דווקא אחרי שנשאר במועדון לאחר הירידה לליגה השנייה בקיץ שעבר ועזר לו לחזור במהירות לליגת העל, בבני הרצליה היו בטוחים שאור לאומי ימשיך לעונה חמישית.
אחרי שכבר הפך לסמל באולם "היובל" ולאחד ממנהיגי הקבוצה, הרגיש לאומי שהגיע הזמן להתרענן ולהתאוורר, ארז את הפקלאות ועלה צפונה, שם ישחק אצל דני פרנקו בעירוני נהריה.
לאומי. "רציתי לשמוע קצת מה חושבים עליי" לאומי. "רציתי לשמוע קצת מה חושבים עליי"
לאומי. "רציתי לשמוע קצת מה חושבים עליי"
(צילום: ראובן שוורץ)
"עברנו עונה משוגעת עם הקורונה", הוא אומר השבוע. "כשהפסיקו את המשחקים התחלתי לחשוב מה אני רוצה לעשות בעונה הבאה, והחלטתי שהקיץ הזה אפתח לדברים אחרים. אני שחקן חופשי ויכול לבדוק עוד מקומות. הרגשתי שאני צריך להתרענן. הרגשתי שאני בתקופה בקריירה שלי שגיבשתי מנטליות יותר בשלה, רעבה ומרוכזת. אני יכול לומר היום בצורה ברורה יותר מה המטרות שלי, והרגשתי שזה נכון לי להמשיך הלאה".

אין לי משהו נגדם

לאומי החליף סוכן והחל להתעניין במצב השוק. בהרצליה קלטו את העניין, ניסו לשכנע אותו להישאר ואף הציעו לו חוזה חדש ומשודרג; אבל הוא כבר היה עם הראש באתגר הבא.
"רציתי לשמוע קצת מה חושבים עליי", אומר לאומי. "איך אני בשוק השחקנים, לדעת קצת מה אני שווה. כן רוצים אותי, לא רוצים, לקבל קצת אומדן. לשמוע מה מאמנים חושבים עליי, האם מחזיקים ממני. אין לי שום דבר רע נגד הרצליה, הייתי כאן ארבע שנים מהנות וטובות. הרגשתי שאני רוצה להתרענן".
בהרצליה בנו עליך. הם הגישו לך הצעה יפה, ומאוד התאכזבו שבחרת לעזוב.
"הם באמת רצו שאשאר, וזה כמובן מחמיא לי, אבל לקחתי החלטה וזה לא משהו נגדם חלילה. מאוד הערכתי את המאמצים שלהם להשאיר אותי, אבל באמת הרגשתי שאני צריך משהו אחר. חשוב היה לי בשלב הזה של הקריירה להבין מול קבוצות אחרות מה אני שווה. שמעתי דברים טובים ממאמנים ומיושבי ראש, וזה כמובן חימם את הלב. הבנתי שיש לי ביקוש ושיש קבוצות שרוצות אותי, ומכל האופציות שעמדו על השולחן החלטתי ללכת לנהריה".
מצד שני, נהריה היא קבוצה בליגה של הרצליה, כך שלא באמת התקדמת.
"מי החליט שלהגיע לנהריה זה לא להתקדם? התקדמות היא ספציפית לאדם מסוים, ולא החלטה של מישהו אחר לגבי זה. אם רוצים לומר שנשארתי באותה רמה של קבוצות, זה בסדר. מבחינתי התקדמות זה גם לעשות את הצעד פעם ראשונה מחוץ למועדון שאתה משחק בו, לעבור מתל אביב וללכת למקום חדש. זאת התבגרות וזאת כן התקדמות עבורי. יש אתגר גדול מאוד לפניי. זה מהלך שגם מקדם אותי מבחינת האישיות שלי".
שרון דרוקר שהגיע לאמן בהרצליה מאוד רצה שתישאר. לא עשה לך חשק לשחק אצל אחד המאמנים המובילים בארץ?
"מאוד עשה לי חשק לשחק אצלו. שרון מאמן מצוין. קיימנו שתי פגישות מאוד חיוביות, אבל מעבר להחלטות המקצועיות היו עוד שיקולים. אין לי ספק שלשחק תחתיו הייתה חוויה גדולה".
