוהות ביותר, מוכיחים לעצמם שהם מסוגלים ומובילים אחריהם משפחה שלמה".
מהי העצה הטובה ביותר שתוכלי לתת למורה בתחילת דרכו?
"תקום כל בוקר שמח. אל תחשוב על שעות העבודה או על המשכורת, תחשוב איך אתה חוזר בכל יום עם משהו טוב שעשית".
מהי עמדתך לגבי למידה מרחוק דרך ה"זום"?
"זה לא פשוט לעבוד מרחוק, אבל בשעת מצוקה (בתקופת הקורונה) אין דרך אחרת. אני מעדיפה לראות את התלמידים שלי ולהרגיש אותם בכל יום מחדש".
אם היית פוגשת היום את אסתר של פעם, מה היית אומרת לה?
"בחרתי טוב. אם הייתי צריכה לעשות הכל מחדש, לא הייתי משנה דבר".