סערה בהרצליה: בניגוד להבטחת ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, מחודש אוגוסט 2018, שעל-פיה ייפתחו שני גני ילדים חדשים המיועדים לילדי שכונות גן רש"ל ונחלת עדה, בשבוע שעבר נודע להורים, כי הגנים לא ייפתחו והם טרם נבנו. עשרות הורי השכונה זועמים: "לא נעבור על השקר הזה בשתיקה. לא ננוח עד שנראה את הטרקטורים מתחילים לעבוד".
צילום: דנה קופלצילום: דנה קופל
צילום: דנה קופל
(צילום: דנה קופל)
מרגע פתיחת ההרשמה לשנת הלימודים הקרובה, מיהרו הורים רבים משכונות גן רש"ל ונחלת עדה לרשום את ילדיהם לשני גני הילדים החדשים בשכונה — מור ולבונה, גן טרום-טרום-חובה וגן טרום-חובה. להורים אחרים היתה זו הקלה, לדעת שפתיחת הגן תשחרר עוד מקומות בגנים הקיימים בשכונה, שמלאים עד אפס מקום. אלא שבשבוע שעבר, כאמור, נודע להם לתדהמתם שהגנים לא ייפתחו ב-1 בספטמבר, ושבנייתם כלל לא החלה. כעת הם יוצאים למאבק ודורשים מהעירייה לעמוד בהתחייבותה ולפתוח את הגנים בזמן.
תפוסה מלאה
"השנה שובצו 15 עד 20 ילדים בגנים מחוץ לשכונה כי לא היה מקום, הגנים כאן בתפוסה מלאה", אומרת בזעם תושבת השכונה, נוית גולן. "למעשה, הגנים בתפוסה מלאה כבר כמה שנים, וחלקנו נאלצנו להילחם כל שנה על מקום בגן בשכונה". זה מה שקרה לליבי גוטשטיין, גם היא אמא, תושבת השכונה: "כבר לפני שנתיים אמרו לי שהילדה שלי תלמד בגן מרוחק, אבל לא הסכמתי לקבל את התשובה הזו. הלכתי לאגף החינוך ועשיתי רעש. ישבתי גם עם איה פרישקולניק, מחזיקת תיק החינוך בעירייה, והיא אמרה לי במילה אחת: 'טעינו. אנחנו יודעים שאין די מקום בגנים כבר למעלה משנה'. היא אמרה לי שהיא לא יכולה לעזור לי, כי יש ילדים שנמצאים ברשימות המתנה עוד לפניי".
המצוקה הביאה לקול צעקה בקרב ההורים בשכונה. "20 ילדים לומדים מחוץ לשכונה, זה מספר שיא", מוסיפה גולן לספר. "אז היינו בישיבות עם העירייה עד שקיבלנו הבטחה: ייבנו שני גני ילדים חדשים בצמוד לבית ספר אילנות. ההבטחה כתובה שחור על גבי לבן, בפרוטוקול רשמי החתום על ידי ראש העירייה".
בישיבה שהתקיימה בלשכת ראש העירייה, ב-1 באוגוסט, עם ועד שכונת גן רש"ל ונחלת עדה, אמר יעקב נחום, מנהל אגף החינוך: "יש הרבה ילדים, ואין מקום בגנים בשכונה. בשנת הלימודים הבאה ייפתחו כיתות גן מתאימות". ראש העירייה הוסיף ואמר: "ב-1/9 בשנת הלימודים הבאה יהיו כיתות הגן".
"שיקרו לנו"
כאמור, הגנים שהיו אמורים להיפתח נקראים מור ולבונה. במהלך השנה הופיעו הגנים במידעון הגנים שחולק לתושבים. הם הופיעו גם באתר האינטרנט כשנפתחה ההרשמה, ולכן לתושבים לא היתה סיבה לדאגה. לפני שבועיים פנה איתי מושל, מזכיר ועד השכונה, אל העירייה וביקש לדעת היכן הדברים עומדים, מאחר שלא הוגשה בקשה להיתר בנייה ולא נראתה התחלה בנייה בשום אזור בשכונה. אלא שלהפתעתו, נאוה שחם, מנהלת המחלקה לחינוך הגיל הרך, ענתה לו, כי הגנים לא יהיו מוכנים עד פתיחת השנה, וכי אגפי העירייה מנסים למצוא גנים חלופיים עד לאחר החגים, לפחות. "העירייה הודיעה לנו, בלי להתנצל, ובלי לנסות לתרץ או לנסות להסביר, שפשוט הגנים שהיו אמורים להיפתח לא ייפתחו", אומרת גולן. "הבנו שהיה מדובר בהבטחת בחירות ריקה מתוכן".
