ביום ראשון הקרוב תיחנך בשכונת יד התשעה בהרצליה הגינה הקהילתית, פרי יוזמה ופעולה משותפת של תושבי השכונה ושל מתנדבים של העירייה, גמלאים מרחבי העיר, שמקדישים את זמנם לפרויקטים קהילתיים וסביבתיים בעיר.
צילום: פרטיצילום: פרטי
צילום: פרטי
"כשסיימנו את הקורס חיפשנו פרויקטים", מספר אחד המתנדבים, שמחה פרייליך (69) מנווה עמל, המתגורר סמוך לגינה. "זכרתי שלפני כחמש שנים קיבלו ותיקי השכונה את השטח שצמוד למתנ"ס להקמת גינה קהילתית, אבל זנחו אותה לפני כשנתיים, ומאז עשבי פרא צמחו שם עד לגובה קומת אדם. בכל פעם שעברתי שם המראה הזה צרם לי, וקפץ לי רעיון — להחיות את הגינה. בדיוק כשהתחלתי לבשל את הרעיון בשיתוף הנהלת המתנ"ס ועמותת 'לב אוהב' שמפעילה פרויקטים במתנ"ס, הוציאה העירייה קול קורא לביצוע פרויקטים סביבתיים.
את המועמדות לשיקום הגינה הקהילתית הגישה קבוצת "אימהות למען אימהות" שפועלת במתנ"ס. האימהות נרשמו בפועל; העמותה, המתנ"ס והמתנדבים ניצבו מאחור ונתנו להן את הגיבוי המקצועי. קיבלנו תקציב עירוני בסך 20 אלף שקל ולפני כארבעה חודשים התחלנו לעבוד".
"הגינה נראתה ממש כמו ג'ונגל", מספר שלומי דובדבני (38), אחד הפעילים בגינה, שאשתו ליבת חברה בקבוצת האימהות. "עקרנו את העשבים, הפכנו את האדמה, יצרנו ערוגות ובנינו מערכת השקיה חדשה".
אחת המתנדבות מקבוצת "ותיקים בסביבה", האגרונומית רוני אנגל-קירשנר (67), תורמת את הידע והניסיון המקצועי שלה. "שתלנו תירס, עגבניות, פלפלים, גזר, צנונית, לפת, סלק אדום, שוּמָר, בצל ירוק, בזיליקום, עירית, כרוב, כרובית, כרוב ניצנים, ועוד. לפני שבועיים שתלנו תפוחי אדמה וזרענו אפונת גינה ואפונה ריחנית. אני מקווה שנוכל בקרוב לשתול גם תות שדה".
הגינה מתפרשת על שטח של כ־200 מ"ר. "אנו מלמדים כאן את התושבים ואת ילדיהם איך הם יכולים לגדל בעצמם את כל מה שאנו רגילים לקנות בסופרמרקט", מסכמת אנגל-קירשנר.
במהלך השנה תתקיים בגינה פעילות קהילתית אחת לשבוע. עם זאת, כבר מתנהלים מגעים עם אגף החינוך בעירייה לקיים בגינה פעילות שוטפת של גני הילדים בשעות הבוקר.
פרסום ראשוני: 08:20 , 24.10.19