כל מי שעקב אחרי מעלליה של מכבי הרצליה בעונה האחרונה בליגה א', היה בטוח שעידן בראון יקבל את המפתחות של הקבוצה גם בעונה הבאה. אחרי שהביא את הרצליה למרחק יריקה מהכרטיס חזרה לליגה השנייה, בניגוד לכל הציפיות ואחרי פתיחת עונה מזעזעת, נראה הכי טבעי שהחיבור בין בראון והרצליה יימשך גם לתוך עונת 2019/20.
צילום: אבי מועלםצילום: אבי מועלם
צילום: אבי מועלם
(צילום: אבי מועלם)
מצד שני, אריאל שיימן כבר הוכיח מזמן שהוא רואה את הדברים מעט אחרת, והבעלים של מכבי הרצליה הפתיע את כולם והחליט לסיים את ההתקשרות עם בראון אחרי פחות מעונה על הקווים. מי שיתפוס את מקומו על הקווים הוא אקס היריבה העירונית, מומו ניסטל, שחוצה את הכביש אחרי עונה מוצלחת בהפועל הרצליה.
דחיתי הצעות
חזרה לעידן בראון, שמצדו היה בטוח שזה רק עניין פורמלי עד שיזומן למשרדי המועדון ויסכם על המשך דרכו. אלא שלאחר שהמתין לא מעט זמן לטלפון משיימן, שלא הגיע, הבין המאמן את המסר וחתם במכבי יבנה שתתמודד מול הרצליה בליגה א' דרום העונה. "אפילו לא הייתה שיחה עם הרצליה" אומר בראון השבוע. "אם לא מדברים איתך, סימן שאתה לא ממשיך. עשיתי אחד ועוד אחד והבנתי שזה מוביל לפרידה".
אתה רוצה להגיד לי שאחרי שהסתיימה העונה והמסע הנהדר שלכם בפלייאוף כמעט נגמר בעלייה, איש לא דיבר אתך? "נגמרה העונה וחיכיתי לראות לאן הדברים הולכים. כשראיתי ששום דבר לא קורה, הבנתי והסקתי את המסקנות שלי. אם מגיעים לשלב כזה ועדיין לא מדברים על מה קורה ומה עומד לקרות, סימן שההתקשרות בינינו לא כל כך תקינה, וכנראה צריך להמשיך הלאה".
אולי מיהרת להסיק מסקנות ולעזוב? "ממש לא מיהרתי. הייתי בקשר טוב עם המנכ"ל, שלומי קניאס. הוא אמר לי לא למהר, וזה מה שעשיתי, אבל הדברים לא התקדמו. כיבדתי מאוד את המועדון ולא חתמתי במועדונים אחרים. יותר מזה, גם במהלך הפלייאוף היו לי הצעות אחרות ולא הלכתי. הייתה הצעה מקבוצה מהלאומית, והחלטתי שלא ייתכן שאלך ככה. דחיתי את זה על הסף, כי הייתי כל כולי מרוכז בפלייאוף. ידעתי שבסוף העונה יהיה לי ביקוש גדול, ואפילו הייתי מופתע מכמות ההצעות שקיבלתי".
קצת מוזר ותמוה כל הסיפור הזה. עשיתם מסע פנטסטי בפלייאוף, שנקטע רק בצמד משחקי המבחן מול הפועל עכו. "אני חושב שזה אפילו מעבר לפנטסטי. באמת עשינו כאן דבר מדהים. זה לא רק ההגעה ההירואית עד למשחק המכריע על העלייה, זה כל מה שהיה בדרך. הגענו עם הקבוצה כפסע מהליגה הלאומית, לאחר שהייתה בשפל הכי גדול בתחילת העונה. למי ששכח, הרצליה הודחה בגביע המדינה על ידי קבוצה מליגה ג', הפועל גדרה. המועדון היה במקום נמוך מאוד, ובסופו של דבר להביא אותו כמעט עד לחזרה ללאומית זה דבר ענק".
אז איך יכול להיות שזה לא הספיק לשיימן כדי להשאיר אותך? "כנראה זה לא הספיק, אבל זה בסדר. הוא בעל הבית וזאת זכותו. לא הופתעתי ממה שקרה, זה הכדורגל. אני חושב שגם מבחינתי לא היה הרבה סיכוי שאשאר, ונראה שגם אני לא ממש רציתי שזה יקרה. זאת הייתה פרידה מוזרה, פרידה בשתיקה".
