"הרבה מהשירים שלי נכתבו על אח שלי הגדול שהוא שונה. בעל צרכים מיוחדים. הכאב הוא כאב, התממודדות, לא משנה מאיפה הוא הגיע. הרבה שירים שאנשים מכירים נכתבו אליו ועליו , זה נושא שמאוד מעסיק אותי, כמו מכתב לאחי. המון מחשבות על העתיד למשל. על דאגות, דברים שמעסיקים אותך. זה חלק מרכזי בחיים שלי, אחי הוא מרכזי בחיים שלי", אומר עילי בוטנר שהגיע לקחת חלק בפרויקט אותו יזם האמן הרב תחומי שים אדרי, מעצב הבית של חברת שכטר בוטיק, תחת השם "שונה זה שווה".
שונה זה שווה. צילום: איליה מלניקובשונה זה שווה. צילום: איליה מלניקוב
שונה זה שווה. צילום: איליה מלניקוב
(שונה זה שווה. צילום: איליה מלניקוב)
אדרי מכיר את הנושא מקרוב. ביתו בת ה-3 אלמה, אחות תאומה לאסיה, אובחנה על הרצף האוטיסטי. מאותו יום דואגים הוא ובן זוגו טל ליצור עבורה סביבה חמה, תומכת ונורמטיבית ככל שניתן, לצד הגברת המודעות בקרב הקהל הרחב. זו השנה השנייה בה מקדם אדרי פרויקט, בסיומו מועברות ההכנסות כתרומה. השנה עיצב אדרי סדרת כריות שבמרכזן עיצב לוגו בצורת עין פתוחה ובמרכזה לב שנרקם בכל כרית.
"כשמדברים על שונה זה שווה זה עלול לבלבל אותנו, להיות שווה זה לא אומר לקבל הכל כמו כולם, כל אחד צריך לקבל משהו אחר. ומהמקום הזה אנחנו מתבלבלים. שיוויוןאמיתי הוא לראות את כל אחד עם הייחודיות שלו והצרכים הספציפיים והנפלאים שלו. בגלל זה תמיד מצחיק אותי שאומרים שילדים שצרכים מיוחדים, כי כל צורך של ילד הוא מיוחד וכל צורך של מבוגר הוא מיוחד. אבל יש אנשים וילדים שזקוקים למידה גדולה יותר של הכלה וסובלנות ואמפטיה מהסביבה", אומרת פאולה רוזנברג שנרתמה לטובת צילומי הפרויקט.
פאולה רוזנברג, שונה זה שווה. צילום: איליה מלניקובפאולה רוזנברג, שונה זה שווה. צילום: איליה מלניקוב
פאולה רוזנברג, שונה זה שווה. צילום: איליה מלניקוב
(פאולה רוזנברג, שונה זה שווה. צילום: איליה מלניקוב)
"בתור הומו תמיד הייתי ילד שונה ותמיד אני שונה ואני אוהב להיות שונה", אומר מעצב האופנה יואב מאיר, "אני בעד שיבינו שכולם שונים. אין אדם שהוא אותו דבר, ברגע שתהיה ההבנה הזו שכולם שונים בעצם יהיה יותר קל לקבל את השני. הבן של חברה הכי טובה שלי הוא אוטיסט אז אני מחובר מאוד לנושא. הלוואי שנחיה ביחד".
יואב מאיר, שונה זה שווה. צילום: איליה מלניקוביואב מאיר, שונה זה שווה. צילום: איליה מלניקוב
יואב מאיר, שונה זה שווה. צילום: איליה מלניקוב
(יואב מאיר, שונה זה שווה. צילום: איליה מלניקוב)
"אני בוחרת לראות בשונה את הדבר היפה ואת הדבר השווה", אומרת רותי ברודו, "שונה זה תמיד מעניין ומאתגר, יפה ועמוק יותר כי לא מובן מאליו, גם אם מישהו חושב אחרת".
פרוייקט "שונה זה שווה" כולל כריות במגוון גדלים ב 300שח, 350שח, 400שח, והדומים ב 1570 שח. להשיג ב'שכטר בוטיק' רחוב הרצל 65 בתל-אביב. ההכנסות יועברו לעמותה לילדים בסיכון-מרכז לטיפול וחקר באוטיזם.