למרבה המזל קיימים כיום טיפולים אסתטיים מתקדמים אשר נועדו לטפל בדיוק בסימנים אלו, ללא צורך בניתוח ובהרדמה כללית. במאמר הבא נסקור את שני המרכזיים שבהם - הזרקת חומצה היאלורונית והזרקת בוטוקס.
הזרקת חומצה היאלורונית
סימני הגיל ניכרים לא רק בקמטים שנוצרים, אלא בעיקר בשל אובדן נפח בפנים. במשך השנים, מאגרי השומן התת עורי מתחילים להידלדל, העור מאבד מהאלסטיות שלו ולעיתים מתרחשת צניחה של העור וטשטוש של תווי הפנים שהיו פעם מתוחים וברורים.
1 צפייה בגלריה
הזרקת בוטוקס והזרקת חומצה היאלורונית
הזרקת בוטוקס והזרקת חומצה היאלורונית
הזרקת בוטוקס והזרקת חומצה היאלורונית
(צילום: FREEPIK)
כדי להתמודד עם מצב זה הזרקות חומצה היאלורונית מספקות ברוב המקרים את המענה הדרוש. חומצה זו נמצאת בגוף שלנו באופן טבעי ויש לה תפקידים חשובים ביותר במערכות שונות בגופנו כגון העיניים, המפרקים, והעור, אך כמותה בעור פוחתת עם השנים. החומצה ההיאלורונית מסייעת לאגור מים ולשמור על הלחות של העור, ובכך מאפשרת בהזרקה נקודתית להוסיף את הנפח המבוקש באזורים שונים בפנים ולהצעיר את מראה העור.
כיצד מבצעים את ההזרקות?
ההזרקה מתבצעת באמצעות מחט או באמצעות קנולה – מעין צינורית שאורכה עד 7 ס"מ בעלת קצה מעוגל המפחית משמעותית את הסיכון ל שטפי דם.
לפני הטיפול ניתן למרוח על האזור חומר מאלחש, כאשר ההזרקה עצמה נמשכת זמן קצר, אין צורך באשפוז ואפשר לחזור לפעילות רגילה מיד לאחר הטיפול.
הזרקת בוטוקס
בוטוקס הוא אחד החומרים המוכרים ביותר בתחום האסתטיקה הרפואית, כאשר המטרה המרכזית שלו היא לטפל בקמטי הפנים, כמו גם למנוע היווצרות קמטים חדשים. בוטוקס הוא השם המסחרי של חומר הנקרא בוטוליניום טוקסין – חלבון הגורם להרפיית השרירים. הבוטוקס חוסם העברת מסרים עצביים לשריר, וכך מרפה אותו ומרכך את מראה הקמטים הנוצרים בעקבות כיווץ שרירי המימיקה בפנים.
כמה זמן מחזיק טיפול בוטוקס?
טיפול בוטוקס הוא קצר מאוד, אך בניגוד לחומצה ההיאלרונית לוקח כמה ימים עד שרואים את התוצאות שלו, והשפעתו תימשך בין שלושה חודשים לבין חמישה חודשים. עם זאת, מי שמתמיד בטיפולים לעיתים קרובות יגלה כי במשך הזמן המרווח בין טיפול לטיפול עשוי לגדול, ובמקרים מסוימים השפעת הבוטוקס על הקמטים תורגש היטב גם אחרי חצי שנה.
במובן מסוים, הבוטוקס הוא חומר משלים לחומצה ההיאלרונית. בעוד החומצה ההיאלרונית היא חומר מילוי המסייע להחזיר נפח לפנים, הבוטוקס מטפל בהופעת הקמטים וכך מסייע להצעיר את העור.
באיזה גיל כדאי להתחיל?
השאלה האם להתחיל בטיפולים אסתטיים ומתי הינה אינדיבידואלית ומשתנה מאדם לאדם. למי שחשוב לשמור על מראה פנים צעיר, מומלץ להתחיל בהזרקות בוטוקס כבר עם הופעת הקמט הראשון, כאמצעי מניעה המעכב הופעת קמטים נוספים ומרכך את הקיימים.
חומרי מילוי מומלצים לרוב בגיל מבוגר יותר, כאשר מתחילים לחוש באובדן נפחים בפנים כתוצאה מהשפעת הגיל. לעתים נעשה שימוש בחומצה היאלורונית גם בגילאים צעירים יותר, כמו למשל בטיפולי עיצוב שונים כגון עיבוי שפתיים, או פיסול אף.