הרצליה, הוד השרון ורמת השרון בפניה משותפת למדינה: עיצרו את תכנון הבנייה המאסיבית של עיר התע"ש, על קרקע מזוהמת ללא תשתיות לאומיות – ואפשרו בניית פארק טבע פראי בשטחי תע"ש.
2 צפייה בגלריה
עיר התע"ש - 23 אלף יחידות דיור
עיר התע"ש - 23 אלף יחידות דיור
עיר התע"ש - 23 אלף יחידות דיור
(צילום הדמיה: מנהל מקרקעי ישראל)
קראו גם >>>
ראשי הערים של הרצליה, הוד השרון ורמת השרון, פנו אמש (שני) לוועדה המחוזית לתכנון ובניה בבקשה לאפשר להם לשמר את שטחי מפעל תע"ש כפארק טבע בין עירוני האחרון במרכז הארץ (הכולל כ 28,000 עצי אקליפטוס בוגרים).
השבוע הוצגה בוועדה המחוזית לתכנון ובניה, תכנית מ.ש 1 הכוללת כ-35 אלף יחידות דיור על הקרקע עליה עומד כיום מפעל תע"ש - בין כביש 5 מדרום, הרצליה מצפון, רמת השרון ממערב והוד השרון ממזרח. מדובר בשטח האדמה הבתולי האחרון במרכז הארץ עם ערכי טבע ונוף נדירים. ראשי הערים קוראים למדינה לשמר את השטח ולהפכו לפארק מטרופוליני יחודי, תוך בניה מידתית בחלקים מתוואי השטח.
על פי התוכנית, כפי שהוצגה בוועדה, הבנייה הצפויה תהיה בסדר גודל של עיר בינונית, המוקמת ללא תשתיות מתאימות וללא פתרונות לניקוז וביוב. כמו כן, התוכנית שהוצגה לא מציעה פתרון תחבורתי עתידי לתושבי השכונות שיתווספו, אלא מנתבת אותם דרך רחובות קטנים בערים קיימות. החשש הוא שהתכנון הנובע מבולמוס בניה נטול שיקול דעת, מקבע מציאות אורבנית בלתי נסבלת שאי אפשר יהיה לתקנה בעתיד.
עוד, הדגישו ראשי הרשויות כי, בנוסף לפגמים התשתיתיים הרבים של התוכנית, הקרקע עליה היא אמורה להבנות מזוהמת ברמה הגבוה ביותר בישראל וטרם נערך סקר מקיף שבוחן את היכולת העתידית לטהרה באופן שלא יסכן את התושבים העתידיים. בארות שסיפקו מים במשך שנים לרמת השרון, זוהמו בגלל חומרים רעילים שהזרים מפעל תע"ש לאורך השנים לקרקע.
2 צפייה בגלריה
מתחם תע"ש
מתחם תע"ש
מתחם תע"ש
(צילום: יוגב עמרני)
לנוכח המצב דורשים שלושת ראשי הערים לעצור מיידית את התכנון, לקדם סקר זיהום קרקע ואחריו לצאת בתכנון משותף לשטחי התע"ש, שבמרכזם פארק בין עירוני שישמר את ערכי הטבע והשטחים הירוקים האחרונים בבמרכז ובכלל זה נוף הטבע הפראי והייחודי של אזור השרון ההיסטורי.
אבי גרובר, ראש עיריית רמת השרון: "עומד בפנינו אחד משטחי הטבע הפראיים האחרונים באזור השרון וחובה עלינו לשמר אותו למען התושבים ולטובת הדורות הבאים. לצערי, האזור סגור לציבור ולכן אין דיון ציבורי ראוי בשימור השטח כפי שהוא, אך ברור שהאינטרס הציבורי הוא בהשארת המקום כפארק טבע. מיליוני אזרחים מצפים מאיתנו לבצע מהלך היסטורי של שימור הנוף הבתולי ובניית פארק מטרופוליני מדהים".
משה פדלון, ראש עיריית הרצליה ציין כי "שוב מוכיחה המדינה כי ניתן לדרוס ברגל גסה את סמכויות הרשויות המקומיות. אנחנו אלו שצריכים בסופו של יום לתת את המענה הטוב ביותר לתושבים החיים בשטחנו ולתושבים שאותם נרצה לקלוט בעתיד – שוב אנחנו רואים תכנון גס וברוטלי, כשבראש מעיניהם של המתכננים ניצבים מספרי יחידות הדיור שניתן להעמיס על שטח קרקע תוך התעלמות מוחלטת מהזיהום השורר בו והצורך של גוש ערי השרון בריאה ירוקה והשמירה על ערכי הטבע הנדירים שבה."
ראש עיריית הוד השרון, אמיר כוכבי: "התכנון העירוני השתנה מאוד במרוצת השנים האחרונות ומש/1 שכבר הרבה מאוד זמן נמצאת בצנרת, עדיין נשענת על תכנון ישן שלא מותאם לצרכים של אזור המרכז.
"במקום להיצמד לתוכנית מיושנת שלא משקפת ערכי עירוניות חדשה, טבע וסביבה ותיצור שטח עירוני כלוא בין ארבע רשויות מקומיות אנו נפעל לקבלת החלטה אמיצה שתפזר את שטחי הבניה באזורי הפיתוח הקיימים של הרשויות ותייצר פארק מטרופוליני עם שטחי ציבור לטובת כל תושבות ותושבי הסביבה ותיתן מענה גם לבעיות הניקוז הקשות של אגן הירקון תוך שימור ערכי קיימות ומתן מענה מרחבי לאתגרי האקלים״
כבר בימים הקרובים בכוונת ראשי שלוש הרשויות לפנות בדרישה מפורטת אל שרי הפנים והגנת הסביבה ואל מינהל התכנון והוועדה המשותפת למחוזות תל-אביב ומרכז.