אשלי ארליך. "אני חולמת להגיע לטופ" | צילום: אסף פרידמןאשלי ארליך. "אני חולמת להגיע לטופ" | צילום: אסף פרידמן
אשלי ארליך. "אני חולמת להגיע לטופ" | צילום: אסף פרידמן
(אשלי ארליך. "אני חולמת להגיע לטופ" | צילום: אסף פרידמן)
את דרכה בתחום החלה ארליך, תלמידת כיתה ז', בבית ספר חוף השרון שבקיבוץ שפיים, בגיל שמונה, אז שמעה מבת משפחה על ענף הדרסאז', צפתה בסרטוני רוכבים ברשת והתאהבה. פחות משנתיים מאוחר יותר כבר החלה לרכוב, אך אז גילתה שהדבר לא פשוט כפי שחשבה. "התחלתי לרכוב בגיל תשע וחצי בערך", היא מספרת. "מגיל קטן התחברתי מאוד לבעלי חיים ובעיקר לסוסים, וכשראיתי סרטונים על דרסאז' חשבתי לעצמי שאני רוצה לעסוק בזה. זה היה נראה כל כך מרגש והחלטתי שאני רוצה לנסות. בהתחלה זה היה מאוד קשה, אבל רציתי להגיע למקצוענות ולא רציתי לוותר. מה שעוד דירבן אותי היה שמההתחלה אמרו לי שאני מוכשרת".
"אשלי באמת התגלתה ככישרון כבר מההתחלה", אומר אביה, גל. "בעיקרון, מי שעושה כאן את הספורט זה הסוס, אבל בלי הקשר המיוחד והבלתי אמצעי עם הרוכב שלו, הסוס לא עושה דבר. החיבור בין הסוס לבין הרוכב הוא מהות העניין, ואשלי ידעה להשתמש בחיבור הזה על מנת להוציא את המקסימום עם הסוסים שלה".
"אנחנו זוג מנצח"
רכיבה אומנותית (דרסאז') היא ענף ברכיבה על סוסים, במסגרתה הרוכב נדרש להפגין שליטה בסוס, הבאה לידי ביטוי בהצגה וירטואוזית של תנועות טבעיות של הסוס. צירוף של התנועות ומעבר נכון ביניהן יוצרים ריקוד אומנותי, אליו שואפים מאמני הסוסים להגיע. בתחרויות מסוימות נדרש הרוכב לבצע תנועות ומקצבים שונים עם סוסו, הקבועים מראש ומתבצעים בהתאם לנקודות קבועות ברחבי המגרש.
ארליך יודעת להוציא את המקסימום וכבר בגיל 12, שנתיים וחצי אחרי שהחלה את דרכה בתחום, זכתה, באליפות ישראל. "אז, לא ציפינו לזכייה. זה נפל עלינו כרעם ביום בהיר וזה היה מרגש מאוד", אומר אביה. "זו הייתה תחרות בת יומיים, כאשר רק אחרי היום הראשון הבנו שיש לנו איזשהו סיכוי, כי היא הייתה מדורגת במקום הראשון. הבנו שהשמיים הם הגבול, אבל עוד לא עיכלנו מה קורה, כי היא לא הייתה פייבוריטית לניצחון. אשלי נכנסה לרשימה של 50 מתמודדים והייתה אחרונה ברשימה, ובסוף היא ניצחה את האליפות".
בעקבות הזכייה באליפות ישראל, קיבלה הנערה אשלי סוס מאירופה בעל יכולות גבוהות, בשם דוריאן גריי, ששם החיבה שלו הוא "פיינגולד". אלא שכשהסוס הגיע לישראל, הוא חלה בדלקת ריאות קשה, היה מושבת מרכיבה חודשים ארוכים ולא הייתה ברירה אלא להחזירו לאירופה לאימון מחדש. "לאחר שהסוס שב לתפקד, החלטנו לנסות ולראות האם אשלי מסתדרת איתו", מספרת אימה של אשלי, מישל. "נסענו עם אשלי מספר פעמים להתחרות בהולנד והיא ניצחה הרבה פעמים במקומות ראשונים. כשראינו זאת, החלטנו לנסות לכוון גבוה לאליפות אירופה עד גיל 14 על סוסים, להבדיל מתחרויות על סוסי פוני".
