במאמר קצר זה אנו נעמוד על הקשר ההדוק בין נוטריון הרצליה לעסקים. במבט שטחי הקשר בין נוטריון הרצליה לעסקים אינו כה ברור. הרי הנוטריון הינו עורך דין שמאמת מסמכים, רבים מהם יפויי כח לצורך נטילת משכנתא. אז מה מה הקשר בינו לבין עסקים. התשובה היא בקצרה שהקשר בין הנוטריון לעסקים הוא קשר הדוק ביותר. אולם לפני שנבאר זאת חשוב לתת הבהרה בסיסית וחשובה. באומרנו נוטריון הרצליה אין כוונתנו לנוטריון שונה מהנוטריון ה"רגיל" שאנו מכירים. מדובר באותו נוטריון. הדיבור "נוטריון הרצליה" הוא מונח השגור בפי הבריות וכוונתו היא לציין נוטריון שמשרדו נמצא בהרצליה. כלומר נוטריון המנהל את עסקיו בעיר הרצליה. לפני שנכנס לעובי הקורה, מן הנדרש לבאר מהו נוטריון ומהם תפקידיו.
אילוסטרציה. צילום: pixabay אילוסטרציה. צילום: pixabay
אילוסטרציה. צילום: pixabay
(אילוסטרציה. צילום: pixabay )
אז מהו נוטריון הרצליה?
נוטריון הרצליה הוא בראש ובראשונה עורך דין. לא סתם עורך דין, אלא עורך דין שעסק עשר שנים ברציפות לפחות בעריכת דין ושאין לו כל עבירות אתיקה. כמו כן, על עורך הדין לעבור השתלמות מיוחדת שאת מתכונתה קובע משרד המשפטים ובמסגרתה לומד עורך הדין את מקצוע הנוטריון. בתוך ההשתלמות מתפרסם שמו של עורך הדין ברשומות ואם אין התנגדות למינויו כנוטריון, הוא מוסמך לשמש כנוטריון ומקבל רשיון נוטריון. נוטריון הרצליה מבצע מספר רב של פעולות כגון אימות חתימה, אימות צוואות, אימות חיים, אימות תצהיר, אישור הסכם ממון לפני נישואין, אימות תרגום ועוד כהנה וכהנה פעולות שחוק הנוטריונים ותקנות הנוטריונים מסמיכים את נוטריון הרצליה לבצע.
כיצד קשור נוטריון הרצליה לעסקים ?
כפי שציינו לעיל, ישנן פעולות רבות שנוטריון הרצליה יכול לבצע במסגרת סמכויותיו כנוטריון, בתוכן אימותי חתימה ואימות תרגום. עסקים רבים נדרשים לאימות חתימה ולאימותי תרגום. לדוגמא, כאשר חברה רוצה להסמיך גורם מסוים לשמש מיופה כח שלה בחו"ל, עליה לחתום על יפוי כח ועל יפוי הכח להיות מאושר על ידי נוטריון. דוגמא נוספת הקשורה לזו שצוינה היא, שגם יפוי הכח צריך להיות מתורגם לשפת המדינה הרלוונטית בחו"ל ולעתים קיימת דרישה שהנוטריון יאמת את תרגום יפוי הכח לאותה שפה (לדוגמא, אנגלית, ספרדית איטלקית וכו'). אם כן, כאשר עסקים זקוקים לאימותי חתימה או לאימותי תרגום לצורך ביצוע פעולות משפטיות הקשורות לעסקיהם, הם ניגשים לנוטריון. עסק הממוקם בהרצליה יפנה בדרך כלל אל נוטריון הרצליה.