לקראת שבועות רשות נחל הירקון מציעה מסלולים קלילים שבהם ניתן לערוך פיקניק מפנק ולחגוג את החג הכי פרחוני שיש בטבע הירוק של שלהי האביב.
3 צפייה בגלריה
פארק מקורות הירקון
פארק מקורות הירקון
פארק מקורות הירקון
(צילום: רשות שמורת הירקון)
בתקופה זו של השנה, לקראת סיום שנת הלימודים, בסופי שבוע ובחגים, מבקרים רבים פוקדים את האתרים שלאורך נחל הירקון. בחלקו המזרחי של הנחל, בין מחלפים, שטחי חקלאות, מגורים ואזורי תעשייה, ניתן עדין למצא אתרי טבע, מבנים היסטוריים ומופעי מים מרשימים של הנחל, שבהם ניתן לערוך פיקניקים ולבלות עם המשפחה ועם החברים.

3 צפייה בגלריה
נחל הירקון
נחל הירקון
נחל הירקון
(צילום: דימה מושקו)

מסלול עירוני רגוע

אופי הטיול: שילוב של טבע ים ועיר במסלול אחד - לא מעגלי.
מומלץ במיוחד ל: כולם
מושלם לפיקניק: לאנץ' על הדשא בפארק או בנמל תל אביב מול הים
נקודת התחלה: כיכר היל (רחוב שמעון התרסי 33) , או בכיוון ההפוך מנמל ת-אביב (רידינג)
נקודת סיום: נמל ת"א
מתי להגיע: צהריים עד שקיעה
איך מגיעים: מומלץ להגיע בתחבורה ציבורית (ניתן לחנות בצמוד לכיכר היל בחניות ברחובות הפנימיים של השכונה בלבד)
זמן מסלול: כשעה
אורך מסלול: כ-4 ק"מ
המסלול: מתחילים בשכונת הצפון הישן בתל אביב, במצבת כיכר היל הנקראת על שם מפקד הדיוויזיה, הגנרל ג'ון היל, הנמצאת ברחוב שמעון התרסי 33. זאת הנקודה ההיסטורית הראשונה במסלול, אחד מעמודי הזיכרון שמוקמו לזכר הצליחה המוצלחת של נהר הירקון על ידי הבריטים במאבקם על ארץ ישראל נגד התורכים במהלך מלחמת העולם הראשונה.. משם עוברים בסמטת שמעון התרסי, מול כיכר היל, ומגיעים לנחל. עוברים בגשר אבן גבירול, ממשיכים דרך גן הבנים אל נמל תל אביב, ובהליכה על קו החוף עד לתחנת הכוח רידינג.
שם תתגלה לפניכם בטיילת החוף העוברת דרך מגדלור הנמל המפורסם ובסמוך לו תל כודאדי – המהווה את הנקודה ההיסטוריה השנייה במסלול. מדובר בתל המכיל שרידי מצודה ומבנים אשר נבנו ליד שפך הירקון לים כדי להגן עליו ועל הדרך הראשית ליפו, שם גם נמצאת עוד אחת משלוש המצבות לזכר צליחת הבריטים את הירקון – סגירת מעגל מתחילת המסלול. מומלץ במיוחד לסיים את הטיול בשקיעה היפה בפארק רידינג.

לגלות את הגנים הלאומיים


אופי הטיול: גן לאומי - מסלול מעגלי
מומלץ במיוחד ל: כולם
מושלם לפיקניק : בסמוך לברכות השכשוך, בריכת הנופרים, סמוך לנביעת המעיין בגן הלאומי
נקודת התחלה וסיום: חניון גן לאומי מקורות הירקון
מתי להגיע: בוקר - אחר הצהריים (לשים לב לשעות הסגירה בהתאם לעונה)
איך מגיעים: נמצא חניון בתשלום בגן לאומי מקורות הירקון
זמן מסלול: כשעתיים בלי הפסקות
אורך מסלול: כ-6 ק"מ
המסלול: נתחיל את המסלול בגן הלאומי מקורות הירקון, בו זורם החלק הנקי של הנחל המרכז סביבו צמחייה ובעלי חיים רבים. במתחם נמצאת לטחנת אל מיר, טחנת הקמח הקדומה ביותר בירקון שפעלה עד לסוף המאה ה19 ונקראת על שם הכפר הערבי במקום, תרגום שמה הוא "מעבר", כנראה משום שקירותיה תפקדו כגשר לחציית הנחל. בדרום הגן הלאומי לא תוכלו לפספס את הפילבוקס הגדול, שהיה לעמדת שמירה על מסילת הרכבת בין ראש העין לפתח תקווה בתקופת המרד הערבי ב1936.

3 צפייה בגלריה
בריכת הנופרים הגן הלאומי ירקון - תמונת פייסבוק
בריכת הנופרים הגן הלאומי ירקון - תמונת פייסבוק
בריכת הנופרים הגן הלאומי ירקון - תמונת פייסבוק
(צילום: ניצן ינקו)

קראו גם:

ובנוסף, ניתן להגיע עד לבריכת הנופרים המקסימה, זכר לאזור הנביעות הטבעי, בבריכה צמחיה ייחודית המאופיינת בעיקר בנופר הצהוב, וניתן למצוא בה את שרידי הצמחייה הטבעית של הירקון שהידלדלה. משם ניתן לחזור ולסיים את המסלול בחזרה בגן לאומי מקורות הירקון, או להמשיך דרום-מזרח לגן לאומי תל אפק, שם נמצא את מבצר אנטיפטרוס – המצודה העות'מאנית בינאר באשי (1571) היא השריד הבולט ביותר במקום. המצודה בנויה על גבי בית מושל מהתקופה הכנענית ולצדה שרידי העיר הרומית-ביזנטית אנטיפטריס. ניתן להמשיך סביב האגם הרחב במקום, ומומלץ לסיים את המסלול בבריכות השכשוך המלאכותיות במתחם. הדרך חזרה היא באותו המסלול, אך ניתן לגוון מבחינת השבילים בתוך הגנים הלאומיים עצמם.
עוד באזור: כפר הבפטיסטים, חוות קאסר