יעמוד מול אופוזיציה רחבה. פדלון | צילום: אסף פרידמןיעמוד מול אופוזיציה רחבה. פדלון | צילום: אסף פרידמן
יעמוד מול אופוזיציה רחבה. פדלון | צילום: אסף פרידמן
(יעמוד מול אופוזיציה רחבה. פדלון | צילום: אסף פרידמן)
בשבוע הבא תושבע מועצת העיר החדשה של הרצליה. בשונה מהקדנציה הקודמת, הפעם תעמוד מול ראש העירייה משה פדלון אופוזיציה גדולה ומשמעותית. ועדיין, ראש העירייה השיג את הרוב הקואליציוני הדרוש על מנת להעביר החלטות במועצה.
בימים אלה, כמעט שלושה שבועות אחרי הבחירות, מסתיימים הסכמי המשא ומתן של פדלון מול הסיעות השונות ו-21 חברי המועצה שנבחרו, כדי להקים קואליציה. הפעם הקואליציה של פדלון לא תהיה רחבה ואבסולוטית, ולראש העירייה צפוי כאב ראש בדמות שמונה מנדטים בכיסאות האופוזיציה — ארבעה מהם של הסיעה הגדולה ביותר שנכנסה — "קהילה, צעירים וסביבה נטו" בראשות מאיה כץ, מי שהיתה סגניתו של פדלון במועצה היוצאת ושהתמודדה מולו על ראשות העירייה הפעם.
מאיה כץ. תענה בחיוב? | צילומים: אסף פרידמןמאיה כץ. תענה בחיוב? | צילומים: אסף פרידמן
מאיה כץ. תענה בחיוב? | צילומים: אסף פרידמן
(מאיה כץ. תענה בחיוב? | צילומים: אסף פרידמן)
אל כץ מצטרפים חבריה לסיעה, חברי המועצה גרי גוזלן, יונתן יעקובוביץ' ותמר גרוסמן, כמו גם יוסי קוממי מסיעת הליכוד (מנדט יחיד), מי שכיהן כיו"ר בית העלמין העירוני בקדנציה הקודמת ונכנס לעימותים מול פדלון על רקע המחסור במקומות קבורה, והחליט להישאר הפעם מחוץ לקואליציה. "אני ופדלון ערכנו שיחות בנושא, אך נראה כי אין לו כוונה לתת לי לקחת חלק משמעותי בעשייה בעיר", אמר השבוע.
גם איל פביאן מסיעת היחיד "החופש לבחור", בחר להישאר באופוזיציה. יריב פישר, שהיה אופוזציונר לוחם בקדנציה הקודמת יחד עם שותפו לסיעה רונן וסרמן, יישארו באופוזיציה. "בבחירות האחרונות הציבור החופשי בעיר הרצליה, המהווה רוב מוחלט, אמר את דברו", נמר מסיעת "יש עתיד". "תוצאות הבחירות יצרו הזדמנות אמיתית להרכיב קואליציה שתשקף את רצון הציבור לעיר חופשית, ליברלית ומתקדמת. לצערנו ראש העיר בחר להרכיב קואליציה צרה יחסית, עם שותפיו הטבעיים במפלגות הדתיות, עם סיעות יחיד המיצגות קבוצות אינטרסים קטנות יחסית בעיר, ובהכשר של מרצ".
ואת מי נמצא בחמש השנים הקרובות בקואליציה? את סיעות היחיד של ירון עולמי (100% הרצליה), משה ועקנין (ש"ס), צבי וייס (הבית היהודי), אלעד צדיקוב (גשר) — שיקבל את תיק התרבות התורנית ואת החינוך התורני, וכן אורן אוריאלי (דרך החינוך), שלמרות שלא קיבל את תיק החינוך אותו ביקש, יהיה בין היתר אמון על פרויקט תקשוב חדש במערכת החינוך ועל החינוך הבלתי פורמלי. אליהם תצטרף דנה אורן-ינאי מסיעת דרך חדשה, שהצטרפה אחרונה.
"לאחר התלבטויות רבות ומו"מ מורכב, שבמהלכו הודענו שלא נצטרף לקואליציה, הצלחנו בסופו של דבר להגיע להסכמות", מסרה אורן ינאי. "זכינו לקבל את ניהול תיק התחבורה הדו גלגלית, במסגרתו נוביל את מהפכת האופניים בעיר. נלחמנו על מושב סביב שולחן קבלת ההחלטות בוועדת המשנה לתכנון ולבנייה ובמליאת הוועדה. גם בוועדת החינוך נפעל למען קידום מערכת החינוך בעיר. הובטחה ישיבתנו בוועדות חשובות, כמו הכספים, הנהלת העיר, מינוי בכירים ומוסדות נוספים. את פרטיו של ההסכם הקואליציוני נפרסם בהקדם".
עופר לוי. "אנשים רואים את חוסר הניסיון כחיסרון, אני רואה אותו כאתגר" | צילום: יאיר שגיאעופר לוי. "אנשים רואים את חוסר הניסיון כחיסרון, אני רואה אותו כאתגר" | צילום: יאיר שגיא
עופר לוי. "אנשים רואים את חוסר הניסיון כחיסרון, אני רואה אותו כאתגר" | צילום: יאיר שגיא
(עופר לוי. "אנשים רואים את חוסר הניסיון כחיסרון, אני רואה אותו כאתגר" | צילום: יאיר שגיא)
מרצ, הסיעה השנייה בגודלה במועצה (שלושה מנדטים) בראשות עופר לוי הצטרפה גם היא לקואליציה. מרצ ביקשו וקיבלו את תיק הספורט, תיק איכות הסביבה ותיק התחבורה (בשיתוף פדלון ובאחריותו). בין השאר דרשו להרחיב את זמני השאטלים העירוניים בשבת ואת תדירותם, לקיים מצעד גאווה בעיר, וכן הצבעה חופשית ללא מחויבות לקואליציה בכל מה שקשור בנושאי "דת ועיר". עוד ביקשו במרצ מפדלון תיק חדש — "שוויון, סובלנות וגאווה בעיר". על פי גורמים מקורבים לסיעה, לוי יקבל תפקיד כסגן ראש העירייה בשכר, יחד עם איה פרישקולניק (שתחזיק בתיק החינוך) ועפרה בל, מספר 2 ו-3 בסיעתו של פדלון.
יחד עם ארבעת המנדטים של סיעתו של פדלון (חזון וניסיון) מסתמן כי הקואליציה תורכב מ-13 מנדטים.