אפרת מנור, עוד אם לילדי גן, אומרת: "מה שעשו לנו זה לא פחות מהטעיה. עד היום, כשפנינו לעירייה אמרו לנו שהגנים ייבנו וייפתחו, ואין סיבה לדאגה. במידעון של הגנים בעירייה הציגו את הגנים החדשים, אבל הכתובת לא היתה רשומה. הורים שחששו לרשום את ילדיהם לגנים החדשים שאין להם כתובת, פנו אל נאווה שחם, ונענו: 'אל תדאגו, תירשמו, יהיה בסדר'. שיקרו לנו והטעו אותנו, ואפילו לא מתביישים בזה".
נוית גולן: "היינו בישיבות עם העירייה עד שקיבלנו הבטחה: ייבנו שני גני ילדים חדשים בצמוד לבית ספר אילנות. ההבטחה כתובה שחור על גבי לבן בפרוטוקול רשמי החתום על ידי ראש העירייה"
מה עשיתם? "עד עכשיו התנהלנו בעזרת נציג השכונה, אבל זה לא עזר והחלטנו לפעול בעצמנו, אנחנו האמהות", אומרת מנור. "פנינו לעירייה בכל מיני דרכים, וגם הצפנו את הנושא בפייסבוק. דרשנו לקבל פגישה עם נציגי העירייה, ונקבעה לנו פגישה לשבוע הבא. יעל צביאלי, אחת האמהות: "פניתי לוועד הורי הגנים בעיר והם מנסים לעזור לנו. מבחינתנו, אין מצב ששנת הלימודים תיפתח בלי שני גנים חדשים בשכונה, לא נוותר על פחות מזה".
"הבעיה היא לא רק של ההורים שנרשמו לגנים החדשים, אלא של כל הורה בשכונה", מוסיפה גוטשטיין. "יש בשכונה גן טרום-טרום-חובה אחד בלבד, ובו יש 35 ילדים, שזה המקסימום האפשרי. השכונה הולכת וגדלה, הרבה זוגות צעירים מגיעים לכאן עם ילדים חדשים. אנחנו יודעים ש-35 הילדים צריכים לעלות לאשכול טרום-חובה+חובה ועוד 19 ילדים שהיו אמורים להירשם לגנים החדשים שלא נפתחו, וזה עם קבוצת ילדים שנשארת עוד שנה בגן, ולא עולה לכיתה א'. מדובר בכ-90 ילדים על שני גנים. לא משנה איך נסתכל על זה — חסר גן בשכונה. כל הבעיה הזאת מדברת על גן טרום-חובה, אבל אנחנו בכלל לא יודעים מה קורה בגני טרום-טרום-חובה, כי פה מדובר בילדים שמגיעים מהגנים הפרטיים".
מנור: "חלק מהילדים נרשמו לגן חבצלת הקיים, וחלק לגן מור החדש. אם גן מור החדש לא ייפתח, 50 ילד יהיו צריכים להירשם לגן חבצלת הקיים. מה שבטוח זה, שלפחות 15 ילדים לא יוכלו להיכנס לגן, ובוודאי ישובצו בגן מחוץ לשכונה. אנחנו נמצאים בחוסר ודאות, ואף על פי שכבר נרשמנו, אנחנו לא יכולים להיות רגועים. מספר הילדים הולך וגדל, ואנו בטוחים שעומד לקרות פה אסון.
"השכונה שוב נהייתה צעירה, והעירייה צריכה להבין את זה. להבין את מרכיבי האוכלוסייה פה. חבל שהעירייה לא ערוכה ולא מודעת להתפתחות העירונית. גם בבית הספר שבשכונה, בית ספר אילנות, יש בעיה של חוסר מקום. יש פה חוסר תכנון חמור מאוד במיוחד בסביבת הגיל הרך. מה שקורה פה עם הגנים זה לא פחות ממחדל".
סיון צבר: "אם יימצא פתרון זמני ואחר כך נעבור לפתרון קבוע זה יפגע בהתאקלמות הילדים. לא מסתכלים כאן על הילד. מזלזלים בנו. ידעתם על הבעיה כבר המון זמן, למה לא עשיתם כלום?"
