התמונות המזעזעות שנחשפו מגן הילדים של כרמל מעודה בראש העין, התגובות הקשות בכל שדרות הציבור שבאו לידי ביטוי בהפגנות המוניות בכל רחבי הארץ, וההבטחות להעביר את הגנים הפרטיים לפיקוח משרד החינוך — החזירו אותנו חודשיים לאחור, אל הגן בנוף ים, שם נחשפו ההורים לעדויות שתיעדו התנהגות לא נאותה של אחת המטפלות.
צילום: דוד חזרתיצילום: דוד חזרתי
צילום: דוד חזרתי
(צילום: דוד חזרתי)
"מה שראיתי בגן של כרמל מעודה הדיר שינה מעיניי", אומרת אחת האימהות. "מאז שצפיתי לא הפסקתי לבכות", אומרת אם אחרת, "כל גופי צמרמרות כשאני מדברת על זה". "אני בחודש השמיני להריוני", אומרת אם אחרת, "והמראות ממש כיווצו לי את הבטן, זה היה קשה מנשוא. זה לא משהו שניתן לדלג מעליו ולעבור לסדר היום, לכן השתתפנו בהפגנה".
בנה של האם, עם עוד שלושה מילדי הגן, משתתף בקייטנה ביתית שאירגנו הוריהם, לאחר ששכרו שתי מטפלות. "מאז שהבן שלי יצא מהגן הוא השתנה במקצה לקצה. מילד כועס ועצבני, שדפק את הראש שלו על הרצפה מרוב תסכול, הוא הפך לילד רגוע ושלו. פגשנו באקראי את אחת המטפלות שעדיין עובדת בגן, והיא אמרה לנו: 'איזה ילדים מעצבנים יש לנו. הם לא מפסיקים לבכות ולצרוח. הלוואי שכל ההורים יוציאו את הילדים מהגן'. בעלת הגן בעצמה לא התעללה בילדים, אבל היא אשמה בכך שהטילה על המטפלות עומס יתר והתישה אותן, ובכך שלא פיקחה עליהן, לא בדקה במצלמות".
מוסיף אחד האבות: "ההתעללות של הסייעת בילדים שלנו נבעה כנראה מיחס של בעלת הגן לסייעת. שישה ימי עבודה בשבוע שחקו אותה, ובימים שבעלת הגן נעדרה מעבודתה כל העומס נפל עליה. זה גרם לה להתנהגות לא ראויה, היא לא באה להרביץ לילדים בכוונה, היא פשוט הוציאה עליהם את כל התסכול שלה".
אחת האימהות שצפתה במטפלת מטיחה את הבן שלה (אז בן שנה וחודשיים) על המזרן, יותר מפעם אחת, מדגישה: "עד שראיתי את הסרטונים, הייתי מרוצה מהגן, לא היו סימנים ולא יכולנו לדעת. אני לא חשתי שהצוות מותש, שחוק או עצבני. מעולם לא ביקשתי ממנהלת הגן לבדוק את המצלמות בעצמי, סמכתי עליה. ונניח שהייתה לי גישה מהבית, אז הייתי יושבת כל היום וצופה בגן של הבן שלי? ככל הנראה, אין שום דבר שיבטיח לי שהכול יהיה בסדר, חוץ מאשר להשאיר את הבן שלי בבית".
מה הלקח? "שצריך לבדוק את המצלמות באופן אישי. כעת ארצה לבדוק בעצמי". אם לאחד הילדים שלא היו בין הנפגעים, והשאירה את בנה בגן עד לסיום השנה, מספרת: "לא מזמן הבן שלי אמר לי שהוא לא רוצה ללכת לגן כי הוא מפחד. בדקתי במצלמות ולא גיליתי שום דבר".
אם שרשמה את בנה לגן חדש אומרת: "עם הלקחים שהפקנו אנו כבר עורכים תצפיות יום-יומיות על הגן החדש של הבן שלנו, מחשש שנטעה שוב", אומרת עוד אם. "אחרי שהילד שלך נפגע פעם אחת, אתה נהיה פרנואיד. כנראה לא אהיה רגועה אף פעם".
"כדי לא להיות מופתעים, גם אנחנו עורכים תצפיות בגן החדש", מוסיף אחד האבות. "אי אפשר להפוך את ההורים לבלשים ולמפקחים. אין להם הכלים והזמן בשביל זה. עד שיהיה בגנים פיקוח על איכות כוח האדם, כולל דרישה לתעודות יושר — הילדים יהיו מופקרים". מהמשטרה נמסר שהתיק עדיין פתוח, ושהחקירה נמשכת, ומסיבה זו כנראה, טרם נקבע שאכן מדובר בהתעללות. "כשקראו לנו להעיד במשטרה", מספרת אחת האימהות, "אחד החוקרים אמר לנו: 'צר לי לומר לך, אבל כל עוד אף אחד מהילדים לא דימם ולא פונה באמבולנס לבית חולים, לא נראה לי שיהיה רישום פלילי'".
לדברי ההורים שהוציאו את ילדיהם מהגן, בעלת הגן מסרבת להחזיר להם את הצ'קים, בטענה שהמשטרה לא קבעה שמדובר בהתעללות, ושאינם זכאים להחזר מכיוון שעזבו את הגן חודשיים לפני סיום שנת הלימודים. "ביטלנו את הצ'קים, והודענו לה על כך במכתב רשמי מעורך דין. היא ממשיכה להפקיד אותם, והם חוזרים".
בינתיים, הגן ממשיך לפעול עד לסוף השנה, עם 15 ילדים (מיעוטם בתינוקייה ורובם בגן הגדולים. גן המעבר אינו פעיל). בעלת הגן אמרה ל"ידיעות השרון" שעדיין לא ברור אם הגן ימשיך לפעול גם בשנה הבאה.
המטפלת, שנחקרה באשמת התעללות אמרה השבוע: "אני עם גנים גמרתי. זה היה גם טראומה בשבילי. אני עדיין בתוך הטראומה של מה שקרה, ואני רוצה לצאת מזה. עברתי לתחום אחר".