לאה רמתי ז"ל | צילום: פרטילאה רמתי ז"ל | צילום: פרטי
לאה רמתי ז"ל | צילום: פרטי
בסוף השבוע האחרון הלכה לעולמה לאה רמתי ז"ל, אשת חינוך בולטת בעיר שגידלה והעמידה דורות של תלמידי בבתי הספר הנדיב ונוף ים. מותה בגיל 67 ממחלה קשה, הותיר רבים עם זכרונות על המחנכת שהייתה כתף תומכת וידעה להחדיר מוטיבציה וביטחון בכל תלמידיה.
לאה ז"ל נולדה בשנת 1950, בת לטניה ודב אברמן שעלו לארץ מרומניה. היא גדלה והתחנכה בשכונת נוף ים בהרצליה והמשיכה ללימודים גבוהים באוניברסיטה העברית בירושלים, שם גם פגשה את בעלה שמעון רמתי. השניים נישאו וחזרו לגור בשכונת נוף ים. לבני הזוג רמתי נולדו שני ילדים: גלעד ויהודית (קוקה).
את הקריירה שלה במערכת החינוך החלה לאה בבית ספר "הנדיב" בעיר ובהמשך לימדה גם בבית הספר היסודי בנוף ים וחינכה דורות של ילדים. "היא הייתה מורה אוהבת ומקפידה שדבר לא נעלם מעיניה", מספר בנה, גלעד רמתי. "היא הייתה רגישה וידעה לזהות ולטפל במצוקות של ילדים. גם לאחר שפרשה, המשיכה להיפגש עם תלמידים והייתה אוזן קשבת וייחודית לתלמידים וילדים שהיו צריכים את היחס המיוחד והתחושה שהם מסוגלים ויכולים. היא ידעה לתת לילד הרגשה שאין דבר שהוא לא יוכל להשיג אם יתמיד ונתנה הרגשה שהכל אפשרי.
"היה לה חוש הומור וחדות מחשבה ייחודיים שהיוו סימן היכר. ארבעת נכדיה רק חיכו למפגשים איתה ולאוכל המיוחד שידעה לפנק עמו. בשנים האחרונות התמודדה בגבורה בקשיים רפואיים ולא נתנה לאלה להעיב על חיי המשפחה שהיו כל כך חשובים לה. היא המשיכה למרות הכל בחיי החברה ובמפגשים עם תלמידים שהיו מקור לכוח והמשכיות עבורה".
לאה ז"ל (שביעית מימין) עם כנס מחזור בבית ספר הנדיב | צילום: שירה הרשקוביץלאה ז"ל (שביעית מימין) עם כנס מחזור בבית ספר הנדיב | צילום: שירה הרשקוביץ
לאה ז"ל (שביעית מימין) עם כנס מחזור בבית ספר הנדיב | צילום: שירה הרשקוביץ
ההודעה על מותה של לאה ז"ל, הותירה את תלמידיה לשעבר המומים וכואבים. גם אחרי עשרות שנים, זכרו רבים מהם לספר על רגעים בהם המורה המיתולוגית השפיעה על חייהם. "לאה לימדה אותי בשנות השמונים המוקדמות בבית ספר הנדיב. מורה מדהימה שאין הרבה כמותה", סיפרה שירה הרשקוביץ. "ארגנתי כנס מחזור בשנת 2011, היא הגיעה והביאה עמה מכתבים שהיא שמרה מהילדים בכיתה למעלה משלושים שנים. היא הייתה מורה-אגדה".
דנה קוסטיקה גבורה למדה אצל לאה באופן פרטי וזוקפת לזכותה את הצלחתה בלימודים. "לאה הייתה עוזרת לי בשיעורי הבית ולקראת מבחנים. היה כל כך רצתה שאצליח והייתה היחידה שהסכמתי להגיע ללמוד אצלה. בזכותה קיבלתי ציונים טובים ולא אשכח אותה לעולם. היא הייתה אישה טובת לב. רק לא מזמן ראיתי תמונות שלה חוגגת יום הולדת ועכשיו היא אינה".
חברת ילדות של המשפחה, חיה ששון, זוכרת את לאה מצעירותה. "אני מכירה את לאה המון שנים", היא מספרת. "לאבא שלה היה בית דפוס בחצר הבית ולאה גדלה בבית זה כבת יחידה. היא הייתה מורה חייכנית עם לב ענק ואישה מקסימה. גם ילדיי למדו אצלה".
הלוויתה של לאה רמתי תתקיים היום (א') בשעה 14:00 בבית העלמין העירוני החדש בהרצליה. המשפחה יושבת שבעה ברחוב שער הים 14א' בעיר.
פרסום ראשוני: 05:47 , 17.12.17