בעיצומו של משבר חריף ושל נסיקה במחירי הדיור בישראל, התקיים בירושלים כנס הנדל"ן השנתי של ארגון הקבלנים בנגב בשיתוף הקרן לעידוד ופיתוח הבניה בישראל.
4 צפייה בגלריה
נדל"ן בבאר שבע
נדל"ן בבאר שבע
משבר הנדל"ן
(צילום: הרצל יוסף)
הכנס נערך בהשתתפות אלוף במיל' גיורא איילנד – ראש המועצה לביטחון לאומי, ח"כ מיכאל ביטון – יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, ראול סרוגו - נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, אלי אביסרור - יו"ר ארגון הקבלנים בנגב ומ"מ נשיא ההתאחדות, אלון רחמיאן - סגן נשיא ויו"ר ארגוני הקבלנים, ענבל משש - ראש מינהל עובדים זרים בראשות האוכלוסין וההגירה, ענת טויטו - מנהלת אגף לשירות המעסיק, סימה נעים - מנהלת לשכת קבלנים המעסיקים וצביקה ליבנה - מנכ"ל ארגון הקבלנים בנגב ובנוכחות בכירים נוספים ומנהלים רבים מעולם הנדל"ן, והתעשיות הנלוות.
בכנס דנו בנושאים מרכזיים העומדים על סדר היום של קבלני הנגב ובענף הנדל"ן והבנייה: פאנל סוער בנושא העסקת עובדים פלסטינאים בהשתתפות בכירי רשות האוכלוסין וההגירה.
בפאנל הביעו קבלנים רבים את מורת רוחם על שיטת העסקת עובדים פלסטינאים, אופן הרישום, הוצאת רישיונות העסקה ושיוך עובדים לקבלנים. בפאנל הודיעה ענבל משש, ראש מינהל עובדים זרים בראשות האוכלוסין וההגירה כי: "בימים אלו אנו מקדמים הסכמים עם מדינות נוספות בהם טורקיה, מרוקו ועוד במטרה להרחיב את היצע המדינות ולהגדיל את מכסת העובדים הזרים במדינת ישראל".

4 צפייה בגלריה
אלי אביסרור, אלון רחמיאן, ראול סרוגו ומיכאל ביטון
אלי אביסרור, אלון רחמיאן, ראול סרוגו ומיכאל ביטון
אלי אביסרור, אלון רחמיאן, ראול סרוגו ומיכאל ביטון
(צילום: ישראל מזרחי - קים צילום)

בפאנל נוסף בנושא "עתיד הבניה והתשתיות בישראל" נאמרו דברים חריפים ונוקבים מטעמם של ארגון הקבלנים בנגב כשראול סרוגו אמר: "משבר הדיור הוא משבר כרוני. הוא לא מחלה שעוברת - זבנג וגמרנו.
"עד היום ממשלת ישראל וכל ממשלות ישראל ב-10 השנים האחרונות לא הצליחו לפתור את הבעיה כי הם לא התייחסו אל המשבר וחשבו שמחיר למשתכן או הגרלות על דיור יפתרו את העניין. לא ראיתי אף מדינה אחרת שמבססת מדיניות על הגרלות כפתרון לדיור.

4 צפייה בגלריה
ענבל משש, ענת טויטו, סימה נעים וצביקה ליבנה
ענבל משש, ענת טויטו, סימה נעים וצביקה ליבנה
ענבל משש, ענת טויטו, סימה נעים וצביקה ליבנה
(צילום: ישראל מזרחי - קים צילום)

"120 אלף איש נרשמים להגרלות האלה וזה הולך לפי גיל ולא לפי מצב סוציואקונומי. יש פה מחלה ממארת! לא צריך אקמול ולא פלסטר. הגיע הזמן לנקוט בצעדים לא קונבנציונליים. אנו מציעים לממשלה חלופה בשיתוף עם הקבלנים. אנו נדע לטפל במשבר הרבה יותר טוב מאשר רשות מקרקעי ישראל. בנוסף, המדינה חייבת לתגמל את הרשויות בכסף".
אלי אביסרור הוסיף לדבריו של סרוגו ואמר: "מאסנו בממשלות ופוליטיקאים שמבטיחים ונעלמים אחרי קדנציה. אני מצפה שהממשלה הבאה תתייחס ברצינות לעתיד שוק הדיור.
קראו גם:
"על הממשלה לפעול בהקדם לפיתוח תשתיות, קידום תעסוקה איכותית ומנועי צמיחה חדשים עבור הנגב והגליל בכדי ליצור הגירה חיובית ולטפל בבעיה הדמוגרפית של מדינת ישראל. אסור להמשיך ולהצטופף רק במרכז הארץ. על מנת למשוך את אותם תושבים לאזורים אלו, על משרד האוצר להכניס את היד לכיס ולספק תמריצים ותגמולים כדוגמת מענקי מקום".

4 צפייה בגלריה
משכנתאות
משכנתאות
"המדינה לא משתמשת כראוי בנכסי הקרקע שלה"
(צילום: shutterstock)

ח"כ מיכאל ביטון – יו"ר ועדת הכלכלה כנסת: "המדינה לא משתמשת כראוי בנכסי הקרקע שלה. המדינה מעניקה סבסוד על יחידות דיור. מדובר בעיוות השיטה! למה לסבסד משקיעים מהמעמד בינוני-גבוה ומעלה במקום לתת למי שאין לו בית?"/
האלוף במיל' גיורא איילנד, ראש המועצה לביטחון לאומי, השתתף בפאנל "מציאות ביטחונית מדינית בישראל ובמזרח התיכון". פאנל נוסף עסק בנושא תביעות נגד קבלנים, בהובלת יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות.
דרור פלדמן, מנהל זרוע המשכנתאות בבנק מזרחי טפחות, התייחס למגמות בשוק המשכנתאות ומגוון הרצאות TED על חידושים בענפי הבניה.