ועדת הכספים בעיריית הרצליה החליטה להעלות את שיעור הארנונה לפי עדכון משרד הפנים ב- 1.1% בלבד. באופוזיציה טוענים כי מדובר בטעות גדולה: "בתקופת בה מתמודדות משפחות ומתמודדים עסקים קטנים ועצמאים על קיומם, לא מעלים להם את המסים אלא עוזרים להם".
עליה בשיעור 1.1%עליה בשיעור 1.1%
עליה בשיעור 1.1%
(צילום: הרצל יוסף))
חבר מועצת העיר, אייל פביאן ("החופש לבחור") נימק מדוע החליט להציע נגד העלייה המתוכננת: "העלאת מסים בתקופה הנוכחית 'תהיה טעות גדולה'. בתקופה קשה כזו לא מעלים מסים מכל הסוגים - להפך, מורידים מסים ומזרימים כסף לאזרחים ולמשק. רשויות הן יותר חזקות ממשפחות ועסקים קטנים. זאת עובדה, לכן בתקופת בה מתמודדות משפחות ומתמודדים עסקים קטנים ועצמאים על קיומם, לא מעלים להם את המסים אלא עוזרים להם לעבור את התקופה הקשה.
אייל פביאןאייל פביאן
אייל פביאן
(צילום: דני שביט)
"בישיבת ועדת הכספים של העירייה שהתקיימה אתמול (ראשון א.א) אחר הצהריים התקיימו דיון והצבעה בנושא, אשר יובא להצבעה בישיבת מועצת העיר הקרובה - גם בה נצביע נגד ומאותן סיבות.
"מדובר על מנגנון תעריפי הארנונה המתעדכן מדי שנה ומכונה "הטייס האוטומטי", על פיו על הרשויות המקומיות לייקר את הארנונה בשנת 2021 ב-1.1% -מהלך שלטעמנו יש להימנע ממנו בשנים קשות אלה".
בתגובה לקריאות שלא לאשר את צו הארנונה 2021, מסר מנכ"ל העירייה יהודה בן עזרא: ידוע, משרד הפנים הוא שעדכן את הארנונה בשנת 2021 בשיעור של 1.1% - בצו ארנונה המחייב את הרשויות המקומיות. ועדת הכספים של עיריית הרצליה החליטה אמש להביא לאישור מועצת העיר את צו הארנונה כפי שהוא, מתוך ההבנות והטעמים הבאים:
"משבר הקורונה הביא עמו גם מיתון כלכלי עמוק - בשנה הקרובה צפוי הציבור לסבול מאבדן הכנסות לרשות ומצמצום תקציבי המדינה בכל תחומי החיים. כולנו מבינים היום שמשבר זה עדיין לא מצוי מאחורינו - הוא עדיין מתרחש ואין לדעת לאן יוביל.
יהודה בן עזרא, מנכ"ל העירייה בהסבר מנומקיהודה בן עזרא, מנכ"ל העירייה בהסבר מנומק
יהודה בן עזרא, מנכ"ל העירייה בהסבר מנומק
(צילום: עיריית הרצליה)
"על מנת לסבר את האוזן, נבהיר: היום התשלום למ"ר בדירת מגורים ממוצעת עומד על 60.57 ש"ח למ"ר, התעריף החדש, שקבע משרד הפנים, עומד על 61.24 ₪ למ"ר. כלומר – הפרש של 0.67 אגורות בלבד למ"ר, הפרש זה מהווה תוספת של כ- 60 עד 80 שקלים לכל בית אב – בעוד שעבור הרשות מדובר בהכנסה מצטברת של כ – 7 מיליון ₪ החוזרים אל ציבור התושבים בדמות שירותים חיוניים ואיכותיים של ניקיון, חינוך, תרבות, ספורט, תשתיות עירוניות ועוד.
"עיריית הרצליה משקיעה תקציבים רבים של מיליוני שקלים בסיוע לאוכלוסיות רווחה, לקשישים, לניצולי שואה, לילדים ממשפחות מעוטות יכולת ועוד. אולם, היות והעירייה דוגלת במדיניות של "סבסוד הנצרך ולא סבסוד המצרך" אין בכוונתנו לפעול באופן גורף כלפי כלל האוכלוסייה, כמו למשל בעת משבר הקורונה, כשמדינת ישראל חילקה 500 ש"ח באמצעות ביטוח לאומי לכל ילד, מבלי לבדוק את מצבם הסוציו אקונומי של המשפחות חולקו כספים למשפחות אמידות ועשירות בעוד משפחות אחרות הופקרו למצוקה.לכן, חשוב להדגיש כי כן נמשיך וניתן הנחות וסיוע פרטני לתושבים שידם אינם משגת, שלדאבון לב מספרן הולך וגדל, על פי תבחיני ועדת ההנחות בארנונה שיותאמו לנוכח התקופה.
במקביל – על מנת להמשיך ולהניע את הפעילות הכלכלית בעיר ולאפשר שמירה על מעגלי התעסוקה ומקורות העבודה של התושבים, גיבשה העירייה תכנית הכוללת שורה של הקלות ומתן פטורים לסוחרים הפועלים בעיר, בהם: פטור מארנונה לשלושה חודשים, הנחות באגרות שילוט, פטור משכ"ד לנכסים בבעלות העירייה, סיוע בפרסום ושיווק ועוד.
"לאור המצב, ניראה כי הקריאה להפחתת הארנונה מהווה אקט פופוליסטי, שאולי עשוי לחסוך כמה עשרות או מאות שקלים בשנה לכל בית אב ועסק, אבל ייצור פגיעה עמוקה באפשרות של הרשות להמשיך ולתת באמצעות כספים אלו שירותים איכותיים וחיוניים לתושבים.לכן, כעירייה אחראית, הנערכת בימים אלו לאבדן הכנסות מאסיבי בצל משבר הקורונה והמעוניינת להמשיך ולתת שירות מטבי לתושבי העיר - אנו מצפים ממועצת העיר לאשר את צו הארנונה במלואו, ומתושבי הרצליה – לקבל בהבנה החלטה חשובה זו".