מיזם חברתי המובל על ידי רופאים ויפעל בשנה הקרובה בגנים פרטיים בהרצליה ובארץ לגילי 3-0, שם לעצמו למטרה לצמצם את תופעת ההיעדר ההתחסנות בקרב פעוטות, ובכך לצמצם את הסיכוי למגיפות בכלל האוכלוסייה. כך עולה מכתבתו של רותם אליזרע ב-"ידיעות אחרונות", הבוקר (ד').
צילום המחשה: shutterstockצילום המחשה: shutterstock
צילום המחשה: shutterstock
(צילום המחשה: shutterstock)
אליזרע מציין בכתבתו שלפחות 400 גנים (מתוכם 10 בהרצליה, הרשימה המלאה למטה) הצטרפו למיזם ששמו 'מחוסגן' ובמסגרתו ילוו הגנים על ידי רופא ילדים צמוד, ויפעלו בהם "רופאים, מתמחים, סטודנטים, אחיות וסטאז'רים". ובכל זאת, לפי הכתבה, בחלק מהגנים המדוברים יהיה צורך בהצגת פנקס חיסונים בלבד ובבדיקת המצב החיסוני של הילד על מנת להירשם, כך שבמקביל ינסו הרופאים להביא את הורי הפעוט לכדי חיסון מלא על פי משרד הבריאות. בגנים אחרים המופיעים ברשימה, לעומת זאת, יהיה צורך בפנקס חיסונים מלא, ובלעדיו לא תינתן אפשרות להירשם לגן, מתוך רצון לשמור על בריאות הפעוטות האחרים.
אחת הסיבות המובהקות לעליית החשש מפני היעדר החיסונים, היא שובה של מגפת החצבת. כזכור, בתחילת החודש, פרסמנו כי דיילת אל על שהגיעה לבית החולים מאיר בכפר סבא לאחר שובה מניו יורק, נמצאת במצב קשה כתוצאה ממגיפת החצבת. בשבוע שעבר פורסם על ידי ד"ר איתי גל מ-ynet כי מצבה של הדיילת, תושבת מושב הסמוך לכפר סבא, הורע והיא סובלת מנזק מוחי בלתי הפיך כתוצאה מהמחלה.
להלן רשימת הגנים המופיעים בפרויקט 'מחוסגן' בהרצליה:
גן ברלה, גן יפית, הגן של אלה, הגן של חגית, הגן של שלומית, מותק של משפחתון, פלא בגן, פעוטון רינה תינוקיה, גן גלי מוסיקלי, וגן הבית.