"כאילו שהגיל השלישי מורכב רק מזוגות שחיים שנות דור ביחד", אמרה לי אחת הנשים פעם. "כאילו שהכל תלוי בזוגיות שיש או אין לך".
אנסה לדייק את דברי.
בגיל השלישי המון הזדמנויות חדשות ואפשרויות, לעיתים יכולות כלכליות וזמן פנוי - הזוגיות מקבלת משמעות חדשה כאשר הבית מתרוקן, אין עבודה לצאת אליה וסדר היום משתנה. מי שעסוק היה כל חייו בטיפול בילדים מגלה לפתע, למשל, כי בן/ת הזוג אינו/ה פרטנר לקשר רגשי וכי התקשורת איננה קיימת עוד.
כמו כן עלולים לעלות קשיים כאשר אחד מבני הזוג יצא לפנסיה והשני עדיין עובד, התמודדויות עם מצב בריאותי או שינוי באורח החיים. גם החלטה על מעבר לדיור מוגן , הכנסת עובד זר הביתה ועוד יוצרים מצבים חדשים להתמודדות בתוך הקשר.
מי שחי בזוגיות רבת שנים עשוי להתקל בקשיים שטרם חווה והתמודדויות שטרם נאלץ להתמודד איתן. יחד עם זאת, על אף שהזוגיות מקבלת איפיון מחדש, אין זה אומר שמירב העיסוק נסוב סביבה. אחד המוטיבים המשמעותיים בטיפול הוא מציאת המשמעות האישית בנתונים החדשים. גם אם בחרנו לצאת לפנסיה ולא לעבוד יותר, עלינו למלא את חיינו במשמעות חדשה. הציפייה כי בן/ת הזוג ימלא את החלל שנוצר היא מתכון בטוח למתחים בקשר.
יש מודלים שונים של זוגיות בהם מאבחנים את רמת הדיפרנסיאציה (היפרדות) הזוגית. היכולת לקיים את חיי העצמאיים ויחד עם זאת לנהל מערכת זוגית יציבה ובריאה. כאשר קיימת תלות בבן/ת הזוג - יווצרו חיכוכים במציאות המשתנה.
ויש גם מי שבוחר בזוגיות חדשה או בוחר לחיות בגפו. אין נכון/לא נכון או טוב ורע. כל אחד בוחר איך לחיות את חייו - בכל גיל.
"לא טוב היות האדם לבדו" נכתב - על אף שאם הלבד נעשה מתוך בחירה והשלמה - הרי שכל אחד זכאי לבחור כיצד לחיות את חייו. זוגות רבים שמחליטים להתגרש בגיל המאוחר מדווחים כי גם בתוך הזוגיות חשו בבדידות גדולה - כך שלמעשה לא היה מה שישאיר אותם בתוך הקשר. על אף גילם המבוגר הם דיווחו על אופטימיות, חדוות חיים חדשה ורצון לבנות את חייהם מחדש. יחד עם זאת הם נתקלו בקשיים חדשים כמו התמודדות עם הילדים שבגרו, קשיים כלכליים וכו׳.
יש פלוסים ומינוסים לכאן ולכאן והבחירה היא אישית.
אני מאמינה כי מי שמשקיע מזמנו בעצמו, יפתח את עיסוקיו וירחיב את אופקיו - בהכרח יביא משהו רענן וחדש לקשר. משהו שיכול לתרום לזוגיות ולהעשיר אותה. גם אם אין זוגיות, הגיל השלישי יכול להיות הזדמנות מופלאה לגילויים חדשים וריגושים. לא הכל תלוי באם יש או אין זוגיות.
גם אם בחרתם לחיות בזוגיות, לחיות בגפכם או להתנסות בקשר חדש - אני מזמינה אתכם לבדוק את עצמכם, עיסוקכם, הצרכים שלכם. מי אתם בתקופה זו של החיים, מה הייתם רוצים וחולמים עוד לעשות?
כשתמצאו את מקומכם - תדעו גם לשלב את האנשים הקרובים לכם ולתת להם מקום בחייכם.
יעל חביב - מפגשים ברומו של גיל. הרצאות, סדנאות, ייעוץ זוגי ואישי. ניתן ליצור קשר במייל, בפייסבוק או בטלפון 050-6803313
פרסום ראשוני: 08:00 , 06.09.17