מאז הסל של יונתן שולדברנד על הבאזר באילת, שהוריד את בני הרצליה לליגה הלאומית, הפור אמנם נפל, אבל במועדון לא פסלו את האפשרות כי הקבוצה תשחק בכל זאת בליגת העל גם בעונה הבאה.
1 צפייה בגלריה
רקנאטי. "אם לא תהיה עזרה רצינית, הוא לא ימשיך" | צילום: יוגב עמרני
רקנאטי. "אם לא תהיה עזרה רצינית, הוא לא ימשיך" | צילום: יוגב עמרני
רקנאטי. "אם לא תהיה עזרה רצינית, הוא לא ימשיך" | צילום: יוגב עמרני
איך בדיוק? זה יכול לקרות אם אחד המועדונים בליגת העל לא יוכל לעמוד בתנאים ובתקציבים הדרושים. בהרצליה השתעשעו ברעיון שאולי הנס יקרה, אבל בשבועות האחרונים החלו להפנים, כי לראשונה אחרי 20 שנה הקבוצה תשחק בליגה השנייה.
ערפל כבד
אלא שעכשיו מתברר, כי מאחורי הקלעים מתרחשת דרמה גדולה, שמאיימת על המשך קיומו של המועדון. בהרצליה קיבלו מסרים שעל-פיהם העירייה אינה מתכוונת לסייע לקבוצה כפי שעשתה בשנים האחרונות, ובמשפחת רקאנטי, שראשי משמשים כבעלים של המועדון, הבהירו כי אם אכן תקוצץ תמיכת העירייה, עלול לני רקאנטי לעזוב את הקבוצה, מה שמעמיד בספק גדול את המשך קיומו של המועדון.
בשנים האחרונות סייעה עיריית הרצליה סייעה למועדון בסכום של כשלושה מיליון שקלים, כאשר את יתר הכסף הביא מהבית לני רקאנטי. בהרצליה רוצים לחזור לליגת העל באופן מיידי, ודורשים מהעירייה תקצוב מינימלי של שני מיליון שקלים, בעוד הסכום עליו חושבים בעירייה נמוך באופן ניכר.
"עוד לא קיבלנו תקציב מהעירייה, וזה מתחיל להדאיג", אמר השבוע בכיר במועדון. "הם לא חוזרים אלינו ודוחים אותנו, וזה מתחיל להיראות לא טוב. אם הם לא יעזרו לנו בצורה רצינית, רקנאטי יעשה חושבים וייתכן שיעזוב. אם הוא לא יחשוב שיש כאן תקציב וסיוע מהעירייה כדי לעלות ליגה, הוא לא ימשיך במועדון. זה מה שהבנו ממנו. המצב קשה ביותר, אולי הכי קשה שהמועדון הזה ידע ב-20 השנים האחרונות. העירייה חייבת לבוא לקראתו ולעזור בתקציב נכבד, אחרת הוא יעזוב והמועדון הזה עלול לקרוס. אחרי שהעירייה תמסור לנו בכמה כסף מדובר, נוכל לדעת אם משפחת רקאנטי תמשיך להחזיק במועדון, או תעזוב. לא ניתן למועדון הזה להיעלם, אבל אם העירייה לא תעזור, המצב הכאוטי הזה יכול לקרות".
נכון לעכשיו המועדון משותק לחלוטין. אין מאמן, אין שחקנים חתומים, והעתיד לוט בערפל כבד מאוד.
"המצב נראה לא טוב בכלל", אמר בכיר אחר במועדון השבוע. "הערפל הזה לא עושה טוב למועדון. אנחנו מקווים שבעירייה יתעשתו ויבינו שהם חייבים לעזור בצורה רצינית. כסף לא חסר להם, אז שיעזרו לקבוצה. כמו שזה נראה כרגע, הם לא מתכוונים לעזור בסכומים שמצופים מהם, כך שבהחלט סכנת קיום מרחפת מעל המועדון. העירייה אינה מבינה את החשיבות של לני רקאנטי במועדון הזה. הוא זה שדאג במשך שנים רבות לביטחונות ולכספים, ודאג שהמועדון הזה יתפקד. 20 שנה לא היה יום איחור במשכורת, תמיד כשהיה צריך להכניס את היד לכיס ולהביא זר או ישראלי בכיר, הוא עשה את זה. אבל כנראה בעירייה לא יודעים להעריך את זה. אנשים מתחברים להצלחות, אבל כשהקבוצה משחקת בליגה השנייה, פתאום יוצאים מהחורים ועושים ברדק. אנשים שבחיים שלהם לא עסקו בספורט, וכנראה גם לא מבינים מה זה ספורט ומה החשיבות שלו. אנשים שלא גייסו שקל בחייהם, רוקדים עכשיו על דמו של המועדון כשהוא בליגה השנייה. זה עצוב ומקומם".
