הקלישאה "זה לא נעים לראות גן סגור" חזרה גם השבוע בכמה גני ילדים בהרצליה בשל היעדר סייעת, סייעת מחליפה או גננת מחליפה. ביום שני פגשו ההורים וילדיהם שער נעול בארבעה גנים - ציפורן, שיבולים, סלעית וכחל (שנפתח באיחור לאחר שהגננת הקבועה הסכימה להגיע ביום החופשי שלה).
1 צפייה בגלריה
גן ציפורן. נותר ללא פעילות
גן ציפורן. נותר ללא פעילות
גן ציפורן. נותר ללא פעילות
(צילום: פרטי)
קראו גם >>>>
ביום שני בשעה 7 וחצי בבוקר גילו הוריהם של 22 ילדי גן ציפורן שהגן לא נפתח. התברר שהסייעת המחליפה חולה ולא הגיעה כדי לפתוח את הגן. לדברי אחת האימהות כשהגננת הגיעה מאוחר יותר היא הופתעה לראות שהגן סגור, ורק אז שמעה לראשונה שהסייעת חולה. על פי ההנחיות, הגננת לא הייתה רשאית לפתוח את הגן ללא סייעת.
"יש לנו גן נהדר גננת מדהימה וסייעת נהדרת, אבל מצב כזה לא יכול לקרות מבלי שמודיעים להורים מראש", אומרת אחת האימהות בגן, זה לא צריך לקרות אחרי שנה של בידודים וסגרים". לדבריה, ההורים הציעו לבקש מהסייעת הקבועה להגיע למרות שזה היום החופשי שלה, או לגייס סייעת מצוות הצהריים, לאחד את הילדים עם ילדי הגן הסמוך שבו הם נמצאים בצהרון. הורים התנדבו להישאר בגן ולהחליף את הסייעת, אך לא נענו. "חלק מהורים חזרו הביתה ונאלצו לוותר על יום עבודה. עד שעות הערב המאוחרות לא קיבלנו שום מידע על הצפוי ביום המחרת". הגן, אגב, נפתח כרגיל.
בקבוצת הווטסאפ של ההורים הרוחות געשו. "סוף סוף ההורים חוזרים לשגרת עבודה וכבר צריכים להפסיד יום עבודה והילדים שוב צריכים להישאר בבית בלי מסגרת? איך אין סייעות מחליפות?
ביום שלישי הגיע תורם של הורי גן סייפנים להישאר בבית. הגן, שמונה 26 ילדים בגילאי 4-5, חלקם ילדי החינוך המיוחד, לא נפתח כיוון שאחת משלוש הסייעות חלתה. "הייתי כבר בפתח הבית בשעה 7:26", מספרת אחת האימהות, "ואז הגיעה הודעה מהגננת. היו כבר הורים שהביאו את הילדים שלהם והמתינו מחוץ לשער הגן. ניסינו לדבר עם העירייה אבל לא קיבלנו מענה".
גן סייפנים הוא גן משולב שלומדים בו ילדים עם צרכים מיוחדים שזכאים לסל טיפולים, הכולל גננת לחינוך מיוחד שמגיעה שעתיים בשבוע. לדברי אחת האימהות לילד מהחינוך המיוחד, "הגננת מגיעה בימים מסוימים ובשעות מסוימות, היא לא יכלה להיכנס באותו יום לגן, והשעות האלה התבזבזו, ירדו לטמיון, ואי אפשר יהיה להחזיר אותן במועד אחר. נפלנו בין הכיסאות, והבן שלי ישב בבית במקום להיות בגן, בגלל שטות ובגלל שאין מענה מהעירייה".
לדברי רפי לוי, סגן יו"ר הנהגת ההורים היישובית, "יש בגנים בעיר מחסור בכוח אדם שהחריף בתקופת הקורונה. גם הגידול באוכלוסיה ובמספר הגנים העמיס על המערכת וצריך להגדיל את עתודת הסייעות. בבוקר שבו נודע על סגירת הגנים ישבו נציגי הנהגת ההורים עם בכירים בעירייה כדי למצוא פתרון. העירייה הציעה לשלם לסייעות יותר, אבל משרד האוצר סירב לאשר התשלום בטענה שדין סייעת בהרצליה כדין סייעת בשדרות, ועירייה עשירה לא יכולה לשלם יותר לסייעות שלה".
מהעירייה נמסר: "המשבר מאחורינו. עיריית הרצליה היא הראשונה בארץ שהצליחה להתגבר על המחסור בסייעות".