עיריית הרצליה מציינת גם השנה את אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה, בהתאם להנחיות הבריאות. האירוע המרכזי: הטקס העירוני לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה - "שירים שמורים" יתקיים ביום רביעי, 7.4, בשעה: 20:00, בהיכל אמנויות הבמה, רח' ז'בוטינסקי 15. (ניתן להירשם לטקס באתר העירוני). הטקס יועבר בשידור חי בעמוד הפייסבוק של עיריית הרצליה וברדיו הבינתחומי FM106.2.
1 צפייה בגלריה
מפגשי זיכרון בסלון בהרצליה
מפגשי זיכרון בסלון בהרצליה
מפגשי זיכרון בסלון בהרצליה
(צילום: דוברות עיריית הרצליה)
קראו גם >>>
זיכרון בסלון – מפגשים בסלון הבית עם ניצולי שואה או בני הדור השני והשלישי יתקיימו גם הם ביום רביעי, 7.4, בשעה: 20:00. המעוניינים לארח בסלון ביתם או להתארח בסלון של אחרים, ניתן להירשם באתר העירוני.
ייצוג השואה בקולנוע – רינת ריבק, חוקרת ומרצה בנושא ייצוגים קולנועיים של תהליכים היסטוריים. הרצאת זום שתועבר בספריה העירונית. מבט קולנועי על השואה – ייצוג השואה בקולנוע האירופאי, האמריקאי והישראלי יתקיים ביום רביעי, 7.4, בשעה 20:00. השתתפות ללא עלות. זימון יישלח בדוא"ל.

