היו ימים שהכדורגל בהרצליה עשה שירות טוב לעיר. ימים של משחקי דרבי עירוניים יצריים בין מכבי להפועל במגרש הישן ברחוב הס. ימים של הצגות כדורגל ואגדות מקומיות כמו ערן קוליק, אריה אלטר וניסים כהן. ימים של הצלחות של מכבי בליגת העל, שכללו העפלה לגמר גביע המדינה. ימים של אוהדים רבים שממלאים את היציעים.

לא יחזיק מעמד

הימים הללו נראים כרגע כמו הסטוריה רחוקה. שתי הקבוצות נמצאות בליגה א'. היציעים שוממים. בעיריית הרצליה החליטו שכדי להעיר מחדש את הכדורגל בעיר, אין מנוס מלאחד את שתי הקבוצות. השבוע זימן למשרדו מחזיק תיק הספורט עופר לוי את ראשי המועדונים, וזרק את הפצצה: אנחנו רוצים איחוד. די לשתי קבוצות מקרטעות בליגה א'. רוצים קבוצה עירונית אחת חזקה שאליה יוזרמו המשאבים, כדי שתוכל להיות גורם דומיננטי בכדורגל הישראלי. או לפחות להשתייך דרך קבע לאחת משתי הליגות המקצועניות בישראל.
אלי ג'מיל ואריאל שיימןאלי ג'מיל ואריאל שיימן
אלי ג'מיל ואריאל שיימן
(צילומים: יובל חן ואסף פרידמן)
"עיריית הרצליה החליטה על שינוי ורפורמה בכדורגל בעיר", מסביר עופר לוי. "קמה ועדה וגובש מתווה שכולנו מאמינים בו. קראנו לבעלי הקבוצות והצגנו בפניהם את הרעיון. בהרצליה יש מקום לקבוצה אחת בלבד. קבוצה שתיהנה ממשאבים, שתוכל לפתח את מחלקת הנוער והילדים, שתחזיר את הזהות העירונית. לקבוצה אחת יהיה קל יותר לעזור, והסיכוי שלה להצליח גבוה יותר.
"יש שחיקה בכדורגל בעיר", ממשיך לוי. "כבודם של שיימן וג'מיל במקומו מונח, אבל הגיע הזמן להפוך את הכדורגל לענף מוביל. אם כפר סבא, רעננה ורמת השרון יכולות להציג קבוצה חזקה, גם אנחנו יכולים".
אריאל שיימן, שמכהן כבעלים של מכבי הרצליה קרוב ל־25 שנה, מנסה לעכל את הרעיון: "צריך לזכור שמכבי והפועל הרצליה הן קבוצות פרטיות. הזמינו אותנו לעירייה לשיחה ראשונית בנושא. ברור שלעונה הקרובה זה בטח לא יהיה אקטואלי. כרגע אין שום דבר ממשי. בינתיים אלה רק דיבורים. אנחנו שמחים שהעירייה מוכנה להשקיע ולהוציא כספים כדי לקדם את הכדורגל בעיר הרצליה".
עופר לוי בעדעופר לוי בעד
עופר לוי בעד
(צילום: יאיר שגיא)
"כנראה שמשעמם להם בעירייה", אומר אלי חיו ג'מיל, הבעלים של הפועל הרצליה. "הם החליטו לממן את הכדורגל מכספי ציבור. השאלה כמה זמן זה יעבוד, וכמה זמן ייקח עד שזה ייפסק. הרי אנשים שהקימו קבוצות על כסף ציבורי, זה לא החזיק יותר מדי זמן. זה לא יחזיק מעמד. אני לא מבין למה העירייה נכנסת לדבר הזה. אני במקומם לא הייתי מתקרב לזה. יש כאן מועדונים עם מסורת וזהות, אי אפשר למחוק שנים רבות של עשייה".

עבר? עתיד!

