במהלך חודש אחד טופלו במרכז רפואי מאיר שני מקרים יוצאי דופן ודרמטיים של מטופלים אשר הגיעו בעקבות שיניים שחדרו לדרכי הנשימה שלהם וסיכנו את חייהם.
2 צפייה בגלריה
שאפו שיניים לתוך קנה הנשימה
שאפו שיניים לתוך קנה הנשימה
שאפו שיניים לתוך קנה הנשימה
(צילומים: בית חולים מאיר, שאטרסטוק)
מ' הועבר למרכז רפואי מאיר בעקבות טיפול שיניים שהסתבך בו שאף שן אל תוך הריאה ובהמשך, בניסיון לשלוף את אותה שן החוצה, נוצרה דליפה מסכנת חיים של אוויר בקנה הנשימה.
ד"ר אייל רומם מנהל היחידה לרפואת ריאות פולשנית במרכז רפואי מאיר מספר "המטופל הגיע אלינו למאיר במצב סוער מאוד עם חשש אמיתי לחייו. הסברנו למשפחתו כי ללא ביצוע פעולה לחילוץ השן ותיקון הדליפה מצבו ימשיך ויתדרדר. ביחידה ביצענו פעולה מאתגרת ומורכבת לחילוץ השן –שלשמחתנו עברה בהצלחה. בהמשך טופלה הדליפה בקנה הנשימה על ידי סטנט שאיפשר לאזור להבריא" מסביר ד"ר רומם. "לאחר כחודש וחצי שמחנו להוציא את הסטנט ולראותו שב לביתו בריא ושמח".

2 צפייה בגלריה
פלטת השיניים שנתקעה בקנה הנשימה
פלטת השיניים שנתקעה בקנה הנשימה
פלטת השיניים שנתקעה בקנה הנשימה
(צילום: בית חולים מאיר)

"בהמשך החודש הגיע אלינו גבר באמצע שנות ה-50 לחייו עם תלונה על שיעול קל המוכתם בליחה דמית ותחושה של רשרוש בגרון" מספר ד"ר רומם. "הוא סיפר כי כשבועיים קודם לכן נפל מספסל ונחבל בראשו. המטופל אושפז במחלקת הריאות במרכז רפואי מאיר ובמסגרת בדיקה יסודית הוא עבר בדיקת סי טי בה הועלה חשד לגוף זר בקנה הנשימה" .
קראו גם:
לאור ממצאי בדיקת הסיטי הוחלט על ביצוע ברונכוסקופיה ביחידת רפואת הריאות הפולשנית. בשיחה עם מנהל היחידה, לפני ביצוע הפרוצדורה שאל ד"ר רומם את המטופל אם במקרה היה אצל רופא שיניים בשבועות האחרונים. המטופל נזכר כי כשהוא נחבל בעת הנפילה מהספסל אכן עפה לו מהפה פלטת שיניים תותבות אך הניח שהיא הלכה לאיבוד בגינה בה נפל. למרבה הפתעתו של המטופל במהלך הפרוצדורה המורכבת נשלפה הפלטה בשלמותה מקנה הנשימה שלו – מה שהוביל לשמחה רבה מצדו הן הודות לאוויר הנשימה בו זכה והן הודות להשבת הפלטה היקרה לבעליה בשלום", סיכם ד"ר רומם.