תרשה לי להניח שאילו היו מציעים לך להמשיך, לא היית מסרב. "אריאל צריך היה לשדרג אותי בצורה ניכרת בשכר, ולהבטיח לי שהוא הולך לבנות קבוצה לעליית ליגה, ואז הייתי ממשיך בשמחה ובאהבה. בסך הכול, הרצליה זה מקום מדהים. היה לי כיף שם, נהניתי מכל רגע במועדון, וגם מהרגעים הפחות טובים למדתי. בסופו של דבר, אף אחד לא דיבר אתי. ידעתי שאם אציב את הדרישות שלי, זה לא יתקבל. חיכיתי, ושום דבר לא קרה. זאת הקבוצה של שיימן, ובאמת שהיה לי נהדר לעבוד שם, ואמליץ בחום לכל מאמן לעבוד במכבי הרצליה. כל מאמן שיגיע לשם — ייהנה. החיבור שלי עם אריאל היה מצוין. לא היו לנו בעיות, והכל דפק כמו שצריך".
אם נפרדתם בסופו של דבר, כנראה לא הכול דפק כמו שצריך. "אולי בגלל שאני דומיננטי ואני לא נותן לאף אחד להתערב לי, אבל באמת שהעבודה עם אריאל הייתה טובה מאוד, וקיבלתי את כל הקרדיט. אין לי אפילו חצי מילה רעה להגיד על מישהו במערכת הזאת".
כנראה במכבי הרצליה לא מאמינים בהמשכיות.
"אני לא יודע. אני כן יודע שעשינו כאן דבר יפה. קידמנו שחקני בית, נתנו להם את הבמה. בתחילת הדרך הלכתי כמעט לכל משחק של הנוער, התרשמתי מכמה שחקנים וקידמנו אותם לבוגרים. ארבעה שחקני נוער שיחקו במאני-טיים. לא חששנו לשחק אִתם, והם היו מצוינים. הלכנו בדרך נכונה וטובה. אנשים היו בהלם ששחקני נוער שנה ראשונה משחקים בבוגרים. עוד דבר חשוב מאוד זה שהחזרנו את הקהל ליציעים".
עושה רושם שגם אילו היית עולה ליגה, זה לא היה מבטיח לך חוזה לעונה נוספת. "נראה שזה נכון. שום דבר לא היה מבטיח לי חוזה לעוד עונה, אבל שמע, לא היה אכפת לי להעלות את הרצליה ליגה ולא להמשיך. אבל זה לא קרה, וזה לא רלוונטי".
לשמור על הסגל
אחרי העונה הנהדרת בהרצליה, לא מעט קבוצות הביעו עניין בשירותיו של המאמן, ובראון החליט בסופו של דבר לחתום ביבנה. "היה לי קיץ קצר, אבל דינאמי מאוד. בשבועיים מאז המשחק האחרון ישבתי עם כמה קבוצות", מספר בראון. "בסופו של דבר אנשי יבנה עשו עליי את הרושם שזה המקום בעבורי, והלכתי לשם. אני מאושר מההחלטה, ומצפה לאתגר שלי במועדון החדש. ביבנה זורמים עם האג'נדה שלי. הם קיבלו את כל הדרישות שלי. מחנה אימון, אימוני בוקר, ועוד. יש שם תנאים נהדרים. יש להם מתקן מצוין ושאיפות גדולות, וזה חשוב לי".
גם הרצליה רוצה לעלות. מה אתה צופה להם בעונה הקרובה? "אני יודע שיש ביקוש גדול סביב לא מעט שחקנים, אז אם הם יידעו לשמור על הסגל, זה ייראה טוב. אם יעזבו הרבה, יהיה להם קשה. אם יתבססו על השלד הקיים, שהוא באמת חזק וטוב, תהיה להם עונה מוצלחת".
יש סיכוי שנראה אותך חוזר להרצליה בעתיד הקרוב או הרחוק? "אני מקווה שכן, כי באמת היה לי טוב מאוד שם. גם בעבודה עם אריאל ועם שלומי היה שיתוף פעולה מלא, לא היה שום משבר לאורך העונה, וזאת גם הבמה להודות להם על אחלה עונה שעשינו יחד".