במרכז לנפגעי תקיפה מינית בשרון, הממוקם ברעננה, מדווחים השבוע על עלייה ניכרת במספר הפניות, מאז החל קמפיין MeToo# (#גםאני) להעלאת המודעות לנושא, שבמסגרתו מדווחות נשות ציבור וסלבריטאיות, על הטרדות ותקיפות מיניות שעברו. בשבוע האחרון, מספרים במרכז, קו הטלפון לא הפסיק לצלצל, ועלייה נרשמה גם במספר הפניות שהגיעו במייל.
מרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית בשרון הוקם כדי לסייע ולתת תמיכה מעשית ורגשית לנפגעות ולנפגעים וללוות אותם בהתנדבות, 24 שעות ביממה במשך כל השנה.
"בעקבות הקמפיין העוצמתי metoo# נכנסנו לעידן חדש. אי אפשר לחזור אחורה למחשבה ש'אצלנו זה לא קורה', שמדובר בנשים בודדות או שהטרדה מינית קשורה ללבוש פרובוקטיבי ולהתנהגות 'מופקרת'", אומרת בטי מרטין-קורן, מנהלת המרכז. "זו תופעה כל כך רחבה, שאי אפשר להישאר אדישים אליה ולכן האחריות למניעתה היא על כולנו - כאנשי חינוך, כהורים, כבעלי עסקים וכבני אדם.
האחריות של כולנו היא לוודא שאנחנו מייצרים אקלים בטוח, שאנחנו מחנכים את ילדינו ליחסים שמבוססים על כבוד הדדי, על הסכמה חופשית ועל תקשורת פתוחה. כאשר אנחנו רואים, שומעים או יודעים על מישהו שנפגע או פוגע, אסור לנו להישאר אדישים לכך או חמור מכך - להיות שיפוטיים. עלינו לעשות משהו למנוע או להפסיק את הסיטואציה, כי רק אם כולנו ננקוט עמדה של חוסר סובלנות כלפי אלימות מינית על ביטוייה השונים - נצליח לקדם את השינוי החברתי שכולנו מייחלים לו".
יוהנה לוי, מתנדבת במרכז, שנפגעה מינית לפני כ-20 שנה ונתמכה על ידי מתנדבי המקום, מספרת כי "אם המרכז לסיוע לא היה קיים, אני לא יודעת אם היינו מדברות היום. מי שנפגעה ונחשפה למרכזי סיוע, מגלה פתאום שהיא לא לבד ומבינה שזה קורה כמעט לכל אחת, בכל מצב. אני לא מופתעת מכמות התלונות שזורמות למרכז בעקבות הקמפיין, אני מופתעת מהתגובות הקיצוניות של הסביבה, התומכות בפוגעים ולא בנפגעים. לצערי, זכיתי לפגוש גברים ונשים שנפגעו, אך נקטו בגישת ההשתקה, שמשמרת את ההטרדות והתקיפות המיניות. אני מאמינה שצריך לדבר ולהציף את התופעה".
מה את אומרת על הקמפיין?
"אני חוששת שזה טרנד אופנתי שיחלוף מהר. אני שמחה על כך שהרבה אנשים נחשפים ומספרים את סיפורם, מהסיבה שזה יכול להביא למיגור התופעה ולהעלאת רמת המודעות ושינוי הסטיגמה על הנפגעות והנפגעים. כמי שחוותה תקיפה מינית, אני קוראת לאנשים לפנות למרכז ולקבל עזרה. כשפניתי למרכז בזמנו, קיבלתי תמיכה נכונה וטיפול המתמחה בתקיפות מיניות וחשוב שהטיפול יהיה מותאם לסוג הפגיעה. זה המענה שאנחנו נותנים כאן. יש כאן הרבה מתנדבים שישמחו לעזור למי שנפגע ועבר תקיפה מינית כזו או אחרת".
לדבריה, פעילות המרכז מתוקצבת ברובה (70 אחוז) מתרומות והשאר מגיע ממימון ממשלתי, ו"לאור הפניות הרבות, צריך להגדיל את התקציב, כיוון שזה המקום היחיד שנותן מענה הולם לנפגעי תקיפה מינית. בנוסף, צריך להעלות את המודעות לנושא על ידי חינוך והסברה מינית לילדינו".