"כיום יש בארץ כ-80 חדרי בריחה לנכים, אבל אין אפילו חדר אחד המונגש לכל סוגי המוגבלויות. הרעיון שלנו היה להנגיש חדר בריחה לכולם, גם למי שמרותקים לכיסא גלגלים, גם לעיוורים וגם לחירשים". כך אומר תומר אנקווה (17), שעולה לכיתה י"א בבית ספר "מפתן ארז" בהרצליה, שעם חברתו לכיתה ליאור חפיץ (16) ועם בוגרת בית הספר ספיר זלבה (18), פיתחו את פרויקט היזמות העסקית שלהם: חדר בריחה נייד ונגיש לאנשים עם מוגבלויות, במסגרת תוכנית התעסוקה והיזמות העולמית "ניפטי", המופעלת בבתי ספר לבני נוער במצבי סיכון.
1 צפייה בגלריה
ליאור, תומר וספיר. "רצים לעבר המטרה" | צילום: אסף פרידמן
ליאור, תומר וספיר. "רצים לעבר המטרה" | צילום: אסף פרידמן
ליאור, תומר וספיר. "רצים לעבר המטרה" | צילום: אסף פרידמן
הפרויקט שלהם נבחר לא מכבר במקום הראשון בתחרות הארצית של רשת מפתן, והשבוע הם התמודדו כנציגי הרשת בתחרות "יזם השנה" שאירגנה "יוניסטרים", עמותה החושפת צעירים עם נקודת זינוק נמוכה לעולם העסקים. הזוכה בתחרות הזאת ייצג את ישראל בתחרות העולמית של "ניפטי", שתיערך בשנה הבאה בארצות הברית.
תוכנית התעסוקה והיזמות "ניפטי" הועברה השנה במפתן ארז על ידי שתי מורות שהוכשרו לכך במיוחד, והובילו את התלמידים בכל שלבי הפרויקט. "זה לא היה הרעיון הראשון שלהם", מספרת אחת המורות, שקמה אושרי, שהייתה המנטורית שלהם. "בהתחלה הם חשבו לפתח 'מסופונוע', מסוע ייחודי שיפעל ברשתות השיווק לקידום מכירות של מוצרים מיוחדים. אחר כך, בחרו בחדר בריחה, בהשפעתו של תומר, שבזמנו הפנוי מרבה לבלות בחדרי בריחה".
ויש עוד שלושה מנטורים שמסייעים להם: יו"ר עמותת נחו"ש (נפגעי חוט שדרה), אורי סייג, שהנחה אותם איך להנגיש את החדר כך שיהיה מותאם לכל האנשים עם המוגבלויות בצורה הטובה ביותר; גיא בוסקו, מומחה לגיימיפיקציה (חוויה לימודית באמצעות משחקים) ולחדר בריחה, שסייע להם בהתנדבות גם בגיבוש התוכנית העסקית, וימשיך להיות המלווה שלהם בשכר, וכן איש עסקים, מומחה בהשקעות, שמלווה אותם בייעוץ אישי ואף מסייע להם בגיוס ההון.
"בהתחלה רצינו לבנות מתחם של חמישה חדרי בריחה מונגשים", מספרת ליאור חפיץ, "אבל איש העסקים המנוסה הוריד אותנו מהאולימפוס, אל קרקע המציאות. הבנו שזה יקר מדי מכדי להוציא זאת לפועל, ואז המומחה לחדרי בריחה, גיא בוסקו, כיוון אותנו להקים חדר אחד נייד".
"חדר הבריחה הנייד שלנו, שקראנו לו GOLDEN ROOM, יהיה פתוח גם לקהל הרחב, וגם לאנשים עם מוגבלויות", מסביר תומר. "הוא יהיה נגיש לאנשים עם כל סוגי המוגבלויות: נכים, עיוורים, חירשים, אילמים. השקענו מחשבה רבה על הפרטים הכי קטנים, כדי לייצר להם חוויה חיובית וייחודית. זאת שליחות חברתית".
לקראת התחרות הכינו השלושה מעין אבטיפוס של חדר בריחה נייד, דגם מוקטן הכולל ערכה עם כל האביזרים הנדרשים. הם גם פתחו פרויקט גיוס המונים למימון הוצאות הפרויקט, ומקווים להמשיך בפיתוח היזמות בשנת הלימודים הבאה.
"הם צוות נהדר שחושב ועושה הכול יחד", אומרת המורה שלהם, שקמה אושרי. "הם אמביציוזים, הם הציבו לעצמם מטרה, והם רצים לעברה תוך כדי עבודה אינטנסיבית, כדי לנצח".