הבכיר ממשיך ואומר: "עיריית נהריה, שיש לה פחות כסף מעיריית הרצליה, משקיעה כמעט ארבעה מיליון שקלים, כך גם עיריית ראשון לציון, גם באשדוד הסכום דומה. יש עיריות שנותנות אפילו יותר. הם לא חייבים לסייע, אבל הקבוצה ירדה ליגה לאחר 20 שנה, אז בואו תעזרו להחזיר את המועדון לליגת העל. אנחנו לא חייבים גרוש לאף אחד, יש כאן מוסר תשלומים הכי גבוה בארץ. לפחות שיידעו להעריך את זה".
מחזיק תיק הספורט בעיריית הרצליה, סגן ראש העירייה, עופר לוי, מבהיר, כי הסכומים שבמועדון התרגלו לקבל בליגת העל לא יהיו זהים לאלה שיועברו להם בליגה השנייה.
"קיבלנו החלטה, ראש העירייה ואני, ובקרוב אעדכן את אנשי המועדון", אומר לוי. "הם צריכים להבין שהמועדון ירד ליגה, ואי אפשר לקבל את אותם הסכומים. אנחנו מדברים על כספי ציבור, שגם אני וגם ראש העירייה אחראים לכך. הם קיבלו סכום יפה בליגת העל, ועכשיו זאת אופרציה אחרת. עשיתי בדיקות עם עיריות אחרות לפני שקיבלנו את ההחלטה. אין כאן חלילה שום דבר אישי. יכול להיות שהמועדון יעשה שנה ראשונה בלאומית, יבנה את עצמו ובשנה הבאה ייאבק על עלייה. לא חייב שהמערכת תהיה בלחץ לעלות כבר העונה. לפעמים, אם שמים את כל הביצים בסל אחד ויש לחץ היסטרי לעלות, הביצים עלולות להישבר, וחבל. מכבי רעננה עם תקציב שפוי נמצאת כל שנה גבוה בצמרת, והעירייה משקיעה שם רק 800 אלף שקל. הסכומים הגבוהים לא מבטיחים שום דבר".
במועדון מדברים על סכנת קיום. "סכנת קיום? אם הם תלויים רק בעירייה, זאת בעיה. אני יודע שיש עוד ספונסרים, ואני לא מאמין שהקבוצה תיעלם. אני בטוח שבסופו של דבר תהיה קבוצה טובה, שתייצג את העיר בצורה ראויה. ניפגש עם אנשי המועדון ונראה לאן פנינו מועדות".
נגד העצומה
בו זמנית עם מאבקי הכוח בין המועדון לעירייה, חתמו כמה אוהדים על עצומה נגד התנהלות הקבוצה בקיץ האחרון, ודרשו להפסיק את הניסיונות להישאר בליגת העל שלא על הפרקט.
גורמים במועדון זעמו ודחו בתוקף את הטענות. "עשרה אנשים בעלי אינטרס פועלים נגד הקבוצה, במקום לתמוך בה, ובמהלכים שהיא מבצעת", אמרו בהרצליה. "עוד לא ראינו אוהדים שיוצאים נגד המועדון שמנסה להישאר בליגת העל. הם רוצים להיות בלאומית? אז הנה אנחנו בלאומית. עכשיו הם שמחים? שיהיה להם לבריאות. השלמנו עם העובדה שנשחק ככל הנראה בלאומית. רק נקווה שזה לא יהיה במקום נמוך יותר".
בפן המקצועי, במועדון התייחסו לשמועות שעל פיהן מאמן קבוצת הנשים, קורי קאר, יעבור לקווים של הגברים. "כרגע זה ממש לא רלוונטי כי אין קבוצה לגברים, כך שכל הדברים האלה בכלל אינם קשורים למציאות".