מבנים שצפויים לעבור פינוי בינוי בשכונת יד התשעה | צילום: עיריית הרצליהמבנים שצפויים לעבור פינוי בינוי בשכונת יד התשעה | צילום: עיריית הרצליה
מבנים שצפויים לעבור פינוי בינוי בשכונת יד התשעה | צילום: עיריית הרצליה
יוזמה של חבר מועצת העיר, יוסף לונדון, אושרה אתמול (ד') בוועדת המשנה לתכנון ובנייה. התקנה החדשה קובעת כי יזמים במתחמי פינוי יחויבו להקים קרן על חשבונם, אשר תממן את תחזוקת הבניינים החדשים ותסייע לדיירים בעלי קשיים כלכליים לשאת בתשלומי האחזקה לתקופה של 10 שנים. הרצליה הינה אחת הערים הראשונות שמעגנת הסדר מסוג זה בתוכניות פינוי בינוי.
בהרצליה עוברים בניינים רבים כיום פרוייקטים של פינוי בינוי ופרוייקטים רבים נוספים מתוכננים בתקופה הקרובה גם בשיכון דרום, יד התשעה ונווה ישראל. מטרת היוזמה היא למנוע מדיירים מעוטי יכולת לעזוב את שכונות מגוריהם לאחר סיום הפרויקט, בעקבות התייקרות תשלומי האחזקה (ועד בית) שנהוגים בבניינים חדשים.
"היום במקרים רבים דיירים משלמים דמי אחזקה בגובה של 50 שקל לחודש", מסביר לונדון. "בדירות החדשות דמי האחזקה יהיו כ-500 שקל לחודש ואף יותר. אני לא רוצה שדייר ינטוש את השכונה בה הוא גר היום בגלל העלייה התלולה בדמי האחזקה. כדי למנוע עזיבה בגלל קשיים כלכליים, ביקשתי שבמיזמים של פינוי בינוי בהרצליה, היזם יקים קרן על חשבונו, כדי לממן את אחזקת הדירות".
יוסי לונדון | צילום: יוגב עמרנייוסי לונדון | צילום: יוגב עמרני
יוסי לונדון | צילום: יוגב עמרני
המתווה מתייחס לדיירים בעלי קשיים כלכליים והמוכרים על ידי אגף הרווחה כבעלי זכאות. בנוסף, גם מי שאינו מוגדר כבעל יכולת כלכלית נמוכה, יוכל להיעזר בקרן התחזוקה. בעלי היכולת הכלכלית הגבוהה יותר, יכולים לבקש דירה קצת יותר קטנה מהמגיע להם, וההפרש יועבר לקרן התחזוקה.
"הרצליה הינה אחת הערים הראשונות שמעגנת הסדר זה בתוכניות פינוי בינוי. הסדר זה, המצטרף להנחות בארנונה לדיירים הוותיקים שימשיכו לגור בשכונה, הינו ביטוי נוסף לרצון לשפר את מצבם של התושבים הגרים בשכונות הישנות בהרצליה", מוסר לונדון.
פרסום ראשוני: 07:44 , 21.12.17