הורי הילדים מהחוג לכדורעף, שהוקם בהרצליה על ידי עמותת "הברדלס" במסגרת בית פוסטר, זועמים על כך שפעילותם הופסקה על ידי העירייה בטענה שחוגי ספורט של ילדים חייבים להיות באחריות עמותת "בני הרצליה". "הרי אין פעילות מקבילה ב'בני הרצליה' אז למי זה מפריע ולמה?", הם שואלים. ביום שישי האחרון דווח כי הילדים חזרו להתאמן: "מסתבר שהלחץ של הרשתות החברתיות והתקשורת עזר".
חוג הכדורעף בבית פוסטרחוג הכדורעף בבית פוסטר
חוג הכדורעף בבית פוסטר
(צילום: פרטי)
אך בתחילת השבוע הסיפור היה אחר לגמרי: הודעה שנשלחה מסגן מנהל המחלקה לספורט בעירייה, אהרל'ה שמטוב, הפתיעה והיכתה בתדהמה את שחקני הקבוצה הצעירים, את הוריהם ובמיוחד את צדוק בראל, לשעבר שחקן כדורעף במ.ס רמת השרון, שלפני שש שנים הקים את מועדון הכדורעף בהרצליה המונה למעלה ממאה שחקנים ושחקניות. בראל אף הקים לפני כמה חודשים את קבוצת הילדים והנוער ומאז מאמן אותה בהתנדבות.
"במקרה נודע לי כי אתם מקיימים חוג כדורעף לבני נוער באולם בבית הספר גורדון", כתב שמטוב לבראל. "הפעלת קבוצת נערים בכדורעף הינה בניגוד להנחיות העירייה ולתוכנית האב היישובית. המדיניות הינה שכל פעילות הקבוצות בגילאי הנוער תהיה באמצעות 'בני הרצליה' ולא דרך מכבי או כל אגודה אחרת. בנוסף, הפעילות באולם לא תואמה עם מנהל האולם או עם המחלקה לספורט (מנהלת מתנ"ס בית פוסטר ביקשה ממנהל האולם להשתמש באולם גורדון באופן חד פעמי) ואף לא שילמתם עליה, כמקובל. השימוש באולמות הספורט מתקיים רק באישור המחלקה לספורט. בהוראת עופר לוי, סגן ראש העירייה ומחזיק תיק הספורט, יש להפסיק מיידית פעילות זו".
"אני לא מתחרה ב'בני הרצליה'", אומר בראל. "אבל, אין להם קבוצת ילדים בכדורעף. הילדים שלנו רואים את הוריהם משחקים בקבוצת הבוגרים ורוצים גם אז החלטנו להקים קבוצה. תגידו יופי שמישהו הרים את הכפפה. ברגע שנאלצנו להודיע לילדים שאין אימון הם ממש בכו בכי קורע לב, וההורים ממורמרים".

הורים: "העירייה מתנערת מסיכומים"

"שני הבנים שלי בחוג הזה", אומר דדו דינטצ'י, בעצמו שחקן בקבוצת הבוגרים של המועדון. "החוג נפתח בפברואר לאחר שנה ארוכה שבה המתנו לאישור לפתיחתו. איך יכול להיות שחוג שהוקם דרך מתנ"ס בצורה מסודרת, באישור כל הגורמים בעירייה ובתיאום מלא איתם, מבוטל באופן חד צדדי, מהיום למחר, בטיעון שאסור לקיים כאן חוגי נוער שלא דרך 'בני הרצליה'. וזה על ידי אותו גורם שאישר בעצמו את הקמת החוג.
"במשך שנים לא מטפחים כדורעף בהרצליה, ולמרות ש'בני הרצליה' לא טרחו בכלל להקים קבוצת נוער לכדורעף, עדיין בעירייה מעדיפים לבטל חוג נוער משגשג ופורח, להשתמש בשקרים ולהתנער מסיכומים".
אחת האימהות שליוותה את הקמת הקבוצה ושימשה אשת הקשר מול המתנ"ס, מחזקת את הדברים: "כשפנינו למתנ"ס בית פוסטר וביקשנו לקבל אולם אמרו לנו שבלי אישור של אהרל'ה אי אפשר. אהרל'ה אישר לפתוח לנו את האולם ואפילו קיבלתי מפתח של האולם כדי לשכפל אותו. סיכמנו על פעילות של חודש חינם כדי לייצב את הקבוצה כיוון שהפעילות הופסקה בגלל הקורונה אחרי שני אימונים בלבד. לפני שבועיים חזרנו, התאמנו רק פעם אחת ולא הספקנו לשלם".
גם הילדים המשתתפים בחוג מבטאים תסכול. "אני משחקת כשנה", מספרת עלמה בת העשר. "התחלתי לשחק עם אבא (שחקן בקבוצה הבוגרת) ועברתי לחוג מיד כשנפתח. חבל מאוד שסגרו את החוג. אחרי תקופת הקורונה שבה לא התאמנו, סוף סוף חזרנו להתאמן ושוב הפסיקו לנו את האימונים".
"מרגיש לי נורא שסגרו לנו את החוג, מאוד התבאסתי", מוסיף עומר (11). "כדורעף זה משחק הקבוצתי", מדגיש איתי (14). "לאחר שסגרו את החוג אין לי איפה לשחק עם חבריי לקבוצה, ואני לא מבין למה".

העירייה: הפכו אישור חד פעמי לקבוע

סגן ראש העירייה, עופר לוי, הממונה על תיק הספורט, מסר בתגובה: "אפשרנו לצדוק בראל להקים קבוצות בוגרים, כולל קבוצות תחרותיות. לא אישרתי להם לפתוח קבוצת ילדים ולפעול באולם גורדון, שאינו מתאים כלל לכדורעף. הם קיבלו מבית פוסטר אישור חד פעמי והפכו אותו לקבוע. אהרל'ה עדכן את בראל שאין מספיק אולמות ושפעילות של ילדים ונוער צריכה להיות באחריות 'בני הרצליה'. בימים הקרובים אשב עם בראל ונראה כיצד פותרים את הבעיה".
מנהל השיווק בעמותת 'בני הרצליה', אפי נדיב: "כבר כמה חודשים אנו מנסים לבדוק אפשרות לקיים פעילות כדורעף מקצועית ומסודרת לילדים ולנוער, בשלב זה לא נמצא אולם הולם ושעות פעילות מתאימות לטובת פעילות הכדורעף לגילאים הללו".
מהעירייה נמסר: "קבוצת 'הברדלס' מתאמנת באולמות הספורט בעיר כפעילות של מתנ"ס בית פוסטר. כל שנה בחודש יולי אנו מקבלים את הבקשות לשימוש במתקנים. הקבוצה לא ביקשה את אולם גורדון בתחילת שנת הפעילות וגם לא בהמשכה. הקבוצה לא קיבלה את האולם לחודש, ובטח לא בחינם, משום שהדבר אינו חוקי. אם הם התאמנו באולם במשך חודש – הדבר לא נעשה באישור העירייה. במידה שתתקבל בקשה לשימוש באולם על ידי המתנ"ס, הם יקבלו אותו לקיום החוג, בתשלום".