כתב: רועי אלמן.
200 אנשי עסקים בקירוב מכל רחבי הארץ השתתפו בכינוס "ממריאים להצלחה" של "ידיעות תקשורת" שנערך באתונה, בירת יוון, בסוף השבוע האחרון. הכינוס עסק בסיפורי צמיחה עסקית ואישית, בכלים חדשים לניהול עסקים, ברעיונות יצירתיים ובטיפים של אנשי עסקים ישראלים להשקעה נכונה ביוון. חברת "מנורה" נתנה את החסות המרכזית לאירוע. הכנס הבא של הרשת לאנשי עסקים ייערך באילת בחודש פברואר.
המטוס הממותג שחיכה לבאי הכינוס. צילום: רועי אלמןהמטוס הממותג שחיכה לבאי הכינוס. צילום: רועי אלמן
המטוס הממותג שחיכה לבאי הכינוס. צילום: רועי אלמן
(המטוס הממותג שחיכה לבאי הכינוס. צילום: רועי אלמן)
ביום חמישי, ב־9:30, נחתו באי הכינוס בשדה התעופה הבין־לאומי של אתונה. ארבעה אוטובוסים לקחו את המשתתפים לקבלת פנים ולארוחת בוקר במרינה. על ההחלטה התקדימית לקיים את הכינוס מחוץ לגבולות המדינה אמרה מנכ"לית "ידיעות תקשורת", ליאת שרון, בנאום הפתיחה: "החשיבה להתפתח לעולמות של כנסים בחו"ל נולדה מתיך סקרנות טבעית לחקור, לבחון וללמוד ממה שקורה היום וממה שקורה סביבנו. המטרה שלנו היא לאפשר לבעלי העסקים להתפתח יחד איתנו אל העולם ולהכיר ערים חדשות ואופקים חדשים ולהבין שבתחום העסקי גבולות הם רק פיזיים ותרבותיים".
שגריר ישראל ביוון, יוסי עמרני ומנכ"לית ידיעות תקשורת, ליאת שרון. צילום: רועי אלמןשגריר ישראל ביוון, יוסי עמרני ומנכ"לית ידיעות תקשורת, ליאת שרון. צילום: רועי אלמן
שגריר ישראל ביוון, יוסי עמרני ומנכ"לית ידיעות תקשורת, ליאת שרון. צילום: רועי אלמן
(שגריר ישראל ביוון, יוסי עמרני ומנכ"לית ידיעות תקשורת, ליאת שרון. צילום: רועי אלמן)
לאחר קבלת הפנים נערך למשתתפים סיור פנורמי ברחבי אתונה, ומשם הגיעו כולם למלון "היאט" המפואר שגגו משקיף אל האקרופוליס.
היום הראשון נחתם בחגיגה יוונית אותנטית באחת הטברנות המוכרות בעיר. את ארוחת הערב פתח שגריר ישראל ביוון, יוסי עמרני, וסיפר שיחסי ישראל־יוון התחממו מאוד בשנים האחרונות במגוון תחומים — החל בענף התיירות וכלה בשיתופי פעולה ביטחוניים אסטרטגיים. עוד דיבר עמרני על נושא הגז ועל התפלת מי ים, שניים מהנושאים המרכזיים והחשובים ביותר ביחסים ובשיתוף הפעולה בין המדינות וציין כי יש עלייה גדולה במספר התיירים הישראלים שמבקרים במדינה. אחרי ארוחת הערב ניתן האות, והמשתתפים חגגו בריקודים ובשירים לצלילי מוזיקה יוונית אותנטית עד השעות הקטנות של הלילה.
רוקדים בטברנה בארוחת הערב. צילום: רועי אלמןרוקדים בטברנה בארוחת הערב. צילום: רועי אלמן
רוקדים בטברנה בארוחת הערב. צילום: רועי אלמן
(רוקדים בטברנה בארוחת הערב. צילום: רועי אלמן)
יומו השני של הכינוס נפתח בשידור ברכתו של שר ההשקעות והפיתוח היווני אדוניס ג'אורגיאדיס. ״אנחנו מצפים לשיתוף פעולה עם אנשי עסקים ומשקיעים", אמר. "במדינה שלנו תוכלו למצוא מגוון רחב של הזדמנויות להשקעה במגוון עצום של תחומים. זה הזמן לבוא להשקיע ביוון, המשרד שלי תמיד פתוח בפניכם״.
סבר פלוצקר, הפרשן הכלכלי הבכיר ב"ידיעות אחרונות", סקר את מצבה של אתונה ושל האומה היוונית עשור לאחר פרוץ המשבר הכלכלי הגדול שחוותה המדינה. פלוצקר הדגיש כי שינויים פוליטיים ופעילות נרחבת הביאו את כלכלת יוון לצמיחה של שני אחוזים בשנה, אך חשוב שהמשקיעים יביאו בחשבון את המשך הקיטון באוכלוסייה ושיעור האוכלוסייה מעל גיל 65 שהולך וגדל.
