אל תזוזו, תמשיכו לעצור, להתבונן ולהבחין.
אל תזוזו, כמו כשיש לכם איזו דבורה מזמזמת סביב הראש או חרק שמטפס לכם על הגב - תעצרו רגע, תמשיכו לעמוד במקום בדריכות. אני רוצה לומר לכם משהו חשוב.
זוכרים את הטור הקודם? את כל הדברים שאותם אנו נוטים לקחת כמובן מאליו? אז יש עוד דבר, שמתרחש ממש השבוע - חנוכה. כמה שנים אתם כבר חוגגים את החג הזה? ממתי אתם זוכרים את ההסבה המשפחתית במטבח הבית, של אמא, אבא, סבא, סבתא, או שלכם עצמכם? 20 שנים? 30? ואולי כבר 60 שנים שאתם מציינים את החג הזה כל שנה?
אז תעצרו רגע, אני רוצה לגרום לכם לחוות את החג הזה מחדש, כמו בפעם הראשונה, אך לא כחוויית ילדות אלא כחוויה של בוגר שפוגש במהות החנוכה כבראשונה.
חנוכה. צילום: pixabayחנוכה. צילום: pixabay
חנוכה. צילום: pixabay
זה יהיה נס החנוכה הפרטי שלכם. ומהו אותו הנס הפרטי שלכם?
אולי תיטעו בלחשוב שלכל אחד מכם יש את הנס הפרטי שלו, כל אחד ותפילתו הייחודית, אך למעשה, אין זה כך.
כל ה"ניסים" הפרטיים עליהם אתם חושבים, אינם אלא אותו הדבר בדיוק - והנה הוא לפניכם - הפרשנות הרוחנית לנס חג החנוכה:
"לרוח חג החנוכה יש אינסוף פרשנויות רוחניות. אין רק אחת, אין אחת חשובה יותר או אחת חשובה פחות, וזוהי כשלעצמה פרשנות, האינסוף הזה, של הפרשנויות".
ובכל זאת?
"אינסוף פרשנויות כמו אינסוף לבבות של אנשים המקדשים את החג, המקדשים את הדלקת הנרות, המקדשים את בבואתם המשתקפת אל מבעד לנרות.
"מי אתם מבעד לאותם הנרות? מי אתם מבעד ללהבות? כל פעם שאתם מדליקים נר, חישבו על כך: אתם השמש. אתם אלו אשר מדליקים את הנר, את החנוכיה, ויותר מכל: את המשואה בחייכם שלכם.
"זוהי לכם קודם כל בחירה, בחירה להדליק את נר חייכם בדיוק כפי שבחרתם להאיר את אור נשמתכם כשבאתם להתגלם כאן הלכה למעשה בגוף.
"ואז, הגעתם. מה אתם עושים כאן? מהו האור, מהי המתנה שהבאתם בבואכם לכאן? ובקצרה: מהו האור שאתם בוחרים להביא לחייכם שלכם, לחיי אחרים ולחיי החברה האנושית, לחברת אם כל חי ואל חברת הטבע שאתם נוצרתם לתוכו?
"איזה נר בוחרים אתם להדליק היום בחייכם?"
אם כך, מדוע זה נס חג החנוכה?
"זהו לא נס, לפי ראיית המבט של האלוהות. ומדוע אין זה נס? כיוון שבבחינת האלוהות לא מתקיימים ניסים, כיוון שכל דבר בו נוגע האלוהי הוא אפשרי. לאלוהות אין מגבלות, וכתוצאה מכך המילה 'נס' אין לה מקום קיום. אתם הם אלו אשר מכנים את כל מה שלא אפשרי בבחינתכם כ'נס'. אתם יוצרים את התפישה הזו שלאלוהי ישנן מגבלויות. לכן, מבחינתכם המילה 'נס' מייצגת כל מה שהוא לא אתם, לא ארצי ובגדר הבלתי האפשרי.
"היפכו את המשמעות אותה אתם מכירים זה עשרות בשנים. הנס הגדול ביותר שלכם הוא לא להאמין שקיימים ניסים אלא שהכל יכול וכן מתקיים. זהו ה'נס'.
"וכשכולכם תאמינו במציאות הזו, המילה 'נס' לא תהיה כה נשגבת כי אז כל מה שהאלוהות יכולה ליצור יש מאין - יקרה. בדיוק כפי שאתם נוצרתם יש מאין. אתם ההוכחה החיה.
"לכן ראו את ימי החג, תנו להם את המשמעות המסורתית שאתם נותנים לה זה עשרות בשנים - אך זיכרו מעל כל זאת - שהכל בידיים שלכם. לכם ניתנה הבחירה לא להאמין בניסים".
"ולכן חברים, בואו נהיה השמש גם בחיינו כל השנה, נתחיל ברוח החג. נקדיש כל יום, כל נר למשואה אחרת בחיינו - איזו כוונה תיצרו בכל אחד משמונת הימים?
חישבו שנית: נס גדול היה פה? נס גדול קיים פה! והוא בידכם".
חג אורים שמח!
יפעת סנטו - מלווה בתהליכי התפתחות, מודעות ושינוי דרך תקשור.
מוזמנים להגיב, לשלוח שאלות ולהתייעץ – 054-3339791 או במייל או בפייסבוק
פרסום ראשוני: 12:24 , 13.12.17