מניתוח דו"ח התחלות הבניה שמפרסם הלמ"ס מידי רבעון עולה נתון מעניין לפיו בשנת 2017 הפכה דירת 5 חדרים לדירה הכי נבנית בשוק.
צילום: עידו ארזצילום: עידו ארז
צילום: עידו ארז
(צילום: עידו ארז)
כ 37.91% מסך התחלות הבניה בארץ היו של דירת 5 חדרים יותר פופולארית מדירת 4 חדרים שהייתה עד אז הכי פופולארית בשוק. המגמה ממשיכה גם ב 2018 כ 37.33% מסך התחלות הבניה בארץ היו של דירות 5 חדרים ורק 33.32% של דירות 4 חדרים.
גם באזור השרון מרבית הבנייה בשנים האחרונות היא בניה של דירות גדולות 4 ו 5 חדרים. תושב עולה לרשות לא מעט כסף, הרבה יותר ממה שמיסי הארנונה מחזירים לה עליו ולכן גם הרשויות מעדיפות דירות גדולות שמשמעותן , דמי ארנונה יקרים יותר.
נתוני בדיקת עו"ד בריח– ניתוח רשות המיסים
צילום: מסךצילום: מסך
צילום: מסך
(צילום: מסך)
עו"ד נדב בריח, בעלים של חברת שיווק הנדל"ן "בי נדל"ן" ניתח את נתוני רשות המיסים , בדק את הפערים בין דירות 4 ל 5 חדרים בערי השרון ומצא כי במרכז הרצליה הכי זול לשדרג מדירת 4 ל 5 חדרים - כ 11% בלבד. לעומת זאת הפער בין דירות 4 ל 5 חדרים בשכונת הרצליה הירוקה הוא 50% בממוצע.
פער המחירים הממוצע בין מרכז הרצליה לשכונת הרצליה הירוקה לדירות ממוצעות הוא כ 445 אלף שקלים. כאשר המחיר הממוצע לדירות במרכז הרצליה עומד על כ-2.256 מיליון שקל לדירה ואילו בהרצליה הירוקה המחיר הממוצע לדירה עומד על כ- 2.71 מיליון שקל.
לדברי עו"ד נדב בריח, בעלים של חברת "בי נדל"ן" : "הפערים בין מחירי דירות 4 ו 5 חדרים הן פועל יוצא של פערים בין היצע לביקוש. לצורך העניין לא רק אילו דירות נקנות יותר 4 או 5 חדרים אלא גם מה המצב בעיר מבחינת אוכלוסייה- וותיקה או חדשה וגם היכן מתבצעת הבניה בפועל, במרכז העיר או בשכונות חדשות.
צילום: לירון אלוניצילום: לירון אלוני
צילום: לירון אלוני
(צילום: לירון אלוני)
הקהלים של דירות 4 חדרים הם לרוב צעירים ו/או משקיעים אשר קבלת החלטות שלהם נובעת מהפונקציה של המחיר בעיקר. דירות 5 חדרים קורצות בעיקר למשפרי דיור שהם אוכלוסייה שעושה את הבחירות שלה לא רק לפי מחיר אלא גם לפי מיקום .
כמו כן יש לזכור כי מחירי דירות בפרויקטים הם מאוד דינאמיים. מחירים שהיו בתחילת בנייתה של שכונה חדשה יכולים להשתנות על פי רמות הביקושים והמאפיינים של הקהל המגיע למשרדי המכירות".
גיל וולמן, סמנכ"ל השיווק בחברת רינובו הבונה פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית באזור השרון מתייחס לנתונים : "אחד המאפיינים הבולטים של הקהל באזור השרון הוא תנועה של משפרי דיור , המבקשים לרכוש דירה גדולה יותר בשל התרחבות המשפחה. משפרי דיור אלה יחפשו את המקומות בהם המעבר לא כרוך בעלויות גבוהות מידי ולכן למשל במרכז הרצליה אנו רואים משפרי דיור רבים. מאפיין נוסף של הקהל , בעיקר ברעננה, הוא מצמצמי דיור שגרו עד כה בבית צמוד קרקע ועברו כעת לדירה. המטרה המרכזית שלהם היא חידוש ומעבר לבית חדש והקלה על חיי היומיום וההתמודדות עם מדרגות ומפלסים בבית אך ללא התפשרות על שטח מגורים מרווח המאפשר לארח את המשפחה, נכדים וחברים.
הצורך של אותם זוגות להישאר במרכז העיר, באזור המוכר ואהוב עליהם, מייצר רכישות דווקא בבניינים שעוברים התחדשות עירונית שכן הם היחידים שמוצעים היום במרכזי הערים ונבנים תוך שימוש בטכנולוגיות בניה של בניינים חדשים המוקמים מן היסוד".