המציאות כיום מורכבת ומגוונת הרבה יותר, ולמרבה המזל יש גם שיטות טיפול קצרות-מועד, יעילות לא פחות מהטיפולים ארוכי הטווח. טיפול קצר מועד נוסה (ככל הנראה) לראשונה על ידי זיגמונד פרויד, אבי הפסיכואנליזה. ב-1895 הוא פרסם מקרה שעסק באישה בשם קתרינה, אותה הצליח לשחרר מהנוירוזות שלה לאחר טיפול אחד.
בין שזה תיאור מקרה מדויק ובין שלא, אין ספק שהטיפול קצר המועד כבש את מקומו הראוי בעידן המודרני. אז במקום לשבת ולדבר במשך שנים עם המטפל, בתקווה שהטיפול הפסיכודינמי יחולל שינוי - קבלו שלושה סוגים של טיפולים מהירים ואפקטיביים.
אילוסטרציהאילוסטרציה
אילוסטרציה
(צילום: paxels)

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT)

היתרון העיקרי ב-CBT הוא זמן הטיפול הקצר, לצד העובדה שניתן לשנות התנהגויות ומחשבות גם בלי לחפור בעומק הרגש ובטראומות עבר. Cognitive Behavioral Therapy מבוסס על שילוב של מספר שיטות מהטיפול ההתנהגותי והטיפול הקוגניטיבי.
הסוג הראשון מניח שבעיות פסיכולוגיות / נפשיות הן תוצר של דפוסי התנהגות שגויים שנלמדו במהלך החיים, ושניתן לטפל בבעיות אלו באמצעות שינוי ההתנהגות. הסוג השני מניח שהתנהגות מושפעת מדפוסי חשיבה, שבעיות נפשיות הן תוצר של דפוסי חשיבה שגויים, ושניתן לטפל בהן באמצעות ניתוח לוגי ושינוי החשיבה בהתאם.
השילוב בין שינויים התנהגותיים לשינויים של דפוסי מחשבה, יוצר שיטת טיפול יעילה וקצרת מועד (בדרך כלל בין כמה מפגשים בודדים ועד 30 מפגשים). הגישות העיקריות לשינוי התנהגות ו/או צורות מחשבה שגויות, כוללות חשיפה הדרגתית לגורם הבעייתי, הרפיה ודמיון מודרך, הקהיה שיטתית (בעיקר לטיפול בפוביות) ועוד.

טיפול EMDR

הקהיה ועיבוד מחדש באמצעות תנועות עיניים (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) היא שיטה חדשנית מסוף שנות ה-80, המיועדת לטיפול במשברים, חרדות, פוביות, טראומות ועוד.
בבסיס השיטה טמונה ההנחה כי אירוע טראומתי מציף את מנגנוני ההגנה, עד כדי שהזיכרון והתחושות המקושרות אליו מאוחסנים ברשת זיכרון נפרדת. בעקבות זאת הם לא עוברים עיבוד תקין, וממשיכים להציף את המטופל בזיכרונות וחוויות מאותו אירוע (בעיקר בגלל טריגרים מסוימים, כגון רעש חזק למשל).
באמצעות שימוש בתנועות עיניים או גירויים בילטרליים אחרים (המשפיעים על שתי המיספרות המוח) - כגון רטט בשתי הידיים, צלילים בשתי האוזניים ועוד - ניתן לשחרר את הזיכרונות הטראומטיים, ולהניח להם לעבור עיבוד תקין. החיבור בין שתי ההמיספרות בזמן הטיפול, מבטיח שיתבצע עיבוד של הזיכרונות והחוויות, כך שמעתה והלאה לא יופעלו באותה קלות כמו בעבר (או בכלל לא).

טיפול NLP

שיטת Neuro Linguistic Programming נוסדה בשנות ה-70 בארצות הברית, ומאז הפכה לאחת משיטות הטיפול היעילות ביותר במגוון רחב של בעיות ומצבים. נל"פ - כשמו כן הוא - מבוסס על שימוש בשפה כאמצעי תכנות מחדש של החשיבה וההתנהגות, ובכך הוא דומה מעט לטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי שהוזכר קודם לכן.
תחילת התהליך בזיהוי הבעיה או המכשלה שעומדת בפני המטופל, והגדרת המטרה/ות לשמן מבוצע הטיפול. לאחר מכן משחזרים את העבר כדי לדוג נקודות בעייתיות שהיו עלולות להוביל למצב הנוכחי, ולבסוף דנים באפשרויות ליצירת שינוי בהווה ושמירתו לעתיד.
כמו ברוב השיטות הטיפוליות, גם NLP לא קופא על שמריו והוא מתפתח ועובר אבולוציה. השיטה המקורית של שנות ה-70 התפתחה, ואחד מההוגים המקוריים שלה הרחיב ושדרג אותה אף מעבר למקורותיה. לדוגמה, עדויות של מטופלים באתר מכללת רטר טוענות לשינויים חיוביים בכל אורחות החיים, אצל מי תוך מספר מפגשים ואצל מי תוך מפגש אחד (גם כאלה מקרים התרחשו). דבר זה מאפשר לתת מענה למגוון רחב של בעיות בתחומי הנפש, הקריירה, הזוגיות, הילדים ועוד.