צילום אילוסטרציה: shutterstockצילום אילוסטרציה: shutterstock
צילום אילוסטרציה: shutterstock
לפני כשנתיים יזם שר החינוך, נפתלי בנט, קמפיין לעידוד לימודי המתמטיקה, במסגרתו תלמידים מקבלים תגבור בתחום. עם תחילת השנה קיבלו כ-500 משפחות בהרצליה מכתב מטעם העירייה המבשר על כך שילדיהם נבחרו להשתתף ב"מועדון החמש", תוכנית הנועדה לעודד ולתמוך בתלמידים המבקשים להצטיין במתמטיקה החל מכיתה ח'. אלא שלצד הבשורות המשמחות, הורים רבים כועסים שהרישום לתוכנית מותנה זו השנה הראשונה בתשלום של 250 שקלים.
אמש (ג') נערך כנס של "מועדון החמש" בו השתתפו הורים לילדים מכלל חטיבות הביניים והתיכונים בעיר וכן מנהל אגף החינוך, ד"ר יעקב נחום. במהלך הכנס הבינו ההורים כי בשנה שעברה משרד החינוך מימן את השעות לתלמידי כיתות ח', אך השנה הוא לא מוכן לממנן ולכן העירייה היא זו שצריכה לשאת בעלויות, ולכן נדרשו ההורים להשתתף בתשלומים.
"ד"ר יעקב נחום אמר כי תלמידים שהתקבלו ל'מועדון החמש' היוקרתי, יתקבלו ל-5 יחידות בתיכון. לפיכך, משתמע מדברי הד"ר כי מי שיש ביכולתו לשלם, וכמובן שבתנאי שהילד שלו בעל מוטיבציה ויכולת, יקבל כרטיס זכיה בבפיס. ואילו מי ש'אין לו', או שמרגיש שנמאס לו לבקש ולקושש עזרה סוציאלית מהעירייה, אזי הילד שלו לא יזכה להימנות על המועדון היוקרתי הזה ודינו לסיים תיכון עם מתמטיקה 3 או 4 יח"ל. זה עניין חברתי ממדרגה ראשונה".
טענה נוספת שהשמיעו ההורים קשורים לעובדה כי משרד החינוך גובה את תשלומי התל"ן (תוכנית לימודים נוספת) בסך אלפי שקלים לשנה, ולכן אין זה תקין לדעתם שייגבו סכומים נוספים על תוכניות התגבור. "האם זה תקין שמשרד החינוך גובה אלפי שקלים מכל הורה עבור תל״ן, שאמורים לכסות פעילויות כאלה ואחרות, ואחר כך עוד מעיז להתיר לעירייה לגבות 'במקומו' סכומים נוספים?", תוהה אחד ההורים. "האם זה לא בניגוד להנחיות חוזר מנכ"ל משרד החינוך. האם זה לא מחייב אישור ועדת החינוך?".
חגית אבירם, מנהלת מחלקת על יסודי בעירייה, הסבירה כי הגבייה היא סוג של דמי רצינות שהעירייה גובה מהתלמידים לתוכנית העירונית, בה הם מקבלים תגבור בקבוצות קטנות עד 25 תלמידים 3 שעות בשבוע. "אין מצב בו תלמיד מתקשה בתשלום ולא ניתן לו מענה ברשות. גם בשנה שעברה גבתה הרשות דמי רצינות של 250 שקלים. תלמידים שלא שילמו מכל מיני סיבות המשיכו ללמוד בתוכנית".
מעיריית הרצליה נמסר: "מיזם 'מועדון החמש' נולד לפני כ-3 שנים מתוך תפיסה של שוויון הזדמנויות בחינוך ומצוינות אישית. ללא קשר למדיניות משרד החינוך שהחלה הרבה אחרי.
"אגף החינוך, באמצעות מרכזי הלמידה העירוניים ובשיתוף מנהלי בתי הספר, מאתר תלמידים, החל מכיתות ח', שלהם פוטנציאל ומוטיבציה ללמוד 5 יח"ל במתמטיקה ובפיסיקה. הפעילות מתבצעת אחרי שעות הלימודים. התהליך נועד לצמצם את תופעת השיעורים הפרטיים. 'מועדוני החמש' לומדים3 שעות שבועיות לאורך השנה כולה והעלות מסתכמת ב 250 שקל לכל השנה. סכום פעוט ביחס לעלות של שיעור פרטי יחיד. עיריית הרצליה מסבסדת תלמידים המתקשים לשלם.
פרסום ראשוני: 16:32 , 15.11.17