זיכרון בסלון – שואה בדממה: ערב לזכר כבדי השמיעה בשואה

יום רביעי, 7.4, בשעה 20:30, בסינמטק הרצליה.
לאורך השנים נפרשים בפנינו אינספור סיפורים על השואה: על אומץ וגבורה, על מוות, הישרדות ותקומה. סינמטק הרצליה יפנה את הזרקור לנושא לא מדובר: חוויותיהם של כבדי השמיעה בשואה.
הערב יעסוק בסוגיה דרך סיפורים על שואת יהודי אלג'יריה ושואת יהדות אירופה. באמצעות שיחות עם קולנוענים, יבררו מדוע נושא חשוב זה אינו מיוצג בקולנוע, וידגימו את האופן שבו האוֹמנות השביעית משתמשת בשקט ובהמולה כדי ליצור דימויים של אסון ואימה. משתתפי האירוע: דלית אבנון, שרה לנסמן, ישי אדר וד"ר שמוליק דובדבני. מנחת הערב: גלית רויכמן. הערב יונגש לחירשים ולכבדי שמיעה. הכניסה ללא תשלום ובהתאם לתקנות התו הירוק. (יש לשריין מקומות מראש באתר הסינמטק).
"זיכרון בסלון" בבית ראשונים – מפגש מרתק בין שורדת שואה לבין חוקר שורשי המשפחה.
מוזיאון וארכיון "בית ראשונים" בהרצליה יחד עם שורדת השואה, שוש טריסטר וחוקר שורשי המשפחה ואחראי הארכיון במוזיאון, צח אוריין אוראץ', עורכים ביום השואה הקרוב אירוע התייחדות במסגרת זיכרון בסלון. שילוב ייחודי בין מפגש מרתק עם שורדת שואה לבין חקר שורשי המשפחה (גנאלוגיה) ככלי לזיכרון והנצחה. במהלך המפגש עם טריסטר יוצג חלק קטן מאוסף עבודות האמנות שציירה, המתעדות את רשמיה מאותה תקופה אפלה במהלך השואה.
בנוסף, יסופר כיצד מצאה ניצולת אושוויץ, המתגוררת בתל אביב, אח אבוד בארה"ב אחרי כשבעים שנה. בעזרת הידע שצבר חוקר שורשי המשפחות, צח אוריין, הם ילמדו איך ניתן לשחזר את שורשי המשפחה שלנו ולמצוא קרובים אבודים. ניתן להירשם באתר העירוני.
שואה, עיצוב וזיכרון | פורטפוליו
יום רביעי, 7.4, בשעה 20:00, במרכז תאו, רח' וינגייט 168, הרצליה.
מרכז תאו לתרבות ואמנות מזמין את הקהל למפגש לציון ערב יום השואה, בשיתוף עם מגזין פורטפוליו. למתג • לאייר • לספר מיתוג המפלגה הנאצית, יומנה של אנה פרנק בגרסת רומן גרפי: שואה, עיצוב וזיכרון. מנחים: יובל סער וחגית פלג רותם. יומנה של אנה פרנק הוא אחד הספרים הנקראים ביותר בעולם, שזכה לאינספור גרסאות בכל פורמט אפשרי: קולנוע, טלוויזיה, תיאטרון ואמנות חזותית. בשנת 2017 יצא לאור היומן הגרפי (הוצאת דביר, 2017) שיצרו דוד פולונסקי וארי פולמן, היחיד שאושר על ידי קרן אנה פרנק. ״החשש שלי היה שנקבל ביקורת על התערבות יתר ביומן, אבל אם כבר קיבלנו ביקורת, זה היה ההפך, שיכולנו לקחת יותר חופש יצירתי״, מספר המאייר דוד פולונסקי, שיתארח במפגש שיתקיים בערב יום השואה, ויספר על האתגר הגדול: ״איך שני גברים מבוגרים יכולים לדבר בקול של ילדה במחבוא באמסטרדם״.
האופן שבו זיכרון השואה מקבל ביטוי חזותי נוכח, אולי יותר מכל, בסמל צלב הקרס עם הצבעוניות של שחור, אדום ולבן. ״גם מבחינה מיתוגית המפלגה הנאצית הייתה מסודרת ומנומקת להחריד״, אומר העיתונאי והמעצב עודד בן יהודה, שיתארח אף הוא במפגש. כבר ב־1936 הוציאה המפלגה הנאצית ״ספר מותג״ שמפרט את השפה החזותית שלה – הלוגו, הפונטים, הצבעוניות. ״כך נורמל הרוע״, עם כרזות וספרים שהצליחו לבסס מותג חזק שסחף מיליונים, עם לוגו פשוט וטיפוגרפיה נוקשה ואמוציונלית כאחד. כניסה חופשית בהרשמה מראש. לבעלי דרכון ירוק על פי התו הירוק. ניתן להירשם באתר תאו.

אלף ניצולי שואה בהרצליה

בהרצליה מתגוררים כיום למעלה מ-1,000 ניצולי שואה, מהם כ-800 מטופלים במחלקה לרווחת האוכלוסייה המבוגרת.
לאורך השנה העירייה מציעה לניצולים מגוון שירותים ופעילויות. בהם למשל, שני מועדונים חברתיים, "בית מורשת" ומועדון מופת. רבים גם חברים ב"קהילה תומכת" ונהנים מחיבור ללחצן מצוקה, שירותי רפואה ותיקוני בית קלים.
השנה נוספו פרויקטים חדשים לניצולי שואה – "שבת מתוקה", "ידידים במדים" ובהמשך "אופק עד הבית".
שבת מתוקה- פרויקט במסגרתו מגיעים מתנדבים לניצולי שואה מידי יום שישי ומעניקים להם מארז עם חלות שבת, ומוצרי מזון נוספים.
ידידים במדים- פרויקט של משרד הרווחה שהחל לפני כחודשיים במסגרתו מאמצים חיילי יחידת המודיעין כ- 25 ניצולי שואה ומסייעים להם במגוון תחומים בהם זקוקים לעזרה. הפרויקט צפוי עוד לגדול במהלך השנה.
בימים אלה קם פרויקט נוסף של משרד הרווחה – "מתחברים". במסגרתו 100 ניצולי שואה יחוברו מביתם למועדון דיגיטלי שיפעל 6 ימים בשבוע מבוקר עד ערב. החיבור באמצעות הטלוויזיה הביתית ובעזרת חברת "יוניפר".