חוף הרצליה | צילום: אריאל ימיניחוף הרצליה | צילום: אריאל ימיני
חוף הרצליה | צילום: אריאל ימיני
במשך מספר ימים בחודש מרץ 2013 זרם לו ביוב לים בעקבות תקלה במערכת טיהור הביוב של התאגיד "מי הרצליה". כעבור כמעט חמש שנים קבע בית המשפט כי התאגיד יפצה את התושבים בשישה מיליון שקלים שיופנו לטובת שלושה פרויקטים סביבתיים.
מפסק הדין שניתן על ידי השופטת ד"ר מיכל אגמון-גונן בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, עולה כי בעקבות המקרה, נסגרו חופי הרחצה ונמנעה מהציבור הגישה לחוף (בשל הריח) ולים עצמו בשל הזיהום. שלושה צעירים הגישו תובענה ייצוגית נגד תאגיד המים והביוב של הרצליה בסכום של 27 מיליון שקל.
בשלב הראשון טען התאגיד כי התקלה לא נגרמה בשל רשלנותו, וכן כי הזרים ביוב לים על פי היתר. לאחר שנשמעה עדותה של מהנדסת במשרד הבריאות, והוגשו דוחות היועמ"ש מהם עלה כי אכן הוזרם ביוב מסונן לים, שלא על פי ההיתר, אושרה התובענה כתובענה ייצוגית.
בשלב זה הגיעו הצדדים לפשרה, לפיה יעמיד התאגיד סכום של ששה מיליון שקל לטיפול במערכת הביוב, לפרויקטים שלא היו מתוכנים לאותן שנות תקציב. בית המשפט לא אישר את ההסדר ועמד על כך שהסכום יגיע ישירות לציבור, שאחרת לא ניתן יהיה לוודא שהתאגיד אכן ישלם עבור הזיהום הסביבתי שיצר.
אז הגיעו הצדדים להסדר פשרה שני, שאושר על ידי השופטת, לפיו ישקיע התאגיד שישה מיליון שקל בשלושה פרויקטים סביבתיים לטובת הציבור: בראשון, יושקעו מיליון שקלים לטובת מימון תוכנית לימודים סביבתית לתלמידי העיר הרצליה; בשני, יושקעו 2.5 מיליון שקל במרכז לחינוך ימי בני הרצליה; ובשלישי, יושקעו 2.5 מיליון שקל נוספים למימון תשתיות עירוניות שלא בתחום המים והביוב, במתחם חוף הים הרצליה (פיתוח תשתיות "חוף הכוכבים" וניקוז "שער הים"). עוד סוכם על הקמת ועדת הידברות בין התושבים לתאגיד למניעת מקרים עתידיים, וטיפול בהם ככל שיקרו.
השופטת הסבירה כי התובענות הייצוגיות מאפשרות אכיפה סביבתית-אזרחית ומביאות את המזהמים ליטול אחריות ולפצות את הנפגעים - הציבור. על הביקורת הנשמעת כלפי תובענות ייצוגיות סביבתיות המתחילות בעשרות מיליונים ומסתכמות בפשרות בסכומים נמוכים יחסית, השיבה השופטת אגמון גונן: "אישור הסדר פשרה, במסגרתו עדיין משלם המזהם מיליונים רבים, מעביר מסר לציבור, לנתבעים, ולמזהמים פוטנציאליים אחרים, לפיו גופים שיש בפעילותם לגרום זיהום, לרבות רשויות מקומיות...חובה עליהם להפנים עלויות ולהוציא את ההוצאות הנדרשות על מנת למנוע מפגעים".
פרסום ראשוני: 15:44 , 28.12.17