צעד משמעותי בדרך להקמת תכנית הפינוי בינוי בשיכון ויצמן, הגדולה בתולדות העיר הרצליה: מועצת העיר הרצליה אישרה בשבוע שעבר את הסכם הפיתוח של חברת אזורים עם העירייה, וכעת תועבר התכנית לאישורה הסופי בטרם מתן היתרי הבנייה.
הדמיית התוכנית בשכונת ויצמןהדמיית התוכנית בשכונת ויצמן
הדמיית התוכנית בשכונת ויצמן
(צילום הדמיה: 3dvision)
קראו גם >>
שכונת ויצמן בהרצליה היא שכונה ותיקה של שיכונים השוכנת במיקום אסטרטגי על ציר הכניסה לעיר, סמוך לקניון שבעת הכוכבים, רכבת הרצליה, פארק הרצליה וצירי תנועה ראשיים. השכונה שהיום מאופיינת בתשתיות מוזנחות ובסיסיות צפויה לעבור מתיחת פנים משמעותית שתשפיע על האזור כולו. השינוי הסביבתי הוא אחד מן התנאים המרכזיים שעיריית הרצליה הציבה ליזמית הפרויקט "אזורים" כתנאי לקידום הפרויקט. השכונה, השוכנת כאמור על ציר הכניסה לעיר, מהווה סוג של חלון ראווה לעיר כולה שכיום עומד ישן ומוזנח.
במסגרת התוכנית ייהרסו כ-576 יח"ד ב-30 בניינים ישנים בני 2-3 קומות, אשר נבנו בשנות ה-60 וה-70, ובמקומם ייבנו כ-15 בניינים בני 9-30 קומות ובהם למעלה מ-1,800 יח"ד. התחדשות השכונה שתבוצע ע"י "אזורים" מהווה את אחד ממיזמי ההתחדשות הגדולים בישראל. במסגרת זו מתוכננים הקמת פארק מרכזי שימוקם באמצע השכונה, חזית מסחרית מקורה בפרגולה לרחוב הראשי הרב קוק ולרחוב ויצמן, שתיצור שדרת חנויות רחבת ידיים בעלת אופי עירוני נעים, והקמת גני ילדים ובתי ספר חדשים. בנוסף, במסגרת הסכם הפיתוח יורחב כביש הרב קוק ב-15 מטרים, וייסלל בו נתיב תחבורה ציבורית לטובת התושבים. לבקשת עיריית הרצליה, 50 יחידות דיור בפרויקט יימכרו בהנחה משמעותית לבני המקום.
תמהיל הדירות הצפוי הוא מגוון וכולל דירות בנות 3-5 חדרים וכן דירות גן ופנטהאוזים. הדיירים מצדם יקבלו דירה חדשה ומוגדלת, חניה תת קרקעית, מרפסת שמש ואף תקציב שדרוגים לדירה.
ראש עיריית הרצליה משה פדלון: "זוהי בשורה של ממש לתושבי שיכון ויצמן ולעיר הרצליה כולה. הפרויקט רחב ההיקף המתוכנן ייצור תמהיל חכם של מגורים ואזורי שירות ומסחר לנוחות התושבים, אשר ישדרג את איכות המגורים במקום וכן יהפוך את האזור כולו לאטרקטיבי, עכשווי ומזמין".
מהנדסת העיר הרצליה, חנה חרמש, ציינה: "ההסכם שנחתם עם חברת אזורים, הוא הגדול מסוגו שנחתם עד היום. התוכנית מביאה לידי ביטוי בצורה מיטבית, בנייה עירונית, המאופיינת בעירוב שימושים, בנייה מירקמית, תמורות ציבוריות משמעותיות, ומגורים איכותיים - ומביאה לידי ביטוי את שמירת האינטרס הציבורי והדאגה לכלל הדיירים בקהילת שיכון וויצמן".
משה קורן, סמנכ"ל פיתוח עסקי באזורים: "פרויקט הפינוי בינוי בשיכון ויצמן ישנה את פניה של העיר הרצליה. בזכות גודלה של השכונה, הצלחנו ליצור תכנון איכותי של השכונה, שישפיע לטובה על חייהם של כל תושבי הרצליה והסביבה. ההליך התכנוני נעשה בשיתוף פעולה מלא עם עיריית הרצליה, ששמה לנגד עיניה את טובת התושבים ובני המקום, ומדגישה בפנינו לאורך כל הדרך את החשיבות הרבה שבתוספת שטחי ציבור ושבילי אופניים, חיבור לפארק הרצליה והתייחסות גם לתנועה. מבחינתנו מדובר בפרויקט דגל שני בהרצליה, לאחר הצלחת "הרצליה הילס". חברת אזורים החלה בתכנון המתחמים, ואנו מקווים שכבר בחודשים הקרובים נוכל להתקדם בהליכים לקבלת היתרים ומשם הדרך לתחילת הבנייה קצרה".
עו"ד עודד ישראלי, המייצג את בעלי הדירות במתחם לאורך כל הפרויקט: "מדוב באחד המתחמים הגדולים והחשובים בהרצליה, פרויקט מאתגר שמתקדם לשלב משמעותי של אישור הסכם הפיתוח על ידי העירייה. מדובר בראש ובראשונה בפרויקט חברתי מהמעלה הראשונה שעתיד לשדרג משמעותית את חייהם של תושבי המקום. עד היום כ- 520 משפחות חתמו על הסכם פינוי בינוי עם חברת אזורים, ומדובר בהישג חסר תקדים בפרויקטים מסוג זה. בזכות ההתמדה של כל המעורבים בפרויקט – העירייה, חברת אזורים ובעלי הדירות – הפרויקט מתקדם עתה לשלב הכנה ואישור של היתרי ההריסה של הבניינים הישנים בשכונה ובנייה של בניינים חדשים".