ברוב העיריות בארץ, נהוג לאפשר ליזם להתחיל ולקדם אישורי טופס 4 (טופס אכלוס) לבניינים עוד בתקופת הבנייה, ולהשאיר ערבויות למקרה של חוסר התאמות הדורשות היתרי שינויים.
צילום: אסף פרידמןצילום: אסף פרידמן
צילום: אסף פרידמן
(צילום: אסף פרידמן)
בעיריית הרצליה המצב שונה, והעירייה אינה נוהגת להעביר טופס 4 לבניינים כל עוד לא בוצע סיור מפקח, ולא בוצעה בדיקת התאמת הבניין במאה אחוז להיתר הבנייה. האם מדובר בעירייה אחראית או בסחבת בירוקרטית מיותרת?
שלושה בניינים שעברו תמ"א 38 באחד הרחובות במרכז העיר מוכנים למסירה וממתינים לבעליהם, אולם, נראה כי יצטרכו להמשיך להמתין. עיריית הרצליה, כך נטען, מעכבת את מתן טופס 4 ליזם בשל הוראה חדשה של מהנדס העיר.
בעלים של חברה יזמית שבונה בהרצליה ובעוד ערים ברחבי הארץ סיפר ל"ידיעות השרון": "אני יזם פעיל מאוד בהרצליה, אבל ההתנהלות של מחלקת ההנדסה, שהייתה תמיד קשה, הפכה בלתי אפשרית ועל גבול הלא-חוקית", אומר היזם, שהעדיף להישאר בעילום שם.
"העירייה פשוט מתעמרת ביזמים ובעיקר בתושבים. היא החלה להנהיג הוראה חדשה בכל הקשור לפרויקטים של תמ"א 38: היא אינה מאפשרת לקדם טופס 4, במקרה שהדיירים במבנה הישן, טרם עבודות הבנייה, עשו שיפוצים פנימיים ששונים מההיתר. עכשיו היזם צריך להוציא היתר חדש. זה עלול לעכב את המסירה בחודשים נוספים. מדוע לא הועלתה הדרישה הזאת בהיתר הבנייה המקורי? מדוע הדרישה מגיעה ממחלקת הפיקוח, בלי שהיא נדרשת במחלקת הרישוי? האם הדבר חוקי בכלל?", הוא שואל.
לדברי היזם מדובר בצעד תמוה: "זה לא הגיוני, הרי לאנשים מותר לעשות שיפוצים פנימיים בדירות שלהם. ההוראה הזאת מובילה לכך שטופס 4 מתעכב חודשים ארוכים ודיירים אינם יכולים להיכנס לדירות. כמובן, גם אנחנו היזמים סופגים נזקים כלכליים, אבל זה עוד בשוליים. לדיירים נגרמת עוגמת נפש אדירה. חלקם גרים בדירות זמניות ומסיבות הזויות העירייה מעכבת אותנו ואותם. בעינינו זאת פשוט התעמרות".
היזם מוסיף, כי "החברה שלי סיימה באחרונה פרויקט תמ"א בשלושה בניינים בהרצליה. הדירות מוכנות ומחכות לבעליהם ואנחנו מוכנים לקראת המסירה, אבל העירייה דורשת שינויים: היתר חדש, שמתאר את כל השיפוצים של כל הדיירים בבניין הישן, ונתאים אותו להיתר של הבניין החדש כדי לקבל טופס 4. התהליך מעכב את כולם וחבל".
יזם אחר בהרצליה אמר, כי "אם העירייה רוצה כדבריה לעשות סדר, אז תואיל ותעדכן את כל ההליך התכנוני, ולא תוציא הנחיות חדשות לבקרים לאנשי מחלקת הפיקוח. מדוע לא לאפשר ליזמים לקדם טופס 4? מדוע לא לאפשר לקדם אישורי מחלקות שאינן קשורות לשינויים פנימיים? ואולי, החשוב מכול, מדוע העירייה אינה פועלת בשיתוף פעולה לטובת התושבים שרוצים להיכנס לבתיהם?".
העירייה בתגובה: "בעת קבלת טופס 4 על המבנה להיות תואם להיתר הבנייה. ככל שנעשו שינויים מההיתר, עליהם לקבל ביטוי בהיתרים לשינויים. בהתאם לכך, השאילתה תמוהה, היות שמדובר בדרישות נורמטיביות הקבועות בחוק ובתקנות". ¿