צילום אילוסטרציה: shutterstockצילום אילוסטרציה: shutterstock
צילום אילוסטרציה: shutterstock
(צילום אילוסטרציה: shutterstock)
על מנת להשתתף באליפות האמורה, היה על ארליך לעבור רף מינימום שנקבע על ידי ה-FEI - ההתאחדות הבינלאומית לספורט הרכיבה והגוף שאחראי לארגון כל התחרויות הבינלאומיות בענפים האולימפיים ברכיבה.
לכן, החליטה ארליך, בעצה אחת עם הוריה, להשתתף בתחרות בשם Dressage Exloo, שנערכה לפני כשבועיים במרכז רכיבה בהולנד. ההישג היה מדהים - ארליך עברה את רף המינימום המעניק כרטיס השתתפות באליפות אירופה בקיץ הקרוב.
"זה היה מאוד מרגש", מספרת אשלי. "כמו לפני כל תחרות, היה המון לחץ. אני תמיד רוצה שהכל יהיה מושלם וזה מלחיץ, כי אי אפשר לדעת מה יקרה. צריך גם לזכור את כל התרגילים והתנועות במבחן, אבל הצלחתי להרשים בביצועים. זה מאוד כיף להיות מתואם עם הסוס, והתחושה היא שאנחנו זוג מנצח. הוא כמו החבר הכי טוב שלי, זו התחושה. אנחנו כגוף אחד ואני באה תמיד לא רק כדי לרכוב עליו, אלא גם לטפל בו. צריך להאכיל אותו ולהראות לסוס שהוא יכול לסמוך עליי. הוא מגיב לי ויש לו תגובות שאני כבר מזהה. בארץ אני רוכבת בחוות 'ג'וקי קלאב' במושב רשפון. אני גם רוכבת וגם עושה דרסאז', ולכן אני רוכבת פעמיים ביום, על שני סוסים. סוס אחד משמש אותי לדרסאז' והסוס השני לקפיצות ראווה".
מכוונת גבוה
ארליך מתאמנת מדי יום תחת הדרכתה של המאמנת קארן פוזיילוב, שהיא גם דודתה. המאמן שלה בחו"ל הוא סנדר מריגניסן - אלוף אירופה לשעבר ומי שייצג את בעבר את הולנד במשלחת האולימפית. מריגניסן שבר לאחרונה את האגן בתאונת רכיבה, בה הופל על ידי סוס צעיר, אך הוא ממשיך ללוות את ארליך בתחרויות ולאמנה. לדבריה, בתקופת האימון לפני התחרות ובזמן התחרות, היא דאגה להשלים את חומר הלימודים בעזרתה של חברתה לכיתה, נויה אליהו, אף היא רוכבת על סוסים, שדאגה לעדכן אותה בכל מה שהפסידה בבית הספר.
"גם החברות של אשלי וגם בית הספר מאוד מפרגנים לה ולעיסוק שלה בספורט", אומר אביה. "זה בית ספר שרגיל לפעילות ספורט, כי חלק מהתלמידים מגיעים מהפנימייה של וינגייט. היא מאוד אחראית בכל הקשור ללימודים, ואנו מאוד גאים בה על כך".
אשלי, זה לא קשה? האימונים האינטנסיביים לא שוחקים?
"לפעמים זה מאוד מעייף ולפעמים יש ימים שלא בא לי לרכוב ויש עליי המון עומס בזמן תחרויות. זה קשה גם כי התחרויות מתקיימות בסופי שבוע, אבל אני חולמת להגיע ל'גרנד פרי' - הרמה הגבוהה ביותר ברכיבה אומנותית על סוסים, לקטוף אליפויות ולהגיע לטופ".