סבר פלוצקר בכנס ידיעות תקשורת באתונה. צילום: רועי אלמןסבר פלוצקר בכנס ידיעות תקשורת באתונה. צילום: רועי אלמן
סבר פלוצקר בכנס ידיעות תקשורת באתונה. צילום: רועי אלמן
(סבר פלוצקר בכנס ידיעות תקשורת באתונה. צילום: רועי אלמן)
בפאנל הנדל"ן "הדירה היוונית שלי" נתנו ארבעה יזמים ישראלים באתונה טיפים להשקעות מוצלחות בעיר. הם סיפרו למשל למה כדאי להשקיע בנדל"ן ביוון, כמה כסף צריך, אילו אזורים נחשבים להשקעה טובה ומה מוסר התשלומים של השוכרים היוונים. אחת היזמיות, עינת יניב, סיפרה איך היא ושותפתה רחל רוב הקימו מלון במיקוניס ומאז התקדמו וקנו עוד דירות והשכירו אותן. חן ירקוני הסבירה על אפשרויות ההשקעה הגלומות ביוון בכלל ובאתונה בפרט כמי שקונה דירות לעצמה וללקוחותיה. רון אוחיון ואלמוג איבגי חשפו איך גילו את שכונת אקסרחיה, שנחשבת לפלורנטין של אתונה, וכיצד הם מצליחים לשלב בין אהבתם לאמנות ובין נדל"ן.
חן ירקוני (משמאל), עינת יניב ורון אוחיון. צילום: רועי אלמןחן ירקוני (משמאל), עינת יניב ורון אוחיון. צילום: רועי אלמן
חן ירקוני (משמאל), עינת יניב ורון אוחיון. צילום: רועי אלמן
(חן ירקוני (משמאל), עינת יניב ורון אוחיון. צילום: רועי אלמן)
אחריהם עלה לבמה ד"ר אייל דורון וסיפר מה החברות הגדולות, ובהן גוגל, אמזון, איקאה, פייסבוק, אפל, עלי באבא ואחרות, מבינות בעסקים שאנחנו לא מבינים. ד"ר דורון הזכיר למשתתפים את אחד הכלים החשובים ביצירתיות שמאפיינת את הארגונים המובילים בעולם: היכולת להוריד מרכיב שכולם חשבו שאי אפשר בלעדיו ובעזרתו לצמוח. "תחשבו על איקאה שנפרדה מהמוכרים שחייכו אלינו, על חברות מטוסים שוויתרו על ארוחות והמציאו את טיסות ה'לואו קוסט' או על אמזון שדילגה על קמעונאים ועל סיטונאים. השאלה היא מה אתם יכולים להוריד בתחום שלכם שאיש מהמתחרים שלכם לא העז לחשוב קודם שאפשר להיפרד ממנו", סיכם את ההרצאה והשאיר לנוכחים חומר למחשבה להמשך סוף השבוע.
ד״ר אייל דורון (צילום: רועי אלמן)ד״ר אייל דורון (צילום: רועי אלמן)
ד״ר אייל דורון (צילום: רועי אלמן)
(ד״ר אייל דורון (צילום: רועי אלמן))
בין המושבים וההרצאות התקיימו בימי הכינוס כמה סיורים ברחבי אתונה, ובהם סיור פנורמי מיוחד שהקיף את העיר וסיור בשווקים התוססים שלה. אחד הסיורים הבולטים היה סיור הגרפיטי בהדרכתה של אלינוי קיסלוב. בסיור היא סקרה את ציורי הגרפיטי המרהיבים והבולטים במרכז אתונה וחשפה את הסיפורים שעומדים מאחוריהם — החל במחאה בעקבות המשבר הכלכלי וכלה במאבק בתופעת הזנות בעיר. "הגרפיטי מאפשר להיכנס לרגע לנעליים של המקומיים, להסתכל על העיר דרך העיניים שלהם ולהבין מה הם צועקים ומה הם רוצים לומר", סיפרה אלינוי.
סיור גרפיטי ברחובות אתונה. צילום: רועי אלמןסיור גרפיטי ברחובות אתונה. צילום: רועי אלמן
סיור גרפיטי ברחובות אתונה. צילום: רועי אלמן
(סיור גרפיטי ברחובות אתונה. צילום: רועי אלמן)
ביום שישי, אחרי סיור של ארבע שעות ברחבי אתונה - מהאקרופוליס דרך הפלקה לכיכרות המרכזיים בעיר - נערכה קבלת שבת יוונית וארוחת ערב חגיגית בהשתתפות סגן נשיא הקהילה היהודית מוניס חלאגואה. אחרי נאום ארוך באנגלית, הפתיע את הנוכחים והתחיל לדבר בעברית שוטפת וזכה לאהדה רבה. ״הקהילה שלנו מונה כ-3,000 חברים ומנוהלת על ידיד אנשי מקצוע ומתנדבים״, סיפר והמשיך לתת סקירה על פעילותה הענפה ביוון.