פרס בוני ציון ע"ש סילבן אדאמס הוענק השבוע להרולד "סמוקי" סיימון, יליד דרום אפריקה בטקס השנתי של ארגון "נפש בנפש", יחד עם שבעה מצטיינים נוספים עולים מארצות דוברות אנגלית, אשר הוכרו כמי ש"תרמו תרומה משמעותית למדינת ישראל.
הרולד "סמוקי" סיימון נולד בשנת 1920 (בן 99) בדרום אפריקה, שם גדל וסיים את לימודיו להוראת חשבון. בתום לימודיו התנדב לחיל האוויר הדרום אפריקאי (SAAF) ,השמועות על יחס הגרמנים ליהודים עוררו אותו להתגייס למאמץ המלחמתי נגד גרמניה הנאצית והוכשר כנווט מפציץ.
צילום: ארגון "נפש בנפש"צילום: ארגון "נפש בנפש"
צילום: ארגון "נפש בנפש"
(צילום: ארגון "נפש בנפש")
בשנת 1948 התנדבו "סמוקי" ואשתו מיירה (ששירתה כמטאורולוגית בחיל-האוויר הדרום אפריקאי), להלחם לצד אחיהם בישראל, במלחמת העצמאות.
טיסתו המבצעית הראשונה של "סמוקי" בחיל-האוויר הישראלי היתה ביום שישי, 14 במאי, 1948. הטיסה, אשר המריאה מתל-אביב, פלשתינה, נחתה לאחר פעילותה גם כן בתל-אביב – רק הפעם בישראל. זאת כיוון שברגעים שבהם היה המטוס באוויר, הכריז בן-גוריון על הקמתה של המדינה. זו הייתה הגיחה המבצעית הראשונה של חיל האויר הישראלי.
צילום: פרטיצילום: פרטי
צילום: פרטי
(צילום: פרטי)
לאחר המלחמה שירת סמוקי כמנהל התפעול של התעשייה האווירית של חיל-האוויר במשך שנתיים וחצי נוספות,הוא היה ממקימי חיל האויר הישראלי, וקצין המבצעים הראשון של החייל. בין פעולותיו המבצעיות, השתתף גם בהפצצת דמשק. לאחר מכן חזר עם אשתו לדרום אפריקה. בשנת 1962 עשו "סמוקי" ומיירה עלייה רשמית, יחד עם ארבעת ילדיהם. עם חזרתו לארץ, הקימו סמוקי ושותפו, משה ויזל, את סוכנות הביטוח "סיימון ויזל", שהפכה לסוכנות הגדולה בישראל בתחום ביטוחי החיים.
צילום: ארגון "נפש בנפש"צילום: ארגון "נפש בנפש"
צילום: ארגון "נפש בנפש"
(צילום: ארגון "נפש בנפש")
"סמוקי" נבחר כיו"ר מח"ל (מתנדבי חוץ לארץ) – אותם 4,800 מתנדבים שהגיעו מ-59 מדינות שונות כדי לעזור לישראל בלחימה אל מול צבאות ערב במלחמת העצמאות – ואף זכה במספר פרסים, ביניהם אות ההוקרה של משרד הביטחון בעבור תרומתו להקמת חיל האוויר הישראלי ולביטחונה של ישראל.