"זה בדיוק העניין. הם מדברים על העבר, ואנחנו רוצים לדבר על עתיד טוב יותר", אומר לוי. "לשני המועדונים יש עבר יפה, אבל אין שום עתיד. אמרתי לשני בעלי הבית שאם באמת אכפת להם, ואני יודע שאכפת להם מאוד מהכדורגל בהרצליה, הם צריכים להירתם לעניין".
אבל איך העסק הזה יעבוד בדיוק? ומי ינהל את המועדון המאוחד? שיימן וג'מיל יעבדו ביחד?
"יש פתרונות לכל דבר, וגם לזה. הדבר הראשוני הוא לקבל את ההסכמה ולעשות דברים טובים. לא יכול להיות שמגיעים לאצטדיון היפה שלנו ארבעים צופים במשחק. די, נעשה לזה סוף. נוציא את הכדורגל לדרך חדשה. שיימן וג'מיל חוששים לעסק הפרטי שלהם? אני צריך לדאוג לספורט ולתושבי העיר כמחזיק תיק הספורט. הבאנו לוועדה שדנה במצב אנשים עם דעות מכיוונים שונים, וכולם החליטו פה אחד שאין מקום יותר לשתי קבוצות בליגה א'. הם קיבלו תמיכה יפה וזה לא מתרומם".
 שיימן. הבדיחה על חשבונו שיימן. הבדיחה על חשבונו
אריאל שיימן
(צילום: אסף פרידמן)
לכל מי שחושב שהקמת האיחוד הזה תהיה טיול של אחר הצהריים, כדאי לשמוע מה אומר שיימן ולהבין שיעברו עוד הרבה מים בירקון לפני שזה יקרה. "קומבינה? אני לא מרגיש שעושים לי משהו מעל הראש. אף אחד לא יוכל לקחת ממני כלום, זה לא יקרה. אף אחד לא יוכל להזיז אותי. מישהו יכול לקחת ממני את העסק הפרטי שלי? בכל מקרה, אם תהיה קבוצה מאוחדת או לא, אני תמיד אהיה בעל הבית", מבהיר שיימן.
הבעלים של מכבי כבר הציג בפני עופר לוי ואנשי העירייה את המודל שלפיו יכול להתקיים איחוד כזה - הפועל חדרה, שם הוקצו משאבים רבים לטובת הקבוצה המאוחדת לאורך זמן.
שיימן: "שמענו את העירייה ואת המתווה שלהם. יש לנו עד השישה באוגוסט לחזור אליהם. נגיש להם את ההצעה הנגדית שלנו ונראה מה קורה. אנחנו שמחים שהעירייה רוצה להשקיע מיליונים כדי לפתח את הכדורגל בעיר. יש את מודל חדרה, שם איחדו את הקבוצות בעיר עם תמיכה גדולה של העירייה והצליחו להביא את המועדון לליגת העל, אבל הדברים כאן בהרצליה מאוד רחוקים מהיום שבו זה יקרה".

לא עזרו בכלום

במועדונים מפנים אצבע מאשימה לכיוונה של העירייה בנוגע למצב המקצועי של הקבוצות. "נכון, יש שתי קבוצות בליגה א', אבל איך העירייה תרמה לכך שזה לא יהיה המצב?" אומר ג'מיל. "הם עזרו במשהו? בתקופה שאני נמצא בהפועל הרצליה המועדון מצליח ומתקדם, גם בבוגרים וגם במחלקת הנוער. לא קיבלתי עזרה מהעירייה. מעולם הם לא סייעו לי. זה לא שנתנו לי סיוע של מיליונים ואז אמרו לי שנכשלתי. להיפך, הם לא עזרו בכלל. אם הם רוצים קבוצה אחת הם צריכים להשקיע כספים לאורך שנים, ולא לתקופה קצרה. עם כספי ציבור תמיד יש צרות מסביב. כשזה בבעלות פרטית זה הרבה יותר נוח. הם רוצים להיכנס לגרעונות? אם זה מה שהם רוצים, שיהיה להם לבריאות. עדיף שהעירייה הייתה עוזרת לשני המועדונים כמו שצריך, במקום הרעיון הזה".
האיחודים האלה עובדים?
לוי: "בחדרה זה עבד מצוין. אתה רואה ברעננה שתי קבוצות בעיר? בכפר סבא? ברמת השרון? אז גם אצלנו אין צורך בשתי קבוצות, אלא בקבוצה אחת חזקה. פעם הייתה כאן זהות, היה קהל שהיה מגיע. הזהות אבדה. כששיחקתי בבני יהודה הייתי מגיע לראות את מכבי הרצליה. היה עניין סביב המועדון".
ג'מיל: "פעם כבר עשו כאן קבוצה מאוחדת בכדורסל. הגיעו 15 אוהדים מרעננה ו-15 מהרצליה. זה לא מחזיק מעמד. הכל סיסמאות. כל האיחודים האלה נגמרים לא טוב. יש דברים חשובים יותר כמו לשפץ את האצטדיון, להקצות למחלקות הנוער עוד מגרשים, לבנות חדרי כושר, להשקיע בילדים ובנוער. שיעזרו כמו שצריך לכל מועדון".
לוי נחוש להוציא את התוכנית לפועל. הוא בטוח שזה ירים את הכדורגל בעיר. "אני מקווה שהם יקבלו את ההחלטה הנכונה", אומר מחזיק תיק הספורט. "אמרו שבעבר ניסו ולא הצליחו? בוא נראה מה אנחנו נעשה עם זה. אני חושב שקבוצה מאוחדת תהיה מקפצה לילדי מחלקת הנוער, וזה יעזור להרים כאן את הכדורגל".
ואם הם לא יסכימו למתווה שלכם? בסוף זאת החלטה של יושב הראש של שתי הקבוצות.
"הצגנו להם גם מה יקרה אם הרעיון לא ייצא לפועל. אני בטוח שלא נגיע למצב ששתי הקבוצות לא יסכימו למתווה. אם אכפת להם מאלפי הילדים ומהכדורגל בהרצליה, צריך להוציא את זה לדרך".