שדה התעופה בהרצליה | צילום: יוגב עמרנישדה התעופה בהרצליה | צילום: יוגב עמרני
שדה התעופה בהרצליה | צילום: יוגב עמרני
לאחרונה החלה חברת הנדל"ן "פרופרטי" לפרסם ולשווק מכירת קרקעות באזור שדה התעופה בהרצליה. זאת במקביל למאבק ארוך נגד תוכניות הבנייה במקום ולמרות שעיריית הרצליה עצמה הודיעה כי היא מבקשת למשוך את התוכנית שהועברה למסלול מהיר בותמ"ל (הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור).
כזכור, רבים מתושבי העיר מתנגדים לתוכנית המתאר כפי שהופקדה בוועדה המחוזית לפני למעלה מחצי שנה וכן לשלוש תוכניות בנייה נוספות אשר הועברו לטיפול הותמ"ל: תכנית "קריית שחקים", תוכנית "צפון הרצליה" והתוכנית הגדולה מביניהן - "קריית מסלול" המתייחסת לשטח שדה התעופה. לטענת המתנגדים, העיר אינה ערוכה מבחינת תשתיות לתוספת כה משמעותית של יחידות דיור ותושבים ולא נעשה הליך מספק של שיתוף הציבור.
התנגדות התושבים הביאה את עיריית הרצליה לבקש למשוך חזרה את תוכנית המתאר מהוועדה המחוזית. הבקשה הגיעה גם על רקע הצהרת משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל באותו יום כי שדה התעופה צפוי להתפנות לחיפה באוקטובר 2018 ועל שטחו מתוכננת לקום שכונה בת 10 אלף יחידות דיור.
כרגע התוכניות לשדה התעופה, יחד עם תוכניות בנייה נוספות, לא אושרו, והרצליה חזרה לשולחן השרטוט על מנת לנסות לשנות את התוכנית לשטח כולו. אולם על אף רצון העירייה לשלוט בתוכניות הבנייה ולמרות התנגדות נחרצת מצד התושבים, החלה כאמור לאחרונה מכירת קרקעות במתחם השדה, אשר משווקות על ידי חברת הנדל"ן "פרופרטי".
החברה מסבירה כי הקרקעות אותן הם מוכרים נמצאות בסמוך לשדה התעופה, בשטחי שכונת גן רש"ל. כאשר ההבטחה היא כי קרקעות אלה יהוו חלק ממתחם הבנייה החדש אשר בנייתו תתאפשר לאחר פינוי שדה התעופה. את האדמות רוכשת "פרופרטי" מבעלי קרקעות פרטיים בסמוך לשדה התעופה ומשווקת לציבור.
לדברי נציגי החברה, האדמות אותן הם מוכרים יהוו חלק בלתי נפרד מפרויקט הבנייה העתידי במתחם שדה התעופה ומחירם עתיד לנסוק כאשר יתחילו את הבנייה. כרגע מציעה החברה 100 מטר במחיר של 429 אלף שקל.
בתגובה לפניית מיינט הרצליה, ביקשה העירייה להדגיש מנגד כי בשלב זה אין תוכניות מאושרות או תכנון מאושר לשימוש הקרקע באזור ו"כל הרוכש שם עושה זאת על אחריותו בלבד". ב"פרופרטי" הציגו תמונה אחרת ומסרו כי תוכנית המתאר הכוללנית של העיר הרצליה שרירה וקיימת, על אף רצונה של הוועדה המקומית בראשותו של ראש העיר למשוך את התוכנית. "הסמכות אינה בידו מרגע שאושרה התוכנית לוועדה המחוזית ובפרט מרגע שהופקדה", מסרו בחברה.
פרסום ראשוני: 08:33 , 05.12.17