למרות מחאת החרדים, השאטלים החלו לפעול בשבת האחרונה בהרצליה. מאות בני נוער וגם מבוגרים פקדו במהלך השבת מדי מחצית השעה, בין השעות 16:00-08:00, את נקודות האיסוף של השאטלים שהופעלו על ידי העירייה לחוף הים ולאתרי הבילוי.
"קווי לילה? יופי, אבל למה לא בימי שישי?" נסיעה ראשונה לאוטובוס השבת בראשל"צ
בציבור החילוני הביעו סיפוק רב לנוכח היוזמה החדשה. ליאת, סטודנטית במרכז הבינתחומי, סיפרה כי ההסעות מקלות עליה ועל חברותיה להגיע לחוף הים. "בכל פעם אנחנו מחפשות מי מאיתנו תוכל לארגן רכב ולאסוף את כל החבר'ה", סיפרה, "ההסעה הייתה מצוינת והיא משרתת בעיקר אותנו, הצעירים, שלא תמיד יכולים להתארגן על רכב וגם זה די סיפור למצוא חנייה".
אלא שהיוזמה של ראש העירייה, משה פדלון, מקוממת מאוד את הציבור החרדי בעיר. מאות חרדים התכנסו בשישי האחרון לעצרת תפילה כמחאה על היוזמה, ברחבת בית הכנסת הגדול ברחוב סוקולוב פינת בן גוריון בעיר, כאשר בראש העצרת עמד הרב הראשי להרצליה, הרב יצחק יחיאל יעקובוביץ', חבר מועצת העיר מסיעת "גשר", אלעד צדיקוב, ורבנים משכונות נוספות בעיר. במהלך העצרת, נשא הרב הראשי דברים והביע את כאבו לנוכח חילול השבת והמשתתפים נשאו תפילה וקראו פרקי תהילים. מספר מפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתבו סיסמאות בנוסח: "השבת זועקת - אל תחללו אותי".
"העצרת נערכה בהתרעה של 36 שעות, כמעט ללא פרסום", סיפר צדיקוב השבוע, "זאת, לאחר ההחלטה שקיבל רב העיר, הרב יעקובוביץ שליט"א בהתדיינות עם כלל רבני השכונות, רבני הקהילות ומנהיגי הציבור התורני בעיר. תפקידה היה לעורר קול מחאה של הציבור התורני בעיר. מדובר בשבירת סטאטוס קוו למדינה שלמה".
כזכור, למחאה כנגד השאטלים הצטרף גם שר הפנים, אריה דרעי, שיחד עם רבה הראשי של העיר וחבר המועצה צדיקוב הפעילו על פדלון לחץ כבד לביטול היוזמה. אלא שלמרות הלחצים, השאטלים יצאו לדרך.
כעת טוען צדיקוב, כי בעקבות המחאה "זכה" לתגובות רועמות מהציבור החילוני. "מתקיים כאן שיח חירשים שהפער בו רק הולך ומחריף בין שני צדדים יקרים של אותו העם, כשהנושא האמיתי שמונח כאן הוא זהותה היהודית של המדינה. המעשה שהובל בהרצליה, פגע בזהות היהודית. גם אם "בער" לאפשר זאת, אזי מדוע בשם ובמימון העירייה ובכספי משלם המסים?".
יוזמת ההסעות נולדה לאחר שהעירייה בראשותו של פדלון משכה את הבג"ץ אותו הגישה מי שקדמה לו בתפקיד, יעל גרמן, שמטרתו הייתה להביא לכך שתופעל תחבורה ציבורית בשבתות. עם משיכת הבג"ץ, התחייב ראש העירייה כי יפעיל שאטלים לחופי הים בחינם, לתושבים.
חבר מועצת העיר מטעם מרצ, יוסף לונדון, מזהיר מפני החרפת המתח. "המשך ההתנגדות לתחבורה המידתית בשבת, תלהיט את הרוחות ועלולה לגרום למאבק בין הציבור החופשי לציבור הדתי. בשבוע שחלף, זיהמו את העיר בכרזות בגנות ההסעות. על העירייה לאתר את המזהמים ולהענישם בחומרה".
בינתיים, גם ברמת השרון השכנה החלה העירייה להפעיל בשבת האחרונה שאטלים לסינמה סיטי ולחוף הצוק, ללא תשלום. השאטלים יפעלו בין השעות 17:00-09:00, ויצאו מנקודות שונות ברחבי העיר.
מאחורי היוזמה עומד ראש העירייה, אבי גרובר, והיא אגב עברה, ללא כל התנגדות. "כל התושבים מוזמנים ליהנות מהשירות ולהגיע למקומות הבילוי בסופי שבוע באופן יעיל ונוח", אמר גרובר. "נמשיך להתחדש ולפתח שירותים נוספים לטובת התושבים".
פרסום ראשוני: 07:59 , 07.07.16