לא רק קורונה: בן שבעה חודשים מאושפז במצב קשה ביחידה לטיפול נמרץ ילדים במרכז הרפואי מאיר מקבוצת הכללית בעקבות שימוש במכשיר אדים ביתי שנמצא נגוע בחיידק הלגיונלה.
"הורים יכולים לפספס מחלות אחרות""הורים יכולים לפספס מחלות אחרות"
"הורים יכולים לפספס מחלות אחרות"
(צילום המחשה: שאטרסטוק)
התינוק מאושפז מזה עשרה ימים לאחר שסבל מחום במשך עשרה ימים. ההורים פנו למרפאה כדי לבדוק האם התינוק חלה בקורונה אך נמצא שהם לא עונים על הקריטריונים.
לאחר התייעצות טלפונית עם רופא הילדים החליטו להשאר בבית ולראות האם משתפר מצבו של התינוק.
מאחר ולא היה שיפור והתינוק סבל מקשיי נשימה החליטו להשתמש במכשיר אדים הנפוץ כמעט בכל בית שבו ילדים צעירים. לבסוף, הגיע התינוק אל מיון הילדים במאיר.
ד"ר דגנית כהן אדםד"ר דגנית כהן אדם
ד"ר דגנית כהן אדם
(צילום: רמי זרנגר)
ד"ר דגנית אדם כהן מנהלת היחידה לטיפול נמרץ ילדים במרכז רפואי מאיר מקבוצת כללית מספרת "כשהתינוק הגיע אלינו הוא סבל מקוצר נשימה, חום, סטורציה נמוכה ומדדי דלקת בשמיים. לאחר ששללנו קורונה ערכנו בדיקות נוספות והתעורר החשד שמדובר במחלה זיהומית סוערת שאומת כשחזרו הבדיקות והבנו שמדובר בליגיונלה. לאחר ששוחחנו עם ההורים שיערנו שהמקור של החיידק הוא במכשיר האדים. דגימות מהמכשיר נשלחו למעבדה ונמצא כי אכן מדובר בחיידקי ליגיונלה הנמצאים במכשיר בכמות רבה מאד"
מחלת הלגיונלה מתבטאת בדלקת ריאות, הנגרמת על ידי חיידק המצוי בעיקר במקורות מים, ומתרבה באופן מואץ במים עומדים. מדובר במחלה התוקפת ילדים רק במקרים נדירים מאד אולם בעקבות מקרים דומים בעבר הוציא משרד הבריאות הנחיה שלא להשתמש במכשיר אדים כלל.
ד"ר אדם כהן מוסיפה: "בגלל החשש מקורונה עלולים לפספס מחלות אחרות, קשות לא פחות ואפילו יותר. אני מבקשת מהורים שמכירים את התנהגות ילדיהם בשגרה לשים לב ולהיות ערים לשינויים ולפנות אם צריך לבדיקת רופא"