כשירדה מכבי הרצליה לליגה א' בסיום עונת 2017/18, נדמה היה שהקבוצה של אריאל שיימן הגיעה להתארח בליגה השלישית לתקופה קצרה, ואין לה שום כוונה להיתקע שם לאורך זמן. אלא שציפיות לחוד ומציאות לחוד. במקום להיצמד לחלק העליון ולנסות לטפס חזרה לליגה הלאומית, שיימן ושות' נמצאים העונה בסכנת ירידה רצינית ומוחשית לליגה ב'.

 שיימן. הבדיחה על חשבונו שיימן. הבדיחה על חשבונו
שיימן. הבדיחה על חשבונו
(צילום: אסף פרידמן)


שבע בום

לא פחות משבעה מאמנים בשנה וחצי עברו על הקווים של המועדון. זה המאזן העגום שבו מחזיקים מכבי הרצליה ואריאל שיימן מאז הירידה לליגה א'. אם בשנה שעברה, החצי השני המוצלח של העונה הצליח לחפות על פתיחה חלשה, השנה הרצליה מסובכת עד צוואר בתחתית, ונכון להיום היא אחת המועמדות המרכזיות להצטרף לליגה ב' בעונה הבאה.
אז מה היה לנו שם מאז שהמועדון ירד לליגה השלישית? מה לא היה לנו שם:
טיאר. 50 אחוזי הצלחהטיאר. 50 אחוזי הצלחה
טיאר. 50 אחוזי הצלחה
(צילום: חגי אהרון)

צחי טיאר

התחלה: 10 ביולי, 2018.
סיום: 2 בנובמבר, 2018.
ימים בתפקיד: 85.
מאזן: 12 נקודות מתוך 24 אפשריות.
תקציר העלילה: לאחר שהקבוצה החלה לעכל את ירידתה לליגה א', מונה צחי טיאר להיות האיש שינסה להחזיר אותה ללאומית. שיימן הפתיע עם בחירת מאמן פחות מוכר, אך כזה שמכיר היטב את הליגה השלישית בישראל. הפתיחה של טיאר והרצליה הייתה קטסטרופלית, עם שתי נקודות מתוך תשע אפשריות והדחה מביכה במיוחד מהגביע מול הפועל גדרה מליגה ג'.
טיאר ניסה להוציא את המועדון מההלם, והקבוצה התחילה לצבור נקודות, אבל כבר מההתחלה מערכת היחסים עם שיימן הייתה סוערת, והיה ברור שזה רק עניין של זמן עד שהכול יתפוצץ. דווקא אחרי שהרצליה ניצחה את שמשון כפר קאסם 0:3, הודיע טיאר על התפטרותו. "לצערי, הבעלים חצה קווים אדומים וניסה להתערב בשעות האימונים והתכנים שלהם. היה ניסיון לתת גב לשחקנים שלא משחקים על חשבון המאמן, דבר שהיה עלול לפגוע במעמד המאמן מול השחקנים, וברור שלא נתתי יד לדבר כזה", הסביר המאמן. שיימן מצידו לא נשאר חייב, וירה חזרה: "מאמנים כמו טיאר לא צריכים להיות חלק מהכדורגל הישראלי".
כך הסתיימה הקדנציה הקצרה של המאמן הראשון של מכבי הרצליה בליגה א'. עם הרבה דם, אש ותמרות עשן.