"מזלזלים בנו"
"הבן שלי שנמצא בגן חבצלת עולה לגן טרום-חובה, ושמחתי מאוד שעומד להיפתח גן ליד בית הספר", אומרת סיון צבר. "זה יקל את הלוגיסטיקה בבוקר. אני מאוכזבת מאוד. אני חושבת שהגורמים בעירייה האמונים על חינוך מפספסים ובגדול, כי מדובר פה בילדים בגיל שנתיים עד חמש, שיצטרכו ללמוד בסביבה לא יציבה. גם כך כל עניין ההתאקלמות הוא גיהינום לילד ולהורה, אז אם יימצא פתרון זמני ואחר כך נעבור לפתרון קבוע, זה ממש לא טוב לנו, כי תהליך ההתאקלמות יחזור על עצמו. זה יכול לפגוע בילד. לא מסתכלים כאן על הילד. מזלזלים בנו. ידעתם על הבעיה כבר המון זמן, למה לא עשיתם כלום?".
"הילדים שלי עד עכשיו למדו במסגרות פרטיות של קיבוץ גליל ים", מספרת קרן קלייר. "עברנו לפה לפני שנה, והתלבטנו אם לשלוח את הבן שלי לכיתה א' בכפר שמריהו, או להביא אותו לשכונה. כל החלטה שקיבלנו השליכה גם על הקטנה, שעולה לטרום-טרום-חובה. לבסוף קיבלנו החלטה שאנחנו רוצים שהילדים יהיו פה במסגרת השכונתית, ושיהיו להם חברים מהשכונה. בחרנו לרשום את הבן לבית ספר אילנות ואת הילדה לגן חבצלת. עכשיו עומד לקרות מצב אבסורדי, שבו הוא יילך לבית הספר, והיא תלך לגן איפה שהוא מחוץ לשכונה, ולא יהיו לה חברים מהשכונה. ויתרנו על גליל ים ואנחנו מרגישים שנדפקנו".
"בחרתי שכונה שבה ילדים הולכים יחד לגן ואחר כך לבית הספר, ונשארים חברים טובים", מוסיפה גוטשטיין. "אני רוצה שבסופו של דבר הילדה שלי תעלה לכיתה א' עם החברות והחברים שהיא בנתה אתם קשרים בגן, אבל אם היא כל הזמן עוברת גנים בתוך השכונה ומחוץ לשכונה, איך היא תיצור קשרים חברתיים חזקים? אני כועסת על העירייה. הרי ראו, ידעו, שמעו ובסוף לא עשו כלום. כל מה שאמרו לנו היו שקרים". מנור: "כל מה שצריך זה שלמישהו בעירייה יהיה חשוב מספיק לדחוף, להרים ולהזיז עצים, אבל זה לא קורה וזה מאכזב. זה שירות בסיסי שהעירייה צריכה לספק לי". "ומה עם צהרונים?" מוסיפה גולן, "אתה רוצה לתכנן קדימה ולבחור צהרון איכותי לילד, אבל בסופו של דבר אנחנו לא יודעים באילו גנים הילדים ילמדו, אז מבטלים את הצהרונים כי יכול להיות שהגן יהיה מחוץ לשכונה".
צילום: דנה קופלצילום: דנה קופל
צילום: דנה קופל
(צילום: דנה קופל)
צבר מסכמת: "אנחנו לא צריכים פגישה כדי לשמוע עוד הסברים ועוד תירוצים. יש להם חצי שנה, שיתחילו לבנות. אנחנו רוצים לראות טרקטורים בשטח".
מעיריית הרצליה נמסר: "שכונת גן רש"ל עברה בשנים האחרונות תנופת פיתוח וטיפוח. השכונה הפכה אטרקטיבית וכיום מושכת אליה זוגות צעירים ובני השכונה, שמעוניינים להמשיך ולגור בה. כדי לתת מענה לצפי גידול האכלוסייה נערכת העירייה להוספת שלושה גני ילדים חדשים במבנים ההולמים את הצרכים החינוכיים העכשוויים. בניית הגנים היא פרויקט מורכב הדורש תזמון היתרים וקבלנים, והגנים יהיו מוכנים באוקטובר 2019. כדי לתת מסגרת רציפה לילדי הגנים הללו, בשבועות הראשונים של שנה"ל הבאה, עד למעבר למבנים החדשים, יתקיימו הגנים במבנה חינוכי קהילתי, בשכונה, בתנאים ראויים, עם הריהוט, הצעצועים וכל אביזרי החינוך הנחוצים".