מה המטרות שלך ושל נהריה העונה?
"אני מגיע לשם עם הרבה מאוד מה להוכיח, ואני בטוח שנעבור יחד עונה טובה יותר מהשנה שעברה. אני רוצה להמשיך להתקדם באופן אישי, ולהפוך לשחקן דומיננטי וחשוב גם בנהריה".
לחזור? למה לא?
לאומי הגיע לשרון כילד צעיר ומוכשר בן 19, אחרי שסיים קדנציה בקבוצת הנוער של הפועל תל אביב. מהר מאוד הוא נכנס לעניינים והפך לשחקן משמעותי בהרצליה. דווקא אז הגיעה מחלת הנשיקה, שהשביתה אותו לשנה שלמה. לאחר שהחלים חזר לעצמו, אבל הקבוצה ירדה ללאומית. לאומי החליט להישאר, החזיר את החוב ועכשיו הוא נפרד לשלום.
"עברתי בהרצליה המון. המקום עזר לי לעצב את האישיות שלי, כאדם וכשחקן", אומר לאומי. "העונה הראשונה הייתה מדהימה. הכניסו אותי לעניינים מהר, והרגשתי שאני משחק טוב. ואז הגיעה מחלת הנשיקה, ואחרי כל העונה שעבדנו קשה נאלצתי לראות את הקבוצה מבחוץ. היה קשה לראות את הקבוצה מפסידה בפלייאוף בלי שאתה יכול לעזור. עונה לאחר מכן הייתי מושבת, וזאת הייתה שנה קשה מאוד; אבל גם בתקופות קשות אתה לומד דברים ובהרצליה עזרו לי מאוד. חזרתי בשנה שעברה והרגשתי מצוין מבחינה אישית. חזרתי עם המון מוטיבציה ושבתי לכושר טוב, אבל לצערנו ירדנו ליגה. הייתה עונה קשה מאוד להרצליה. הרבה פציעות, הרבה חוסר מזל, והשלשה של שולדברנד באילת שהורידה אותנו עדיין ממשיכה להדהד. זה היה כואב מאוד. לא יכולתי לישון כמעט שבוע. זה שבר אותי. לא האמנתי שירדנו ליגה".
ואז באמת הייתה לך הזדמנות לעזוב, אבל החלטת להישאר.
"נכון, כי הרגשתי מחויבות גדולה להחזיר את המועדון לליגת העל. אולי לא הרבה היו פועלים ככה, אבל הרגשתי שאני צריך את זה לעצמי ולמועדון, ואני שמח על ההחלטה הזאת. לקחתי העונה הרבה יותר אחריות, תפסתי מנהיגות וזה עשה לי טוב. כשאתה שחקן צעיר קשה להבין דינמיקה בקבוצה וכשאתה קצת מתבגר אתה עושה שינוי בתפיסה; ובאמת שעזרתי להרצליה לא רק בקטע המקצועי אלא גם מסביב. זאת הייתה שנה קסומה בעיניי. הכל התחבר בסופו של דבר, הרגשתי שאני הופך להיות אבן יסוד בקבוצה וזה היה משמעותי מאוד עבורי".
הפכת למנהיג, ובדיוק בגלל זה התאכזבו בהרצליה שבחרת לעזוב.
"אני מבין אותם, אבל זה חלק מקריירה של שחקן. עוברים קבוצה, חוויות חדשות, אתגרים חדשים. אני מסופק מאוד שהצלחתי לעזור למועדון לחזור לליגה כקבוצה טובה, ובסופו של דבר אני עוזב כשהמצב טוב וממש לא ברחתי. יש שחקנים שכשהקבוצה יורדת ליגה הם נעלמים. אני נשארתי, החזרתי ועכשיו אני ממשיך הלאה".
נראה אותך חוזר להרצליה בעתיד?
"למה לא? אני לא סוגר דלתות. הייתה לי תקופה מדהימה בהרצליה. אני עושה הכל ברוח טובה וספורטיבית, ואם תיווצר הזדמנות אז אולי זה יקרה. היחסים בינינו היו ויישארו טובים".