בראון. סיבוב שניבראון. סיבוב שני
בראון. סיבוב שני
(צילום: אבי מועלם)
עידן בראון
התחלה: 7 בנובמבר, 2018.
סיום: 12 ביוני, 2019.
ימים בתפקיד: 218.
מאזן: 43 נקודות מ-78 אפשריות.
תקציר העלילה: אחרי סאגת טיאר נחת על הקווים עידן בראון, שהכריז מיד עם חתימתו: "אני שמח לחתום במועדון הכי גדול בליגה א". בראון קיבל את הרצליה במקום השמיני, במרחק של שבע נקודות מהמובילה הכח עמידר. אחרי תקופת התאקלמות קצרה, הקבוצה הצליחה להתייצב ולחזור לצמרת, ולבסוף גם לתפוס את המקום במשחקי הפלייאוף.
שם החלה הדרמה הגדולה. בראון ושחקניו הצליחו להפתיע, ולהעיף בזו אחר זו כל יריבה שהתייצבה מולם. מכבי יפו, הכח עמידר, מכבי שעריים והפועל בקה חטפו בראש מבראון ושות', ורק מול הפועל עכו מהלאומית במשחק המבחן האחרון לפני העלייה, נעצרה החבורה ההרצליינית.
בראון הצליח לעשות עם הרצליה מסע מדהים, שכמעט הסתיים עם הכרטיס ללאומית. האם זה מספיק כדי לקבל את המושכות לעונה נוספת? ברור. שלא. ככל שהקיץ הלך והסתיים והטלפון משיימן לא הגיע, הבין בראון שבעל הבית לא מעוניין בהמשך הרומן, וחתם בקבוצה אחרת. שיימן מצידו טען שהמאמן לא סיים כראוי את העבודה שהיה צריך לעשות, ושהקבוצה כשלה במשימתה לעלות ליגה.
ניסטל. העדיף את חדרהניסטל. העדיף את חדרה
ניסטל. העדיף את חדרה
(צילום: אלעד גרשגורן)

מומו ניסטל

התחלה: 13 ביוני, 2019.

סיום: 15 באוקטובר, 2019.
ימים בתפקיד: 124.
מאזן: שבע נקודות מתוך 15 אפשריות.
תקציר העלילה: אחרי העונה ההזויה שעברה הרצליה בספתח שלה בליגה א', במועדון היו בטוחים שהשנה השנייה תיראה אחרת לגמרי. אבל ציפיות לחוד ומציאות לחוד. אחרי העזיבה של בראון, מי שהתייצב על הקווים של מכבי הרצליה הוא מאמנה של הפועל הרצליה, שחצה את הכביש לחיקו של שיימן, מומו ניסטל.
המאמן החדש היה אופטימי מאוד בתחילת דרכו: "אני יודע להסתדר עם כל אחד. אני לא דואג לגבי העבודה עם שיימן". חמישה משחקים בלבד החזיק הרומן בין הצדדים, כאשר הפעם נראה, כי היה זה המאמן שהביא לסיום ההתקשרות בין הצדדים לאחר שזכה להצעה מקבוצת הנוער של הפועל חדרה, והעדיף לחזור למועדון שבו גדל.
המאמן הסביר את עזיבתו ואמר: "התפטרתי כי התערבו לי מקצועית, אי אפשר לעבוד ככה". שיימן, כרגיל, לא נשאר חייב: "מומו ניסטל קיבל תקציב של מיליון שקלים, ולא עמד ביעדים. ההתערבות המקצועית היחידה הייתה שמדי שבוע ביקשתי שלא יקלל את השחקנים".
הדרי. בדיחה עצובההדרי. בדיחה עצובה
הדרי. בדיחה עצובה
(צילום: עוז מועלם)

שמעון הדרי

התחלה: 17 באוקטובר, 2019.

סיום: 20 באוקטובר, 2019.
ימים בתפקיד: 4.
מאזן: אפס נקודות מתוך 3 אפשריות.
תקציר העלילה: זאת הייתה פארסה מגוחכת במיוחד. שיימן חיפש מחליף לניסטל, ושמעון הדרי, שאימן את הקבוצה בעבר, הסכים להגיע. אלא שגם הוא לא האמין כמה קצרה תהיה הקדנציה השנייה שלו בהרצליה. הדרי הספיק להעביר אימון אחד, בקושי שינן את שמות השחקנים והתכונן למשחק מול עירוני אשדוד, שאליו איחר והגיע רק בדקה ה-30. מי שניהל עד אז את המשחק היה מאמן השוערים של הרצליה, שניר דורי. הדרי הגיע למגרש באשדוד, לא הצליח לסייע לקבוצתו החדשה שנוצחה, ובסיום הפתיע כשהצהיר שאינו יכול להמשיך. הסיבות: המרחק הגדול מקריית שמונה, עלויות הנסיעות והשבת. הדרי טען שהגיע רק כדי לעזור לשיימן, עד שזה ימצא מאמן שבוע. שיימן לא אהב את ההתנהלות של הדרי, ואמר כי "כנראה למאמן יש הצעה מקבוצה אחרת, כנראה קריית שמונה, אחרת נראה לי שהוא לא היה מוותר כל כך מהר".
קוליק. הרים ידייםקוליק. הרים ידיים
קוליק. הרים ידיים
(צילום: עוז מועלם)

