מתי בפעם האחרונה התחלתם משהו חדש? אולי משרה חדשה? לימודים? עברתם דירה? השתחררתם מהצבא? נולד לכם ילד?
הרבה פעמים כשאנשים נמצאים על סף של התחלה חדשה, רצויה ככל שתהיה או לא, יש להם חששות מאיך זה עשוי להיות עבורם, במיוחד אם זה משהו שהם עדיין לא עשו בעבר וזו היא להם הפעם הראשונה.
התחלה חדשה. צילום: pexlesהתחלה חדשה. צילום: pexles
התחלה חדשה. צילום: pexles
התחלות חדשות מלוות בחוסר ידיעה, אי ודאות ולחץ. לאחרים מתווספות גם תחושה שהם מתחילים מאפס, שהם חסרי ניסיון בנושא ותוך כדי כך גם חסרי אונים וחסרי ביטחון ביחס למקום הזה של להתחיל משהו מההתחלה. זה מובן וטבעי להרגיש כך.
לכל האנשים הללו אני מזכירה מספר דברים.
הדבר הראשון הוא שאתם צודקים - במובן הזה שאתם נמצאים כרגע בהתחלה. או יותר מדויק: עוד אחת מההתחלות של החיים שלכם. יהיו לכם עוד הרבה התחלות. אולי ללמוד, באיזשהו שלב לעבוד, אולי למשכנתא, אולי למשפחה, ואחר כך תהיה עוד עבודה חדשה ואולי עוד פעם תעברו דירה, תתחתנו, תתגרשו, תביאו ילדים או תוכי. החיים מלאים בהתחלות חדשות, כל הזמן וללא הרף. עכשיו אתם מתחילים עוד אחת מההתחלות שלכם. התחלה משמעותה שאנחנו כבר לא עושים את המוכר והידוע אלא יוצאים להתנסות חדשה.
אנחנו בני אדם - זה אומר שאנחנו גם ישויות מורכבות וגם שאנחנו משתנים במהלך הדרך. כל חוויה שאנחנו עוברים מעצבת אותנו, משנה לנו סדרי עדיפויות, מפגישה אותנו עם חלקים אחרים שבנו שלא היו ידועים לנו עד כה. תרשו לעצמכם להיות במקום הזה של ההתחלה, אך אל תסתכלו עליה כמקום נמוך, אלא מקום חדש שבו פתאום יש לכם אפשרויות. אפשרויות לצמוח ולגדול כאנשים.
וזה מוביל אותי לנקודה נוספת. אף אחד לא באמת מתחיל מהתחתית. אתם מתחילים פן חדש ומסוים בחיים שלכם - זה נכון - משהו חדש שלא התנסיתם בו אף פעם. אבל אתם יודעים מה? יש לכם בכל זאת ניסיון של שנים על גבי שנים: ניסיון החיים שלכם שהפך אתכם למי שאתם עכשיו: מודעים לכשרונות שלכם, ליכולות, לאיכויות, לערכים ולמיומנויות שרכשתם במהלך השנים. גם אם אתם בני 16 וחושבים שעדיין לא עשיתם כלום, עשיתם הרבה, כי במהלך החיים יש לנו אינספור אינטראקציות וחוויות שדרכן אנו למדים על עצמנו כל הזמן.
כל אלו הן אבני הבניין האמיתיות בחיים שלכם והאבנים אשר תשמשנה אתכם כבסיס איתן לכל התחלה אשר תרצו להתחיל לצעוד בה בחייכם. סימכו על עצמכם וקחו עוד צעד אחד קדימה.
בחנו את עצמכם לאורך הדרך. מה אני יודעת עכשיו לעומת מה שידעתי על עצמי? מה גיליתי? ממה הופתעתי? על מה אני מתחרטת? מה הייתי עושה אחרת?
אולי בכלל תגלו שאתם אוהבים לפגוש מחדש, עם כל התחלה, את עצמכם.
יפעת סנטו - מלווה בתהליכי התפתחות, מודעות ושינוי דרך תקשור.
מוזמנים להגיב, לשלוח שאלות ולהתייעץ – 054-3339791 או במייל או בפייסבוק
פרסום ראשוני: 08:00 , 01.11.17