ערן קוליק

התחלה: 23 באוקטובר, 2019.
סיום: 6 בינואר, 2020.
ימים בתפקיד: 74.
מאזן: חמש נקודות מתוך 21 אפשריות.
תקציר העלילה: בהרצליה מחליטים לחזור למקורות, ולהנחית על הקווים את ערן קוליק, מלך שערי המועדון בכל הזמנים, ומאמן ותיק שהגיע אחרי 40 שנה לסגור מעגל ולהציל את הבית. אלא שגם קוליק לא הצליח לנווט את הספינה לחוף מבטחים. התוצאות המשיכו להיות רעות, המאמן לא הצליח להשפיע על הקבוצה, וקוליק הבין שעם כל הרצון הטוב שלו לעזור למועדון נעוריו, זה הזמן לומר תודה ולהחזיר את המפתחות לשיימן.
"בכל קבוצה שהגעתי אליה במצב לא טוב, אחרי שבועיים דברים התחילו להסתדר. כאן לא היינו בכלל בכיוון", הסביר קוליק. "קלטתי שלא מתכוונים להשקיע ולטפל בבעיות, והבנתי שזה לא בשבילי".
שיימן, שקבוצתו שקועה עמוק בתחתית במקום ה-13 עם 12 נקודות בלבד, שוב נאלץ לחפש מאמן חדש.

 חיים לוי. 34 ימים בתפקיד חיים לוי. 34 ימים בתפקיד
לוי. 34 ימים בתפקיד
(צילום: ולאדי מוסייב)

חיים לוי

התחלה: 6 בינואר, 2020.
סיום: 9 בפברואר, 2020.
ימים בתפקיד: 34.
מאזן: שתי נקודות מתוך 15 אפשריות.
תקציר העלילה: אחרי הפרידה מקוליק נקרא לדגל השועל הוותיק, חיים לוי. המאמן, שמכיר היטב את הליגות הנמוכות, הגיע להרצליה כדי לנסות ולהציל את הספינה הטובעת של שיימן. בהרצליה היו בטוחים שהקבוצה תתיישר, אבל זה לא קרה. לוי קיבל לידיו קבוצה מרוסקת מקצועית ומנטאלית, שהמשיכה ברצף הפאדיחות שלה בליגה א'.
זה התחיל עם שתי תוצאות תיקו והמשיך עם שלושה הפסדים רצופים. לשיימן זה כנראה הספיק כדי לקרוא ללוי למשרדי המועדון ולהראות לו את הדלת החוצה. לוי ההמום הבין שאין לו עם מה ועם מי לעבוד, ולא הצטער יותר מדיי על סיום הרומן עם הרצליה.

עידן בראון

התחלה: 10 בפברואר, 2020.
סיום: מונה השבוע. נאחל לו בהצלחה.
תקציר העלילה: אחרי ששיימן לא רצה אותו בקיץ, ואחרי שבראון עצמו כבר הספיק לעבור העונה בכמה קבוצות שבהן לא הותיר חותם, וסיים את תפקידו מוקדם מהצפוי, מתאחדים החתן והכלה לרומן מחודש. איך זה ייגמר הפעם, והאם מכבי הרצליה תצליח למלט את עצמה מאימת הירידה לליגה ב'? ימים יגידו